Slovenija bi kupila štiri amfibijska letala za gašenje, razmišljanja za prihodnost gredo v smeri širjenja flote

Gregor Grosman Gregor Grosman
03.11.2022 14:20

Vlada se je seznanila s programom vzpostavitve namenske zmogljivosti za podporo gašenju iz zraka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Amfibijsko letalo za gašenje Airtractor AT-802F Fire Boss. 
Gov.si/borut Podgoršek

Trenutni trendi kažejo na to, da bo Slovenija zaradi podnebnih sprememb vsako leto bolj ogrožena s strani požarov v naravi, so v sporočilu za javnost zapisali pri ministrstvu za obrambo. V luči tega in nedavnih dogodkov na Krasu, je potrebno zagotoviti gasilcem in vsem ostalim enotam, ki se spopadajo s požari primerno zmogljivost, so še dodali in predstavili program vzpostavitve namenske zmogljivosti za podporo gašenju iz zraka, ki so ga predlagali na podlagi analize variant, ki opredeljuje možnost nakupa manjših letal za boj proti požarom iz zraka z zmogljivostjo odmeta vode 3000 litrov vode, možnost vzpostavitve kapacitet s pomočjo nakupa specializiranih amfibijskih letal oziroma nakup rabljenih letal.

Republika Slovenija je na poziv Evropske komisije tudi izrazila interes, da prek mehanizma EU RescEU – AFFF (Areal Forest Firefighting) pristopi k nakupu srednje težkega helikopterja, ki bo za namen gašenja opremljen z vrečo za gašenje kapacitete 3000 litrov. Primarno bo helikopter namenjen gašenju gozdnih požarov iz zraka v okviru stalnih zmogljivosti rescEU AFFF, sočasno pa ga bo izven požarne sezone mogoče uporabiti za izvajanje številnih nalog zaščite reševanja in pomoči na nacionalni ravni.

Ministrstvo za obrambo še piše, da se Slovenija zanima v požarni sezoni 2023 prek omenjenega mehanizma gostiti dve najeti amfibijski letali za gašenje Airtractor AT-802F Fire Boss. Najem bo izveden po sistemu wet lease skupaj s posadko, obe opciji pa sta v večinskem deležu sofinancirani s strani Evropske komisije in primarno namenjeni za mednarodno pomoč. 

Cilj je imeti štiri do šest letal

Za uspešno delovanje pa bo potrebno izgraditi zmogljivost in sicer enoto za gašenje požarov iz zraka, izvesti umestitev v sistem zaščite in reševanja, pridobiti in usposobiti ustrezen kader, zagotoviti vzdrževanje in ustrezno bazo za letala. Poleg tega bo potrebno izdelati vse načrte za delovanje, po potrebi zagotoviti dopolniti zakonske/podzakonske podlage za zajemanje vode iz vodnih virov v Sloveniji, ter vzletanje in pristajanje letal na ustreznih vodnih površinah v Sloveniji.

Kot osnovna baza letal bi določili Letališče Cerklje ob Krki, kar bi omogočalo racionalizacije pri vzdrževanju letal in usposabljanju, v času požarne sezone pa bi bila letala premeščena na letališča bližje območjem z večjo požarno ogroženostjo, denimo Divačo ali Ajdovščino. Predlog ministrstva zajema nakup štirih manjših letal za boj proti požarom z možnostjo nakupa dodatnih dveh, kar pomeni, da bi lahko v prihodnosti imeli celo šest letal.

Ocenjena vrednost investicije nakupa štirih letal v letih od 2023 do 2024 je 21.645.958 evrov. V primeru nakupa šestih letal pa je ocenjena vrednost investicije v letih od 2023 do 2025 31.845.683 evrov. Letala AT-802 v regiji uporabljajo Makedonija, ki je floto aktivirala letos, Črna Gora, Hrvaška, kmalu pa tudi Bosna in Hercegovina, je poročal spletni portal TangoSix. Srbija je kupila dva ruska protipožarna helikopterja Ka-32A11BC ter tri helikopterje Super Puma. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta