Priklopi sončnih elektrarn spet možni

Barbara Gavez Volčjak
22.06.2021 06:00
Kar 600 investitorjev je zaradi posebnih navodil čakalo na priključitev svojih sončnih elektrarn na omrežje, dokler ni ministrstvo za infrastrukturo z novim pravilnikom olajšalo postopkov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Raba obnovljivih virov energije je visoko med prioritetami Slovenije, a vsebine so preveč tehnične in administrativne, zato je prišlo tudi do zastoja pri priklopih.
EPA

Zaradi navodil Sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO) so se v zadnjih mesecih pojavile težave pri priključevanju proizvodnih naprav na električno omrežje. Na priključitev je čakalo več kot 600 novih proizvodnih naprav in ministrstvo za infrastrukturo je ugotovilo, da to lahko resno ogrozi doseganje ciljev Republike Slovenije na področju obnovljivih virov energije in povzroča nepotrebno gospodarsko škodo.

Z 18. junijem je začel veljati novi Pravilnik o tehničnih zahtevah za priključitev proizvodnih naprav električne energije na distribucijsko omrežje. Z njim je ministrstvo za infrastrukturo poenostavilo postopke pri izvajanju Sistemskih obratovalnih navodil za distribucijski sistem električne energije (SONDSEE), ki jih je izdal SODO in so začela veljati 1. marca letos. Novi pravilnik poenostavlja nacionalni postopek za ugotavljanje ustreznosti proizvodnih naprav za priključitev na distribucijsko omrežje, zato ministrstvo pričakuje, da bodo s tem omogočene takojšnje priključitve že montiranih naprav, ki ustrezajo zahtevam pravilnika.

 

Država je glasna, a stvari tudi zakomplicira

Kaj konkretno so navodila pomenila za investitorje, zlasti v samooskrbne sončne elektrarne? Bralec, ki je januarja pri elektrodistributerju oddal vlogo za soglasje za priključitev sončne elektrarne kapacitete 10,9 kW, je to soglasje prejel aprila in izvajalcu plačal akontacijo za nabavo materiala. "In ko bi elektrarna na strehi že lahko proizvajala elektriko, se je zapletlo pri državi, ki je tako glasna pri svojih trajnostnih načrtih in ambicijah postati ogljično nevtralna družba," razlaga sogovornik (ime hranimo v uredništvu). "Omejitev kapacitete elektrarn za samooskrbo, kot jo je postavil SODO, je zvenela kot norčevanje iz vseh zelenih vizij in strategij, saj zmogljivost deset kW ne zadostuje niti za povprečno porabo gospodinjstva, kaj šele, da bi lahko razmišljali malo naprej, recimo o električnem avtomobilu ipd."

Zdaj ko je ministrstvo določilo bolj življenjska pravila, ki so tudi primerljiva z evropskimi, bralec meni, da bodo elektrarno končno lahko priklopili: "Ampak vseeno ostaja grenak priokus, da se pri nas, ko gre za ekologijo, govori eno, dela pa se popolnoma drugače."

Iz SODO so na naše vprašanje, kako komentirajo novi pravilnik ministrstva, odgovorili, da so sedaj izpolnjeni pogoji glede izpolnjevanja zahtev za priklop proizvodnih naprav z močjo, večjo od deset kW, ki so jim bila soglasja za priključitev izdana po 1. marcu 2021, zato lahko elektrodistribucijska podjetja - Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, in Elektro Primorska - pričnejo izvajati priključevanje proizvodnih naprav glede na vrstni red prejema vlog. Vse druge določbe pa da ostanejo v veljavi.

Potrebovali bi posebno uredbo

Za komentar smo prosili tudi družbo GEN-I, enega večjih dobaviteljev električne energije na slovenskem tržišču, ki odjemalcem omogoča tudi izgradnjo mikro sončnih elektrarn.

Na priklop pri njih trenutno čaka nekaj več kot sto naprav za proizvodnjo električne energije, ki so soglasje prejele po 1. marcu letos. "Sicer pa imamo trenutno več kot 250 sončnih elektrarn z že prejetim soglasjem in čakajo na priklop ter kar 400 projektov, ki še čakajo na soglasje," so sporočili iz GEN-I. Na vprašanje, kaj je zanje pomenil sistem navodil, ki je začel veljati 1. marca, pa odgovarjajo, da so ta pravila eden ključnih podzakonskih aktov na maloprodajnem trgu električne energije, ki je plansko združil dva prejšnja podzakonska akta z vsemi novitetami. "Proces nastajanja je trajal dolgo, tako da so se snovalci na SODO očitno odločili, da v SONDSEE naknadno vključijo tudi t.i. uredbo EU," menijo v GEN-I. Gre za Uredbo Komisije o vzpostavitvi kodeksa omrežja za zahteve za priključitev proizvajalcev električne energije na omrežje, ki je določila kategorije elektroenergijskih modulov, zaradi teh pa se je zapletlo pri priključevanju naprav. "Vsebine so v SONDSEE izjemno kakovostne, zgledno urejene, nekatere pa morda preveč tehnične (na primer ta, ki je povzročila zastoj pri priklopih) in administrativne in bi jih bilo smiselno urejati posebej v posebni uredbi, kajti tudi uredba EU je posebna uredba," dodajajo sogovorniki. Zadovoljni so, da je ministrstvo za infrastrukturo začasno uredilo del vsebine uredbe, da lahko izvajalci nadaljujejo priklope naprav na terenu. Smiselno pa se jim zdi, da bi se pravilnik v prihodnje razširil v uredbo in bi celovito uredil prenos uredbe EU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta