Danes namreč mineva leto dni od državnozborskih volitev, na katerih je sicer zmagala SDS, Šarčeva LMŠ pa se je uvrstila na drugo mesto. Vlado je nato uspelo sestaviti Šarcu, skupaj s koalicijskimi partnericami SD, SMC, SAB in DeSUS.
"Nismo zmagali, vendar smo 13. septembra po treh mesecih napornih pogajanj sestavili manjšinsko vlado," je na Facebooku zapisal Šarec. Kot je dodal, se je začelo z zelo nizko podporo v merjenjih javnega mnenja, nato pa se je podpora zvišala, o čemer je bilo prelitega "ogromno črnila".
"Sam ne želim ocenjevati našega dela, saj ocene prepuščam analitikom, komentatorjem, nenazadnje pa vam, državljankam in državljanom. Nekateri menite, da smo zanič, drugi nas hvalite, tretji pa pravite, da je nekaj stvari dobrih in nekaj slabih. To je tudi pričakovano in običajno, saj živimo v demokraciji," je še zapisal premier.
{facebookpost}https://www.facebook.com/Sarec.Marjan/posts/548505459012299{/facebookpost}
Ob tem je spomnil tudi na nedavne volitve v Evropski parlament in zatrdil, da je bila odločitev o samostojni listi LMŠ pravilna. Dobili so namreč dva evropska poslanca, za kar si ne more pripisovati zaslug nihče drug, kar se po njegovih besedah na skupnih listah rado zgodi.
Povezovanje strank, zlasti na levosredinskem polu, je po mnenju prvaka stranke DeSUS Karla Erjavca zelo realno, a mora imeti tu vodilno vlogo LMŠ. Erjavec je prepričan, da je prav, da se razprava o tem opravi. "Če bi se odločili, da gremo v neko obliko tesnejšega sodelovanja, pa bo to odločitev kongresa stranke," je poudaril.
Erjavec je v današnji izjavi ob prvi obletnici volitev v DZ izpostavil, da ga današnje sporočilo premiera Marjana Šarca o povezovanju strank skupine Alde ni presenetilo. "Lahko ugotovim, da se uresničuje tisto, kar sem pred evropskimi volitvami napovedoval, da bo političen prostor zelo dinamičen, ne samo zaradi interpelacije, ki sem jo doživel, ampak tudi zaradi teh trendov, ki gredo v smeri večjega povezovanja strank," je izpostavil.
V koalicijski SAB predsedniku LMŠ in premierju Marjanu Šarcu ne verjamejo, da z izjavo o povezovanju strank, ki sodijo v Alde, misli resno. "Na zadnjem sestanku pred evropskimi volitvami nas je povabil na sestanek o sodelovanju Alde strank zato, da nam je povedal, da sodelovanja ne bo," je za STA navedel generalni sekretar SAB Jernej Pavlič.
Stranke LMŠ, SAB in SMC so se sicer pogovarjale tudi o morebitnem skupnem nastopu na volitvah v Evropski parlament, ki so potekale 26. maja. A se je Šarec odločil, da bo LMŠ nastopila samostojno.
Generalni sekretar SMC Andrej Klemenc izjavo premierja Marjana Šarca o nujnem povezovanju strank Alde razume kot poziv k tesnejšemu sodelovanju, ki lahko privede tudi do povezovanj, kar pa še ne pomeni združitve strank. V SMC tako pobudo pozdravljajo, o tem, kakšne vrste bo sodelovanje, pa je po njihovi oceni še prezgodaj govoriti.
"Če imamo v koaliciji štiri stranke, ki sodijo v evropsko družino Alde, je logično pričakovanje, da bo sodelovanje med nami tesnejše kot doslej," je v današnji izjavi novinarjem dejal Klemenc. Morebitno združevanje v eno stranko je po njegovih navedbah stvar pogovorov, Šarčeve pobude pa ne jemlje tako neposredno.
Dodal je, da gre za štiri stranke, ki jih družijo podobne vrednote in cilji, ter da bi morda lahko na podlagi tega tudi programsko tesneje sodelovale.