S podporo 45 poslancev glasovanje o dr. Roku Svetliču prestavljeno. Zorčič: Ni res, da bi kandidat padel, če me ne bi bilo na seji

26.10.2021 13:19
O kandidatu za ustavnega sodnika bo državni zbor odločal na eni od prihodnjih sej, ker je po obstrukciji opozicije koalicijskim strankam plus SNS in narodnosti uspelo izglasovati prestavitev. Premik na drug datum je podprlo natanko pol parlamenta, tarča druge polovice pa je postal predsednik DZ.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rok Svetlič
Robert Balen

S 45 glasovi od 46 navzočih je koaliciji z delom Desusa in skupaj s poslanci SNS tajno glasovanje o kandidatu za ustavnega sodnika dr. Roku Svetliču danes uspelo prestaviti na eno od naslednjih sej državnega zbora. 

Preložitev so predlagali v poslanski skupini SDS, potem ko je najprej vodja poslancev te stranke Danijel Krivec predsedujočega Igorja Zorčiča zaprosil za pol ure odmora pred glasovanjem. Ker je bil državni zbor nato nesklepčen, da bi glasoval o tem predlogu, je bila v DZ na predlog Roberta Polnarja (Desus) nova prekinitev. Ko je bilo v dvorani spet 46 poslancev, pa jih je 45 podprlo preložitev. 

Manever koalicijskih strank, ki ga omogoča poslovnik državnega zbora, se je zgodil, potem ko je na začetku vseh torkovih glasovanj opozicija zapustila parlamentarno dvorano, to pa pomeni, da je ostal "kvorum" največ 46 poslancev - kolikor bi jih bilo, pod pogojem, da bi vsi odločali in bili vsi za - komaj dovolj za potrditev ustavnega sodnika.   

V zadnjem letu in pol so padli vsi od predsednika republike predlagani kandidati za eno mesto ustavnega sodnika: dr. Andraž Teršek, dr. Anže Erbežnik in dr. dr. Janez Kranjc.  

Bandelli: Zorčič je očitno držal štango koaliciji

Poslanci LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci so se odločili za obstrukcijo glasovanj. Glasovanje so tako prepustili koaliciji SDS, NSi in SMC ter podpornikom koalicije SNS, DeSUS in poslancema narodnosti. Če je leva opozicija hotela s svojim manevrom doseči nesklepčnost pri glasovanjih, jim to ni uspelo, ker parlamentarne dvorane ni zapustil predsednik državnega zbora Igor Zorčič.

"On se dela, da je v opoziciji, ampak tukaj je očitno držal štango koaliciji. Če bi šel ven, ne bi bilo sklepčnosti in bi glasovanje padlo. Tukaj je bilo točno videti, kam on še vedno caplja in kam spada. Mislim, da to razumejo vsi, če bo ustanavljal svojo stranko. Resnica pa je ta, ki sem jo zdaj povedal," je bil do predsednika državnega zbora kritičen poslanec SAB Marko Bandelli. Na vprašanje, ali misli, ali se je opozicija z obstrukcijo potem sama ustrelila v koleno, pa je dejal, da misli, da ni tako: "Oni so imeli garantiranih 45 glasov, pri nas so manjkali določeni ljudje, ne bi rekel, da je bilo tako. Sicer pa je tudi zakon o dohodnini šel skozi prvo branje in videli bomo, kako bo naprej."

Han: Na nikogar nismo pritiskali, niti na Zorčiča

Vodja poslancev SD Matjaž Han je glede obstrukcije povedal, da niso pritiskali na nobenega poslanca, niti na predsednika državnega zbora: "Vsak se odloča tako, kot se odloča. V poslanski skupini SD smo sprejeli odločitev o tem zaradi vsebine. Imamo zakone, ki so tako pomembni, da se jih s tako šibko večino, ki ne bi bila čez 46 glasov, ne sprejema." Kot je poudaril, jim v parlamentu ni preostala druga možnost, kot da na to opozorijo z obstrukcijo: "Kako pa je vsak posameznik ravnal, se pa mora sam vprašati." Na vprašanje, kako komentira  to, da predsednik državnega zbora iz vrst nepovezanih poslancev ob napovedi obstrukcije ni šel iz dvorane, pa je odgovoril, da je to vprašanje za Zorčiča.

Igor Zorčič 
Robert Balen

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je pred novinarji zavrnil očitke, da sodeluje s koalicijo. "Mislim, da so ti očitki povsem deplasirani. Pred enim letom smo sprejeli letni načrt dela za leto 2021, sprejeli smo tudi časovni potek seje. Dejstvo je, da smo priče temu, da imamo redno sejo in da so na seji pomembne točke, ne samo koalicijske, ampak tudi opozicijske, ki jih mora državni zbor oddelati," je poudaril. Če bi danes zapustil sejo, ta obstrukcija ne bi prinesla prav ničesar, vztraja Zorčič. "Te točke moramo obravnavati, če ne danes, pa še ta ali naslednji teden. Slej kot prej bi morali to vrniti na sejo in v tem smislu ne bi prav nič profitirali," je poudaril predsednik državnega zbora. 

Ob tem je poudaril, da ne drži, da bi kandidat za ustavnega sodnika na današnjem glasovanju padel, če bi bil tudi sam odšel iz dvorane. "Če bi jaz zapustil sejo, potem ne bi opravili glasovanja, saj bi bili nesklepčni in ne bi bilo te točke," je povedal predsednik državnega zbora. Kandidat za ustavnega sodnika tako ne bi padel, ker sploh ne bi prišlo do glasovanja.  Na vprašanje, kaj je bil namen obstrukcije, je Zorčič odgovoril, da je to vprašanje za stranke iz koalicije KUL.

Krivec: Zorčič naredil državnotvorno potezo

Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je medtem menil, da je Zorčič naredil državotvorno potezo, ko se ni odločil za obstrukcijo redne seje: "Nenazadnje se je enkrat že opekel, ko je v bistvu glasoval proti temu, kar predstavlja kot predsednik državnega zbora. Mislim, da je v tem trenutku naredil tisto, kar je moral, in mislim, da mu bo to predvsem koristilo." Glede obstrukcije LMŠ, SD, SAB, Levice in nepovezanih poslancev pa je dejal, da to ni bila najbolj pametna poteza, ker so imeli na glasovanju tudi nekaj svojih zakonov. "Pričakoval sem njihovo obstrukcijo pri glasovanju o ustavnem sodniku, ne pa da bi celo sejo obstruirali. Mislim, da so se precej ustrelili v kolena v tem primeru, ampak to je pač njihova izbira, do tega imajo pravico," je poudaril vodja poslancev SDS. Glede preložitve glasovanja o kandidatu za ustavnega sodnika pa je Krivec dejal, da so se za to odločili, ker je bil danes odsoten poslanec DeSUS Ivan Hršak: "V koaliciji je padla odločitev, da to prestavimo na eno od naslednjih sej, ko bomo imeli zadostno število glasov."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta