Številne okoljske organizacije (Umanotera, Greenpeace Slovenija, Smetumet, CIPRA Slovenija, Ekologi brez meja, Mladi za podnebno pravičnost) te dni opozarjajo, da je bil zakon o vodah sprejet brez posvetovanja s civilno družbo, najspornejši členi pa so bili pred javnostjo celo skriti. Tudi v Mariboru so danes pozvali ljudi, naj se udeležijo referenduma o pitni vodi in popoldan ob Dravi pripravili še osveščevalno akcijo. Tija Jakič iz Inštituta 8. marec izpostavlja: “Zakon bo hudo poškodoval okolje in ogrozil pitno vodo. Obale rek bodo po novem lahko pozidane, obisk obale pa si bodo lahko privoščili samo tisti, ki bodo lahko plačali nočitev v hotelu, kavo v lokalu ali vstopnico za plažo.”
Sara Kosirnik iz Greenpeace Slovenija pa pravi: “Verjamem, da nas je ogromno v zadnjem letu hude zdravstvene krize spoznalo, kako zelo pomemben je zaščiten in ohranjen naravni svet in kako zelo močno je varovanje okolja povezano tudi z varovanjem našega zdravja. Prihajajoči referendum izjemna možnost, da ljudje povemo, da smo proti politikam, ki na račun dobička nekaj posameznikov uničujejo javno dobro, izčrpavajo naravne vire in nas potiskajo v še večjo okoljsko krizo.“
Naj se v čim večji meri ljudje udeležijo referenduma so danes pozivali po celi Sloveniji, osrednja novinarska konferenca pa je bila v Ljubljani.