Rusi Fortenovo in posledično Mercator prodali Arabcu, na Hrvaškem presenečeni

Srečko Klapš Srečko Klapš
03.11.2022 12:33

Panika v Zagrebu zaradi prodaje 43-odstotnega deleža Sberbank v Fortenovi arabskemu vlagatelju Saifu Alketbi, s katero za zdaj niso seznanjeni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Fortenovi, ki jo vodi Fabris Peruško, niso seznanjeni, da bi Sberbank, ki je na seznamu sankcioniranih ruskih podjetij in zato ne more prosto razpolagati z deležem, pridobila ustrezna dovoljenja evropskega, ameriškega, britanskega in hrvaškega regulatorja. 
Arhiv Večera

Kot kaže, je zadnji dan oktobra, na noč čarovnic, arabski vlagatelj Saif bin Marhan Alketbi iz Združenih arabskih emiratov zaključil finančno transakcijo nakupa 43,3-odstotnega deleža ruske Sberbank v hrvaški Skupini Fortenova, ki ima v lasti tudi slovenskega trgovca Mercator. Potem ko je o tem obvestil nekatere hrvaške medije, je, kot so zapisali v Jutarnjem listu, sledila "nočna ekonomska nevihta". Namreč, tako v Skupini Fortenova kot v hrvaški vladi nihče naj ne bi bil seznanjen s to finančno transakcijo in arabskim prevzemom ene največjih gospodarskih družb. Ob čemer gre za okoli pol milijarde evrov, kar pomeni tudi največjo naložbo arabskega kapitala na Hrvaškem. Prodajo svojega deleža v Fortenovi je kasneje potrdila Sberbank, podrobnosti posla pa ni razkrila.

Ob tem je zanimivo še, da v Fortenovi, ki jo vodi Fabris Peruško, nimajo uradnih informacij o prodaji deleža Sberbanke. Premoženje Sberbanke je pod sankcijami in za prodajo je potrebno dobiti dovoljenja. Prvi potencialni kupec deleža Sberbanke, madžarski Indotek, teh dovoljenj ni uspel dobiti. V drugem poskusu pri prodaji deleža pokojninskim skladom so bila dovoljenja pridobljena, vendar so predstavniki nemškega Allianza v nadzornem svetu AZ sklada zaustavili nakup: "Po vedenju Fortenove nobena dovoljenja niso bila pridobljena in ne vidimo, kako bi se veljavna prodaja lahko zgodila. Prav tako po pokojninskih skladih nihče ni opravil skrbnega pregleda družbe. Če so se izognili sankcijam, je to kaznivo dejanje in družba pri tem ni sodelovala," so ostri v odzivu Fortenove. Medtem ko v Mercatorju te transakcije ne komentirajo, saj da je prodaja deležev v domeni lastnikov.

Vroči so bili tudi telefoni v kabinetu hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, ki po prvi izjavi sodeč prav tako ni bil obveščen o prodaji deleža Sberbank arabskemu vlagatelju: "Pristojni resorji bodo preverili vsa relevantna dejstva okoli prevzemanja deleža Sberbank v Fortenovi. Znano je, da si je Sberbank že nekaj časa prizadevala za izstop iz solastništva Fortenove. Vlada je sodelovala in komunicirala z upravo Fortenove glede vpliva gospodarskih sankcij zavoljo ruske agresije na poslovanje in finančno stabilnost Fortenove. Ob čemer ni bilo nobene komunikacije ali sodelovanja predstavnikov vlade pri poslovni operaciji, ki so jo nedavno objavili hrvaški mediji," so sporočili iz hrvaške vlade.

Medtem hrvaški mediji poročajo tudi, da naj bi vlagatelj Saif Alketbi kmalu obiskal Zagreb in se, če bo to mogoče, sestal s predstavniki hrvaške vlade. Ti o tem naj še ne bi bili obveščeni. 

Spomnimo, da je bila Fortenova že na poti v lastništvo madžarskega investicijskega sklada Indotek, ki ga upravlja Daniel Jellinek. A potrebnih soglasij do konca oktobra niso pridobili. Glede na to, da Indotek gravitira v Orbanovo poslovno omrežje, ta transakcija ni bila po volji hrvaški vladi, ki si je prizadevala, da bi delež Sberbank za okoli 500 milijonov evrov kupili eden najbogatejših Hrvatov Pavao Vujnovac, ki je že delni lastnik Fortenove, in nekateri hrvaški pokojninski skladi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta