V Društvu Asociacija, ki zastopa nevladne organizacije in samostojne ustvarjalce na področju kulture, so prepričani, da je izbris glasbenega ustvarjalca Zlatana Čordića - Zlatka iz razvida samozaposlenih v kulturi le še en primer, skozi katerega se zrcali odklonilen odnos "trenutne garniture na ministrstvu za kulturo" do samozaposlenih v kulturi. Primer Zlatko očitno "sodi v kvoto želje ministra za kulturo Vaska Simonitija, da se zmanjša število samozaposlenih v kulturi, a v pravni državi predvidevamo zakonite postopke, kar je v izpostavljenem primeru močno pod vprašajem. Gre za še en nevaren precedens, ki ga je nujno ustaviti." Tako so zapisali in pozvali ministrstvo, naj se povrne k temeljem pravne države, prične vse postopke voditi v skladu z zakonodajo, že nastalo škodo do posameznikov pa naj čim prej ustrezno sanira.
Izdajanje odločb se je ustavilo pri ministru
Pri tem so v društvi pred le dobrim tednom spomnili na primere posameznikov, ki več mesecev niso imeli informacij, kaj se dogaja z njihovimi vlogami za pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi. Drugi so prejeli obvestilo, da je bila njihova vloga odobrena, uradne odločbe pa še niso prejeli, češ da ta čaka na formalni podpis ministra. Tretji pa so dobili odločbo o podelitvi statusa, ne pa tudi odločbe o priznanju pravice do plačila, kar je mnogim povzročalo nemalo težav. V društvu so neizdajanje odločb označili za nezakonito. Na ministrstvu pa so že poleti pojasnjevali, da mnenje komisij za ministra ni zavezujoče, zaradi česar so nekatere vloge, ki jih minister ni želel odobriti, posredovali v ponovni pregled komisije. Slednje je na nedavni tiskovni konferenci društva Asociacija potrdila tudi članica komisije za vpis v razvid samozaposlenih Kaja Kraner, ki je zatrdila, da se še ni zgodilo, da bi komisija doživela tovrstno revizijo s strani ministrstva.
3260 oseb ima trenutno status samozaposlenega v kulturi.
2400 osebam med njimi država plačuje prispevke za socialno varnost.
Da se bodo lotili prečesavanja seznama samozaposlenih, je pred časom nakazal sam minister Simoniti, saj je ocenil, da je samozaposlenih preveč in da si tretjina tistih, ki jim država zaradi njihovega prispevka k slovenski kulturi ali deficitarnosti področja, na katerem delujejo, plačuje prispevke za socialno varnost iz proračuna, te pravice ne zasluži. Trenutno ima status samozaposlenega v kulturi 3260 umetnikov in drugih zaposlenih v kulturi, okoli 2400 osebam pa država plačuje tudi prispevke za socialno varnost. V odgovoru na zahteve umetniških društev pa je Simoniti septembra zapisal še, da je bila "dozdajšnja praksa očitno takšna, da je skoraj vsak lahko izkazoval status vrhunskega umetnika. Zadeve so postale pretirane in prelahko dosegljive, zaradi tega pa je obseg ljudi, ki dosegajo kriterije, že tako širok, da presega okvire racionalnosti in finančnih zmožnosti ministrstva."
Komisija po želji ministra
Ob tem so minuli teden v uradnem listu objavili tudi novi pravilnik o strokovnih komisijah, s katerim ne le da ugašajo mandati sedanjih komisij, temveč je vnesenih nekaj sprememb, ki so, po mnenju kulturne javnosti, sporne, saj omogočajo vpliv ministra na delovanje komisij. Tako bo denimo v komisijah, ki so več kot le strokovna posvetovalna telesa in lahko štejejo od tri do sedem članov, sedel tudi predstavnik ministrstva, medtem ko so doslej to bili le strokovnjaki z različnih področij. Predsednika in podpredsednika bo izmed članov imenoval minister, doslej pa so ga izbrali člani med seboj. In kot tretje: doslej so bili člani komisij izbrani po javnih pozivih, odslej pa jih bo na podlagi povabila, po njihovem predhodnem soglasju, imenoval minister.
Barbarsko razumevanje prava
Pravnica Barbara Rajgelj o izbrisu Zlatana Čordića iz razvida samozaposlenih: "Odločba ministrstva je pravno voluntaristična, saj zlorablja pravo za politične namene. Na sodišču bo razveljavljena, saj je njena obrazložitev pavšalna, temeljni očitek, da Zlatko v zadnjem letu s svojim javnim delovanjem bistveni del svojega ustvarjalnega časa namenja dejavnostim, ki niso povezane s kulturo, pa ni z ničimer izkazan. Ni jasno, kaj je mišljeno z ustvarjalnim časom, je to osem ali 24 ur na dan, so to vikendi, večeri ali noči. Tudi ni jasno, kaj so moteče dejavnosti, je to udeležba na protestih ali še kaj drugega. Izbris iz razvida samozaposlenih v kulturi je primerljiv z izbrisom samostojnega podjetnika iz Ajpesovega registra. V pravni državi imamo zagotovljeno svobodo izražanja, o morebitnih prekrških ali drugih pravnih kršitvah pa odločajo sodišča, ne vlada ali minister. Celo ljudje, ki so pravnomočno obsojeni za kazniva dejanja, avtomatično ne izgubijo službe.
Spoštovanje vladavine prava pomeni, da so ljudje sankcionirani za kršitev na tistem področju, na katerem so kršitev naredili, za prekršek plačajo globo, za povzročeno škodo odškodnino. Nikakor pa pravni red za napake ljudi ne sleče vseh njihovih pravic. Takšno razumevanje prava je barbarsko.
Iz odločbe je tudi razvidno, da na ministrstvu hranijo dokumentacijo, ki naj bi izkazovala Zlatkovo javno delovanje. Ali to pomeni, da ministrstvo za vsakega od več kot 3200 samozaposlenih v kulturi vodi dosje njegovih aktivnosti, ali take dosjeje pripravljajo uslužbenci ministrstva ali kakšne zunanje agencije?
Kar je bil Ivan Gale za javne uslužbence, je Zlatko za vse ostale: v pravni državi imajo oblastne odločbe na koncu pravni po(d)uk, pri nas imajo poleg tega še politično- zastraševalnega."
Na ministrstvo za kulturo smo naslovili več vprašanj, med drugim, koliko oseb je bilo v zadnjih osmih mesecih izbrisanih iz razvida, vendar odgovorov do zaključka redakcije nismo prejeli.