(PREJELI SMO) Umetna pretvorba TEŠ v "toplarno" je zavajanje javnosti

04.11.2024 06:00

Odziv Ljudske iniciative Velenje na predlog Zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Spoštovani,

Ljudska iniciativa Velenje (LIV) izraža ostro nasprotovanje predlogu interventnega zakona, ki ga je ministrstvo predstavilo kot rešitev za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini. Jasno je, da ta zakon ne odpravlja težav z ogrevanjem, ampak predvsem ustvarja zakonsko podlago za prikrite interese Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in dodatno zadolževanje na račun lokalne skupnosti in davkoplačevalcev. Naš namen je izpostaviti resnične težave, ki jih ta zakon prinaša, in zahtevati odgovornost ter transparentnost pri sprejemanju odločitev, ki bodo dolgoročno vplivale na vse prebivalce regije.

Največji slovenski termoenergetski objekt, Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ), je v tem zakonu označen za "toplarno", ne da bi se kakorkoli spremenila njegova infrastruktura ali način delovanja. S takšno besedno manipulacijo se TEŠ preimenuje le na papirju, brez resnične preobrazbe, in s tem ustvarja lažno sliko o njegovi vlogi pri zagotavljanju toplote. Čeprav naj bi zakon prebivalcem zagotavljal toplotno oskrbo, v resnici prikriva dejstvo, da TEŠ ostaja elektrarna, ki jo ta zakon ščiti predvsem zaradi interesov HSE in omogočanja dodatnega zadolževanja. Takšno izigravanje zakonodaje, s katerim se manipulira z namenom izpolnjevanja zahtev za finančne injekcije in povečanja kreditne sposobnosti, je nedopustno. Javnost si zasluži iskreno in pošteno informacijo o tem, kaj takšen zakon dejansko pomeni – le preusmeritev sredstev v žepe korporativnih interesov, medtem ko so prebivalci postavljeni pred negotovo prihodnost glede cen in zagotavljanja toplote.

Zakon zahteva, da Mestna občina Velenje, Občina Šoštanj in lokalni distributer toplote do leta 2027 zagotovijo vsaj 40 MW iz alternativnih virov toplote in do leta 2029 dokončno nadomestijo ogrevanje iz blokov 5 in 6 v TEŠ. Prelaganje te odgovornosti na lokalne oblasti in prebivalce je nerealno in pomeni nesprejemljivo zlorabo političnega položaja. Če se je "država" odločila za prehod na alternativne energetske vire, je njena dolžnost, da zagotovi vso potrebno podporo in financiranje za izgradnjo nadomestnih sistemov, ne pa, da to finančno breme prelaga na občine, ki nimajo ustreznih sredstev. Občinam se poleg tega nalagajo kazni in finančni soprispevki, če ne dosežejo zahtevanih rokov, kar je popolnoma nerazumno. Takšno prelaganje odgovornosti jasno kaže, da ta zakon ni zasnovan v interesu prebivalcev, temveč z namenom ustvarjanja pritiskov na lokalne skupnosti, ki bi morale nositi posledice neuspešne državne energetske politike.

Ta zakon ne odpravlja težav prebivalcev Šaleške doline, temveč ustvarja zakonsko podlago za nadaljnje zadolževanje HSE pod krinko nujnih energetskih rešitev. V zakonu ni jasno določeno, kakšna je dolgoročna usoda TEŠ in Premogovnika Velenje, to pa odpira vprašanja o prikritih namenih, vključno z možnostjo delne privatizacije ali razprodaje infrastrukture, ki je ključna za energetsko oskrbo Slovenije. Zato bomo o teh domnevnih nepravilnostih obvestili Evropsko komisijo in sprožili ustrezne postopke za preiskavo morebitnih zlorab položaja ter gospodarskega kriminala.

Ljudska iniciativa Velenje zahteva takojšen umik predloga interventnega zakona v sedanji obliki in začetek transparentne razprave o resničnih rešitvah za Šaleško dolino. Če se vlada odloči za opustitev premogovne energetike, mora prevzeti vso odgovornost in zagotoviti cenovno dostopne, trajnostne rešitve, ki ne bodo bremenile lokalnih oblasti in prebivalcev. Cena toplote, proizvedene z novimi alternativnimi viri za daljinsko ogrevanje, mora ostati vsaj na ravni trenutne cene, po kateri TEŠ prodaja toploto Komunalnemu podjetju Velenje (KPV), in biti nižja od stroškov katere koli oblike individualnega ogrevanja. Le tako lahko zagotovimo pošteno in vzdržno energetsko politiko v korist vseh državljanov.

Če zakon ne bo umaknjen, bomo obvestili vse pristojne evropske institucije in zahtevali odgovornost vseh vpletenih, saj se bomo borili za pravično obravnavo in zaščito interesov lokalne skupnosti in naših prebivalcev. Ne bomo dopuščali zakonskih manevrov, ki prinašajo koristi le izbranim, medtem ko se finančno breme nalaga na pleča prebivalcev Šaleške doline.

Ljudska iniciativa Velenje

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta