Še je čas za donacijo dohodnine. Kako lahko oddate vlogo?

Darja Kocbek Darja Kocbek
26.12.2024 16:11

Zavezanci lahko finančni upravi še do konca leta sporočijo, kateri organizaciji ali skupnosti želijo nameniti do en odstotek dohodnine za leto 2024.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V letu 2023 so Rdeči noski za svoje delovanje zbrali 1,5 milijona evrov.    
Bobo

Do konca leta je še čas, ko zavezanci finančni upravi (Furs) še lahko sporočijo, kateri organizaciji ali skupnosti želijo nameniti do en odstotek dohodnine, ki jim jo bo Furs odmeril za leto 2024. Seznam organizacij, ki so upravičene do teh donacij, je vlada objavila septembra. Na njem so nevladne organizacije, politične stranke, sindikati, društva, registrirane cerkve in druge verske skupnosti, pa tudi šolski skladi in skladi vrtcev.

Vloga, ki jo zavezanec pošlje Fursu, velja do preklica. To pomeni, da zavezancem, ki svoj del dohodnine za leto 2024 želijo nameniti isti organizaciji kot doslej, ni treba storiti ničesar. Rok do konca leta velja za tiste zavezance, ki želijo svoj del dohodnine za leto 2024 nameniti drugi organizaciji kot doslej, in za zavezance, ki nimajo izbrane nobene organizacije, pa bi jo zdaj želeli izbrati. Posamezni davčni zavezanec lahko izbere najmanj eno in največ deset organizacij, ki jim želi nameniti del dohodnine, pri čemer seštevek vseh ne sme presegati enega odstotka dohodnine. Posameznemu upravičencu lahko tako nameni najmanj 0,1 odstotka, lahko pa tudi 0,2 odstotka, 0,3 odstotka …

Drugačna pravila veljajo za donacije šolskim skladom in skladom vrtcev. Posameznemu skladu zavezanec lahko nameni največ 0,3 odstotka odmerjene dohodnine. To pomeni, da lahko na primer trem različnim šolskim skladom nameni po 0,3 odstotka in še 0,1 odstotka drugemu upravičencu s seznama. Lahko pa enemu šolskemu skladu nameni do 0,3 odstotka dohodnine, preostalih 0,7 odstotka pa drugim upravičencem.

Večer

Kje in kako oddati vlogo

Vlogo je mogoče oddati osebno ali po klasični pošti na finančni urad, kjer ima zavezanec prebivališče. Obrazec je objavljen na spletni strani eDavki. Na Fursu pojasnjujejo, da je vlogo najlažje oddati elektronsko prek sistema eDavki, lahko tudi preko mobilne aplikacije eDavki. Če se zavezanec za donacijo ne odloči, gre en odstotek od dohodnine, ki mu jo odmeri Furs, v državni proračun. Zavezanci so od dohodnine za leto 2023 za donacije namenili 641.238 donacij (od dohodnine za leto 2022 pa 592.533). Donacije od dohodnine za leto 2023 so namenili 6960 različnim upravičencem (od dohodnine za leto 2022 pa 6.713) v skupnem znesku 15,245.822,27 evra (od dohodnine za leto 2022 pa 13,326.479,92 evra), pojasnjujejo na Fursu.

Največ zavezancev je svoj del dohodnine za leto 2023 namenilo Društvu za srčno-žilne bolezni AED. To društvo je iz tega naslova prejelo nekaj več kot 1,75 milijona evrov. 
Andrej Petelinšek

Komu največ dohodnine

Največ zavezancev (84.639) je svoj del dohodnine za leto 2023 namenilo Društvu za srčno-žilne bolezni AED. To društvo je iz tega naslova prejelo nekaj več kot 1,75 milijona evrov. Na drugem mestu je z 18.401 donacijo v skupnem znesku 487.310 evrov društvo Rdeči noski. Na tretjem mestu je s 15.120 donacijami v skupnem znesku 285.755 evrov Slovenska karitas.

Društvo AED ima sedež v Kranju. Ustanovljeno je bilo leta 2019 s poslanstvom zagotoviti, da vsakdo v Sloveniji, ki utrpi srčni zastoj, pravočasno prejme pomoč z defibrilatorjem. Njegovi ustanovitelji verjamejo, da lahko z zadostnim številom javnosti dostopnih naprav AED, ki so ustrezno razporejene po državi, preprečimo veliko smrti, ki so posledica srčnega zastoja. "Naš cilj je jasen – omogočiti, da ima vsak Slovenec dostop do naprave AED in možnost njene uporabe v manj kot treh minutah. Idealno bi bilo, da bi bil vsak prebivalec v radiju 125 metrov od najbližjega defibrilatorja," navajajo na spletni strani. V društvu AED navajajo, da so donacije, ki jih prejmejo od zavezancev za dohodnino, njihov edini prihodek.

Društvo Rdeči noski deluje od leta 2003 in je član mednarodne organizacije Red Noses International, ki združuje organizacije bolnišničnih klovnov v enajstih državah. V Sloveniji je Rdeče noske ustanovila Eva Š. Maurer. "Pred 17 leti sem se seznanila z delom bolnišničnih klovnov in postalo mi je jasno, da je to poklic, ki ga želim opravljati – zavedela sem se, kako pozitiven učinek lahko naredi pojava klovna pri vratih bolniške sobe," pojasnjuje na spletni stani društva. V letu 2023 so za svoje delovanje zbrali 1,5 milijona evrov. Od tega so največ namenili za izvajanje programov za otroke in obiske v domovih za starejše.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta