(PREVERILI SMO) Sta se ceni bencina in dizla zaradi liberalizacije kaj spremenili?

Ceni bencina in dizla se danes še nista spremenili, kljub temu da je v veljavo stopil nov režim določanja cen. Po novem najvišje cene ne določa več država, zato je pričakovati podražitve, a, kot kaže, se to ni zgodilo čez noč.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bencin za zdaj še točimo po ceni en evro.
Andrej Petelinsek

Po pregledu aplikacije goriva.si in obiska nekaterih bencinskih servisov smo ugotovili, da so cene ostale pri enem evru za liter. Zaradi pravil varstva konkurence od ponudnikov pogonskih goriv nismo uspeli izvedeti, kdaj in za koliko bodo cene vseeno spremenili, imajo pa od danes naprej to možnost. Vlada je namreč nekaj dni pred iztekom uredbe, s katero je regulirala ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest in hitrih cest, ugotovila, da ukrep kontrole teh cen ni več potreben. Odločila se je za popolno liberalizacijo cen naftnih derivatov, kar v praksi pomeni, da se cene ne bodo več določale vsaka dva tedna, ampak jih bodo trgovci lahko spreminjali kadarkoli in kolikokrat bodo želeli. 

Objava cene vsaj uro pred spremembo 

Na pristojnem gospodarskem ministrstvu so se odločili za popolno svobodo tudi pri sistemu spreminjanja cen. To pomeni, da bodo trgovci lahko cene spreminjali tudi večkrat na dan. "Cene naftnih derivatov se bodo po novem prosto oblikovale na trgu oziroma jih bodo določali posamezni naftni distributerji odvisno od njihove poslovne strategije. Omejitve glede dovoljenega števila sprememb ni. Pričakujemo, da bodo distributerji cene diferencirali glede na lokacijo ponudbe, lahko tudi na različne časovne termine, mogoče s komercialnimi akcijami," so povedali na ministrstvu. Ekonomist Sašo Polanec pa je prepričan, da bi časovna omejitev, do kdaj bi trgovci lahko spreminjali cene, bila smiselna: "S tem bi dosegli večjo stopnjo transparentnosti. Najbolje se mi zdi, da bi lahko cene spreminjali le enkrat dnevno, na primer zjutraj. To bi pomenilo, da bi vozniki, tudi ko se vračajo iz službe, še vedno lahko točili po isti ceni." Predsednica trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa meni, da to ne bi bila bistvena razlika: "Trgovci morajo skladno z uredbo tako ali tako pred vsako spremembo cene javnost o tem obvestiti. Praksa je vsaj uro pred spremembo. Vse aktualne cene pa lahko vozniki spremljajo na portalu goriva.si."

Še vedno najdražje na avtocesti 

Ne glede na popolno svobodo pri določanju cen pa je gorivo še vedno najdražje na bencinskih servisih ob avtocesti. "Tam je tudi dražje obratovanje. Treba je namreč plačevati koncesijske dajatve DARS-u, zato bodo cene tu zagotovo ostale najvišje," je prepričana Lahova. 

Cene ne bodo šle v nebo 

Na bencinskih servisih, ki niso ob avtocesti, so do zdaj trgovci imeli le šestodstotne marže, zato je pričakovati, da bodo te dvignili. "Na kratek rok verjetno ne bo večjih sprememb. Dolgoročno bo prišlo do zvišanja cen, a ne naenkrat in ne preveč. Trgovci se bodo gotovo ravnali previdno in upoštevali gibanje cen v celotni regiji," je prepričana Mariča Lah. To je pokazala tudi analiza, ki so jo izvedli na gospodarskem ministrstvu. Marže za 95-oktanski bencin naj bi se v enem letu zvišale za okoli 30 odstotkov, za dizelsko gorivo pa za okoli 50 odstotkov. Cene bencina bi se tako iz enega evra zvišale na 1,032, dizelskega goriva pa na 1,05 evra. Šele čez pet let naj bi se na podlagi analize marže približale evropskemu povprečju. Pri ceni bencina na en evro bi to pomenilo, da bi po novem stal 1,07 evra za liter, dizelsko gorivo pa 1,10 evra za liter. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta