Jutri ima državni zbor na dnevnem redu tajno glasovanje o kandidatu za ustavnega sodnika dr. Roku Svetliču. Predsednik republike, ki ustavne sodnike predlaga, že četrtič ponavlja vajo za eno mesto na ustavnem sodišču. Toda: če so v prejšnjih postopkih poslanske skupine najavljale, da bo v tajnem glasovanju večina dovoljšnja za potrditev, pa nato vseeno ni bila, za četrti poskus Boruta Pahorja že pred glasovanjem kaže, da bo zelo zelo težko uspel.
Zadostna podpora kratkega diha
A kako se je začelo? "Predsednik republike je dobil za Svetliča dovolj glasov, potem pa je ena poslanska skupina podporo umaknila," o posvetih za zaprtimi vrati pri Pahorju za Večer pove vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Misli na štiričlansko skupino nepovezanih poslancev, katerih vodja, bivša SMC-jevka Janja Sluga, je po sestanku pri šefu države o prijavljenih za ustavno sodišče izjavila, da podpirajo nekaj izmed kandidatov in so jim pripravljeni zagotoviti glasove, ker "je v trenutnih razmerah ustavno sodišče edino, ki še lahko omejuje avtoritarne poteze te vlade". Ko je kmalu zatem predsednik republike Svetličevo kandidaturo poslal v državni zbor in se celo odrekel napovedanemu dodatnemu krogu posvetovanj, ker "je ugotovil, da ima kandidat zadostno podporo za izvolitev", pa je počilo.
Najprej je o pravnem filozofu dr. Roku Svetliču (1973), predstojniku Pravnega inštituta pri Znanstvenoraziskovalnem središču Koper in profesorju Nove univerze, uničujoče tvital dr. Saša Zagorc s (konkurenčne) Pravne fakultete v Ljubljani. Po spominu je kar citiral Svetliča, da naj bi bil na nekem posvetu na MNZ lani za zaščito države zagovarjal streljanje migrantov na meji. Minuli vikend se je z zelo osebnimi diskvalifikacijami v "pismu bralca" oglasil še predstojnik katedre za teorijo in sociologijo prava na Zagorčevi fakulteti dr. Aleš Novak.
"Državni zbor zdaj razmišlja popolnoma strankarsko"
Še preden je kandidat za ustavnega sodnika na javni predstavitvi pa v pismu Pahorju in poslanskim skupinam hude očitke s twitterja ostro zavrnil, trdeč, da ni nikdar ne mislil ne rekel ne legitimiral tega, česar se ga obtožuje, in da ga Zagorc (namerno) napačno navaja, je vodja nepovezanih poslancev predsednika republike obvestila, da "zaradi ničelne tolerance do nedotakljivosti človekovega življenja" njena poslanska skupina kandidata za ustavnega sodnika ne bo podprla. Pri imenovanjih na tako pomembno funkcijo ne sme biti niti najmanjšega dvoma, pravijo v poslanski skupini nepovezanih. Kaj pa ostali? Tudi če Svetliča na tajnem glasovanju podpre celotna koalicija plus SNS, se bo nabralo okoli 40 glasov, za izvolitev je nujnih vsaj 46.
Mesoreznica visečega parlamenta
"Prisluhnili smo dr. Roku Svetliču in želeli smo prisluhniti tistim, od katerih so prišle obtožbe, pa to žal ni bilo možno," pravijo v SMC. Obžalujejo "nivo komunikacije, kjer se z neosnovanimi obtožbami nad posamezniki izvajajo medijski umori". Podpora v DZ pa da je odločitev vsakega izmed poslancev.
V SAB so že Pahorju povedali, da v okoliščinah "visečega" parlamenta ni računati na izvolitev. Pred torkom dodajajo, da so o profilu kandidata, "ki bi ustrezno dopolnjeval trenutno sestavo ustavnega sodišča", predsedniku republike jasno predstavili svoja stališča, o Svetliču pa ga, kot rečeno, obvestili, da ga ne podpirajo.
Glasov LMŠ Rok Svetlič prav tako nima. "Prepričani smo, da ustavno sodišče potrebuje osebo, ki bo na prvo mesto postavila ustavo in človekove pravice, namesto političnih želja botrov pa odgovornost posameznika," tako vodja poslanske skupine Brane Golubović. Od predsednika republike bi pričakovali, "da vloži več napora kot le matematični izračun, ali ima dovolj glasov v državnem zboru, ki pa v trenutnem sklicu v javnosti niti nima več legitimnosti, saj ne odraža več volje volivcev". Zato v LMŠ menijo, da bi morali z imenovanjem ustavnega sodnika počakati in ga izpeljati šele po (predčasnih) volitvah.
V SD so že enkrat podprli (na koncu neizvoljenega) dr. Andraža Terška, zdaj pa je državni zbor tako razdeljen in razmišlja popolnoma strankarsko, da niti en kandidat za tako pomembno funkcijo, kot je ustavnosodniška, ne more računati na izvolitev, pa na bistveno v tem času pokaže vodja poslancev SD Matjaž Han.
V SDS pred torkom odgovarjajo, da bo poslanska skupina odločitev sprejela pred glasovanjem, v NSi so s Svetličem opravili pogovor, vsebine pa ne morejo komentirati. "Pri očitkih gre za nepreverjene govorice, za zlonamerno rušenje kandidata. Vse v stilu KUL-ovske opcije uničiti vse, kar se da, razsuti državo in prevzeti vlado," pa pravi vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. In še, da kaže, da "so vsi očitki prišli iz istega gnezda, ki daje finančno in drugačno pomoč vaškemu posebnežu" ...
Po zakonu o ustavnem sodišču lahko kandidat do začetka glasovanja od kandidature odstopi.