Ste kdaj razmišljali o tem, da bi se na dopust namesto z avtomobilom, letalom ali vlakom odpravili s kolesom? Priznati je treba, da pri nas takih zanesenjakov ni veliko, precej več se jih najde drugod po Evropi. Deloma je to morda posledica tega, da v Sloveniji malo ljudi živi v res velikih mestih z gostim avtomobilskim prometom in onesnaženim zrakom, iz katerega se je treba tu in tam umakniti v neokrnjeno naravo. Drug vzrok bi lahko bil v tem, da kolesarski turizem, kakor imenujemo to zvrst popotovanj, zahteva izpolnitev nekaterih dejavnikov: urejene in dobro označene proge, po katerih se je varno voziti in razgledovati po okolici; ustrezne namestitvene zmogljivosti in gostinske objekte ob progi; bližino znamenitosti in zanimivosti, ki si jih je mogoče in vredno ogledati.
Kolesarjem prilagojena infrastruktura
Za varnost niso pomembne le urejene poti in proge ter čelada na glavi. Kolesarjem mora biti prilagojena tudi preostala infrastruktura, predvsem prenočišča, kjer lahko operejo kolesa in opremo, po potrebi odpravijo manjše pomanjkljivosti, se dobro naspijo v udobnih posteljah, da bodo lahko naslednji dan spočiti nadaljevali pot. Priročna je tudi zaklenjena kolesarnica, kjer lahko vso opremo varno shranijo. K infrastrukturi pa navsezadnje sodijo tudi gostišča s ponudbo zdrave, po možnosti lokalne in sezonske hrane, kjer se lahko popotniki okrepčajo. Kolesarski turisti so namreč najboljši zagovorniki trajnostnega turizma, saj že s svojo izbiro prevoznega sredstva dokazujejo, da si prizadevajo za ohranitev naravnega okolja. Skladni s tem so tudi njihovi drugi interesi na potovanju. Kot aktivni turisti si želijo ogledati znamenitosti krajev, skozi katere potujejo, pokusiti lokalno kulinariko in se udeležiti dogodkov, ki prispevajo k njihovi enkratni izkušnji.
Mreža EuroVelo na Hrvaškem
Hrvaška je vključena tudi v druge poti v omrežju EuroVelo. Od Atlantskega oceana do Črnega morja se razteza pot EuroVelo6, ki jo imenujejo tudi Donavska pot. Ob njej lahko popotniki obiščejo denimo naravni park Kopački rit, Osijek z baročno trdnjavo, sotočje Drave in Donave, Vukovar in številne druge zanimivosti. EuroVelo13 oziroma Pot železne zavese vodi skozi idilične vasi Medžimurja, Podravine, Slavonije in Baranje, spotoma pa je mogoče obiskati rojstno hišo antropozofa dr. Rudolfa Steinerja v Donjem Kraljevcu. Svojevrstna posebnost pa je pot od Baltika do Jadrana, EuroVelo9, ki se začne v poljskem Gdansku, konča pa prav v hrvaškem Pulju.
Okolju prijazen turizem
Omrežje EuroVelo je namenjeno tako kolesarskemu turizmu kot vsakodnevnim prevozom v službo, šolo in po opravkih. Dokončano naj bi bilo leta 2020, že zdaj pa pomembno prispeva k razvoju trajnostnega turizma v vseh 42 vključenih državah. Ena od poti bo tudi EuroVelo8, Mediteranska pot, ki bo povezovala kraje ob Sredozemskem morju vse od španskega Cadiza do grških Aten in vključila še Ciper. Osem držav, ležečih ob Sredozemskem morju, je vključenih v projekt MEDiterranean CYCLE route for sustainable coastal TOURism (Mediteranska kolesarska pot za trajnostni obalni turizem), krajše imenovan Medcycletour.