Delovna skupina se je za dvig stopnje z nizke na srednjo odločila "zaradi trenutnih zaostrenih varnostnih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter pozivov k izvajanju terorističnih dejanj," so sporočili iz Ukoma.
Gre za tretjo stopnjo na petstopenjski lestvici teroristične ogroženosti. Pristojni organi, ki sodelujejo pri delu omenjene delovne skupine, "sicer nimajo podatkov o teroristični grožnji Republiki Sloveniji, morebitnih incidentov pa ne morejo izključiti," je vladni urad za komuniciranje (Ukom) zapisal v sporočilu za javnost.
Srednja stopnja ogroženosti
Pri srednji ogroženosti je glede na opis na spletni strani vlade verjetnost napada srednja. "Omejeni indikatorji groženj, ki bi se uresničile v kratkoročnem obdobju. Napad je zelo verjeten oziroma pričakovan," je zapisano.
Pri visoki stonji so indikatorji jasni, da se bodo grožnje verjetno uresničile v kratkoročnem obdobju. Točno določen cilj ali časovni okvir nista znana.
Pri zelo visoki ogroženosti pa je zapisano, da je visoka neposredna ogroženost zaradi terorističnega napada. Jasni indikatorji neizbežnih groženj: znani so čas, namen in cilji.
Varnostni strokovnjak in nekdanji direktor obveščevalno-varnostne službe pri obrambnem ministrstvu Boštjan Perne je za Radio Slovenija pojasnil, da gre pri dvigu stopnje predvsem za preventivni ukrep. "Oceno teroristične ogroženosti so dvignili tudi v nekaterih drugih državah, med drugim tudi v sosednji Avstriji. Opozoril bi, da gre za ukrep, ki nekoliko dvigne čuječnost notranje-varnostnega sistema. Situacija v Sloveniji je bistveno boljša, kot recimo v Avstriji ali Italiji," je še ocenil.
V četrtek bo v Ljubljani sicer potekal shod za Palestino, glede katerega so se po navedbah Gibanja za pravice Palestincev v nekaterih medijih pojavljale napačne informacije, češ da naj bi bil shod namenjen izkazovanju podpore Hamasu, terorizmu in antisemitizmu. V Gibanju za pravice Palestincev so na družbenem omrežju Facebook opozorili, da gre za lažne informacije ter da je shod namenjen izražanju nasprotovanja stopnjevanju nasilja.
Kot je razvidno s spletne strani eUprava, je shod prijavljen, policija pa pred vsakim shodom opravi oceno tveganja.