"Slišala sem kar nekaj različic, da pripravljajo prevzem Desusa." Aleksandra Pivec o Janši, Erjavcu, protestih ...

Ž.V.
01.07.2020 10:04

Predsednica stranke DeSUS in podpredsednica vlade Aleksandra Pivec v pogovoru na javni televiziji o sodelovanju v vladi Janeza Janše, Karlu Erjavcu, protestih in tudi ugibanjih o prevzemu stranke

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

"Težko komentiram postopke ali se vanje vmešavam, je pa dejstvo, da smo v zadnjem času deležni številnih pritiskov; javnosti, medijev, tudi z vnaprej izrečenimi obtožbami in napovedmi, da bomo postali predmet preiskav. Veliko presenečenje je, da se te zadeve odvijajo nenavadno hitro. Prisegam na neodvisnost preiskovalnih organov, tudi NPU-ja, vendar senco dvoma mečejo vsi ti pritiski, preden so preiskave izvedene," je preiskovanje in včerajšnje pridržanje gospodarskega ministra Zdravka Počivalška v oddaji Odkrito na javni televiziji komentirala predsednica koalicijskega Desusa Aleksandra Pivec. V nadaljevanju pogovora je spregovorila o delovanju v vladi Janeza Janše, pri čemer je dejala, da ne pomni takšnega odnosa med koalicijo in opozicijo. "Kritike segajo globoko pod pas. Ne gre več za kritike našega dela, pač pa za obtoževanja in žalitve, ki so pogosto zelo neokusne in brez primere," je povedala in dodala, da je deležna groženj "samo zato, ker smo pristopili k desnosredinski koaliciji z namenom uresničitve programskih ciljev. V Sloveniji bomo morali razumeti, da se bo treba medsebojno sprejemati in da je nekaj normalnega imeti nekaj časa levo in potem desno vlado ter da morajo vlade delovati v dobro ljudi". Na vprašanje voditelja, kako predsednik vlade obravnava njo, je odvrnila: "Tako korektnega odnosa v smislu enakopravnosti in enakovrednosti pri soodločanju iz preteklosti ne pomnim.​"

Erjavec ostaja aktiven član stranke 

Pivčeva je spregovorila še o članstvu upokojenske stranke in se obregnila ob medijska poročanja o notranjih razdorih: "Res je, da je določen nemir znotraj stranke, predvsem pa, ko se pojavijo t. i. medijski spini o razdoru znotraj stranke, DeSUS-u to izrazito škoduje. Določen osip članstva je bil, obenem pa sem vesela novih vpisov ljudi v stranko, ki prepoznavajo sredinsko oziroma ciljno usmerjenost konkretnih programskih zavez." Prepričana je, da je treba zdaj stranko okrepiti in privabiti nove volivce z vsebinskimi pogledi, kot so dolgotrajna oskrba, stabilizacija pokojninskega sistema in sprejetje zakona o demografskem skladu ter odprtje urada, ki bi skrbel za boljšo demografsko sliko Slovenije. Na vprašanje, kje je nekdanji šef stranke Karl Erjavec, je Pivčeva odvrnila, da ostaja aktiven član stranke. "Od kongresa v osebnem stiku še nisva bila, čeprav si ga na neki način želim. Gospod Erjavec je v politiki pustil pomemben pečat, ima pomembne izkušnje z delovanjem v političnem prostoru, zato pričakujem, da v prihodnosti vzpostaviva stik," je odvrnila. Na domnevo, da bi v ozadju potekale priprave, da stranko prevzame izstopljeni, sicer nekdaj vidnejši član stranke, Ivo Vajgl je Pivčeva odvrnila: "Priznam, da sem slišala kar nekaj različic, da pripravljajo prevzem DeSUS-a, a se iz dneva v dan s tem manj ukvarjam." Dodala je, da je želja prevzeti stranko legitimna pravica vsakega posameznika, sama pa da jo je prevzela s poštenimi in iskrenimi nameni dati novo energijo in zagon.

"Odraz vsake zrele demokracije je, da sprejme vlado, ki je legitimno formirana"

Predsednica stranke se je odzvala tudi na dogajanje na protestih in incident z gardo Slovenske vojske: "Tisto dejanje je obsodbe vredno. V vojski je treba videti nekaj častnega in se ne smemo do nje vesti na tak način." O protestih je sicer povedala, da so legitimna pravica posameznika, ki naj odraža neko željo, stališče ali prepričanje, a da tega pri teh protestnikih pogosto ni bilo zaslediti. "Odraz vsake zrele demokracije je, da sprejme vlado, ki je legitimno formirana, ji pusti, da se pokaže s svojim delom, in ko pride čas ocenjevanja, na volitvah odloči, ali bomo vladi zaupali še naprej," je dejala.
Na poziv voditelja oddaje, naj se opredeli do vzklikov na protestih, ki da opozarjajo na prisotnost diktature v Sloveniji, je Pivčeva odvrnila: "Mislim, da so ti očitki popolnoma neutemeljeni. Neprimerno je izražati izrazito ideološko pripadnost na kateri koli strani, če seveda obstaja interes voditi državo na način, ki ga bodo sprejemali vsi državljani. Veliko več pozornosti je treba posvetiti delu, se pravi izpolnjevanju vsebinskih zavez, ki smo si jih zadali. Usmerimo fokus v vsebino in pustimo ideološka vprašanja. So pomembna, a jih obravnavajmo na drugačen način kot zdaj, ko jemljejo vso pozornost."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta