Tik pred začetkom epidemije koronavirusa, marca lani, sta Lisa Ana Mislej Vončina in Luka Vončina vzpostavila spletno platformo za učenje, ki sta jo poimenovala Razturi na maturi. Projekt sta pred tem pripravljala dve leti. Financirata se iz naročnine. Sprva so startali na dijake tretjih in četrtih letnikov, ki se intenzivno pripravljajo na maturo (letošnja se bo v spomladanskem roku sklenila 23. junija), zdaj vsebine ponujajo tudi dijakom prvih in drugih letnikov, in to ne le splošne gimnazije, ampak tudi drugih poklicnih srednjih šol. Prav tako so sprva ponujali vsebine le iz slovenščine, angleščine in matematike, kasneje so jih razširili na druge šolske predmete.
Posojilo pospešilo razvoj platforme
Novembra lani so v podjetju Wise up, ki skrbi za platformo Razturi na maturi, prejeli tudi 75 tisoč evrov konvertibilnega posojila Slovenskega podjetniškega sklada (SPS), kar jim je veliko pomagalo, da so razširili ekipo sodelujočih (trenutno jih je devet), pa tudi hitreje so lahko povečali obseg delovanja spletne platforme. Približno 5000 dijakov, kar predstavlja desetino vseh v Sloveniji, je že njihovih naročnikov in nekaj zadnjih mesecev že pokrijejo stroške delovanja, s čimer so zelo zadovoljni, pove Lisa Ana Mislej Vončina. Ob povečanju števila naročnikov je soustanoviteljica najbolj ponosna na to, da niso bili deležni niti enega slabega komentarja na njihov digitalni učni pripomoček. Dijaki pa so najbolj navdušeni nad tako imenovanimi zapiski pa tudi nad video razlagami. Že s prihodnjim letom bi podobno platformo lahko ponudili v tujini - konkretno v Avstriji in v Nemčiji.
Učenje in šport z roko v roki
"Ker se zavedamo pomembnosti formalne in neformalne izobrazbe mladih, hkrati pa dajemo velik poudarek športu, smo se odločili dolgoletno sponzorstvo športnih klubov nadgraditi na kar se da koristen način, ki bo dijakom mlajših kategorij klubov omogočil pridobivanje znanja na način, ki je ustvarjen posebej za mlade. Zato smo se povezali z inovativno slovensko digitalno izobraževalno platformo Razturi na maturi, ki s strokovnim, a izredno zanimivim podajanjem srednješolske snovi mladim omogoča lažje in bolj samostojno spopadanje z vsemi učnimi izzivi," pove Aleš Petejan, vodja marketinga pri slovenski podružnici Mastercarda. Več kot 50 mladim športnikom, dijakom zadnjih dveh letnikov, ki so člani nogometnih šol NK Maribor in NK Bravo ter rokometne akademije RK Celje PL, so podarili brezplačen dostop do platforme Razturi na maturi. Dodatno so za vse srednješolce treh klubov ter njihove starše v minulih mesecih organizirali serijo webinarjev, na katerih so govorili o področjih, pomembnih za celostni razvoj odraščajočega športnika - upravljanje osebnih financ, javno nastopanje in komunikacija ter pomen zdrave prehrane in skrbi za zdravje. Predavatelji so bili znani nekdanji in še aktivni športniki, med njimi Goran Dragić.
"Podobne platforme obstajajo tako pri nas kot v tujini, a se nobena zadev ni lotila tako celostno, da bi poleg formalnega izobraževanja ponudila celoten ekosistem za dijake. Večinoma se osredotočajo na le eno področje, na primer samo na matematiko/naravoslovne predmete ali pa tuje jezike, ne vključujejo pa toliko vsebin na družbenih omrežjih in dodatnega, neformalnega izobraževanja za dijake. Mi smo zadevo zastavili precej širše, torej da en (glavni) del dijakom ponuja zares kvalitetno vsebino za delo za šolo, ki je v skladu z vsemi nacionalnimi didaktičnimi načrti, učnimi cilji in maturitetnimi katalogi ter na drugi strani neformalno izobraževanje, kjer želimo dijake motivirati za učenje, jim predstaviti, kako lahko na zdrav način in kvalitetno preživljajo prosti čas, in jim stojimo ob strani na vseh področjih. Vesela sem, ker so nas dijaki sprejeli kot nekoga, ki je zanesljiv vir informacij, motivacije in nasploh nekakšen glas razuma, ki ga imajo vedno na dosegu roke," pojasni Mislej Vončina.
5000
dijakov ali približno desetina vseh uporablja spletno učno platformo Razturi na maturi
Ob tem je zanimivo, da se dijaki v veliki večini na njihovo platformo naročajo samoiniciativno. "Naša rešitev ponuja veliko, tako da smo imeli v začetku nekaj težav, da smo jim sploh znali predstaviti vse, kar jih čaka na platformi. Kmalu so tudi sami spoznali, da je vsebina kvalitetna, in čeprav je platforma tehnološko napredna, je zelo preprosta za uporabo. Nato se je beseda med dijaki hitro razširila, mislim pa, da je zelo veliko pomenilo to, da smo jim zares vedno na voljo za vsa vprašanja, smo zelo odzivni in z veseljem sprejemamo vse pohvale in kritike dijakov. Platformo spreminjamo glede na odzive in želje, tako da jo dijaki dejansko soustvarjajo z nami. Pristen in odkrit odnos z dijaki in njihovimi starši (ki so v večini primerov plačniki) je ključnega pomena za uspešno delo," še meni sogovornica.
Dijaki tudi do neformalnih znanj
Mastercard je bil prvi, ki se jim je priključil kot partner, zdaj so v pogovorih z bankami, telekomunikacijskimi podjetji in zavarovalnicami. Za zdaj so njihovi naročniki dijaki, a se dogovarjajo tudi s srednjimi šolami, da bi kot ustanove začele uporabljati njihov digitalni učni pripomoček. Podjetje Wise up ima sedež v Šmarjah pri Jelšah, pisarna podjetja je v Ljubljani. Lisa Ana Mislej Vončina je profesorica angleškega in nemškega jezika, Luka ekonomist, zaposlujejo pa kar nekaj računalniških programerjev. Ob tem so spoznali, da mora iti izobraževanje v smeri digitalizacije kot podpora šolskemu sistemu. Še veliko želijo postoriti, da bodo razširili spletno platformo, njihova želja pa je, pove Mislej Vončina, da bi vsak dijak uporabljal to platformo kadarkoli in kjerkoli. Prav tako se trudijo, da dijakom posredujejo čim več neformalnih znanj - recimo o zdravi prehrani, kvalitetnem preživljanju prostega časa - ali jim kako drugače pomagajo z nasveti.