(REPORTAŽA) Štirideset let od olimpijade v Sarajevu: Zakaj je bila (tudi) slovenska in kako danes sije Frankovo srebro

Tjaša Gajšek Tjaša Gajšek
27.01.2024 06:20
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nezamenljivi Vučko na ulicah Sarajeva 
Nezamenljivi Vučko na ulicah Sarajeva 
Arhiv Večera
V nadaljevanju preberite:

Ob 40. obletnici zimskih olimpijskih iger v Sarajevu so v Muzeju novejše in sodobne zgodovine pripravili razstavo Srebrne igre 1984. Ta je ob srebrnem Juretu Franku in maskoti Vučku posvečena vsem Slovencem v ozadju tekmovanja, brez katerih olimpijskih iger ne bi bilo v taki izvedbi. 

- Kako se danes 61-letni Jure Franko, ki so ga po celi Jugoslaviji "volili više od bureka", spominja veleslalomskih zavojev?Zakaj je Franko "rešil" domačo olimpijado in kaj sta v Sarajevu stavila z glasbenikom Andrejem Šifrerjem?

- Katerim slovenskim športnikom so na svečani otvoritvi iger na stadionu Koševo v roke zaupali zastavo in olimpijsko baklo? Za kakšno presenečenje je poskrbel Bojan Križaj?

- Kako priti v Sarajevo, so se spraševali številni Slovenci, ki jih je zagrabila bližnja olimpijska vročica. Mnogi so šli z vlakom. Kaj so na Belem vlaku, ki je vsak večer proti Sarajevu odpeljal iz Ljubljane in Maribora, jedli in pili navijači, koliko je v Sarajevu stala večerja in kako so zaradi mrazu v ciljni ravnini veleslaloma zmrznili celo inštrumenti. 
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta