Pri Sledilniku naredili novo aplikacijo: Kateri zdravniki v Sloveniji še sprejemajo nove paciente

STA
27.12.2021 15:31

Cilj je zavarovancem olajšati izbiro družinskega in drugih zdravnikov na primarni ravni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

V Znanstvenem društvu Sledilnik, znanem po orodju za spremljanje epidemije covida-19, so pripravili novo spletno aplikacijo zdravniki.sledilnik.org. V aplikaciji so zbrani podatki o dostopnosti družinskih zdravnikov po Sloveniji. Cilj je zavarovancem olajšati izbiro družinskega zdravnika in opozoriti obenem na nekatere pomanjkljivosti. Aplikacija združuje vse specialiste javne mreže na primarni ravni s področja družinske medicine, pediatrije, ginekologije in stomatologije. "Gre za velik korak naprej v digitalizaciji, saj s tako zastavljeno aplikacijo bistveno bolj pregledno prikažemo zdravnike po Sloveniji, ki še sprejemajo paciente," so poudarili v društvu Sledilnik.

Pot do lastnega zdravja se začne z izbiro osebnega zdravnika, so spomnili, a je njihova dostopnost tudi zaradi pomanjkanja pravih informacij pogosto pomanjkljiva in otežena. "Zato smo se odločili, da razpoložljive podatke o dostopnih osebnih zdravnikih predstavimo v uporabnikom in uporabnicam prijaznejši obliki, z imenikom in iskalnikom, kjer lahko hitro vidimo dostopnost zdravnikov na primarnem nivoju v naši bližini." 

Aplikacijo so pripravili s pomočjo dostopnih podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Sodelovali so tudi z zdravniško zbornico in ministrstvom za zdravje. Uporabljeni podatki v osnovi sicer niso bili namenjeni tovrstni uporabi in jih bodo s pomočjo uporabnikov in zdravnikov še dopolnjevali, zato v prvi fazi prosijo za strpnost pri uporabi in se zahvaljujejo za povratne informacije.

Ob tem se zavedajo, so dodali, da iskalnik ni univerzalna rešitev za sistemske nedorečenosti. A so prepričani, da so pregledni in lahko dostopni podatki ena od odskočnih desk k večji dostopnosti osebnih zdravnikov na sistemski ravni in k njihovi bolj enakomerni obremenitvi.

Razvoj aplikacije, ki je trenutno še v testni fazi, se je začel 7. oktobra. Pri projektu je sodelovalo več kot 25 prostovoljcev. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta