Slovenija se je zadolžila za milijardo evrov. Od kod so vlagatelji?

STA
07.01.2025 20:34

Slovenija je danes na mednarodnih kapitalskih trgih izdala 30-letno obveznico v višini ene milijarde evrov in kuponsko obrestno mero 3,5 odstotka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Večer

Obveznico s tako ročnostjo je izdala kot prva država letos, s čimer je izkoristila močno povpraševanje investitorjev po dolgoročnih finančnih instrumentih, so sporočili z ministrstva za finance.

To je za Slovenijo prva izdaja nove 30-letne obveznice po letu 2020. Datum njene zapadlosti je 14. aprila 2055. Uspešnost transakcije se je po navedbah ministrstva pokazala v obsežni končni knjigi naročil, kjer je skupno povpraševanje preseglo 3,2 milijarde evrov, vključujoč 505 milijonov evrov povpraševanja organizatoric izdaje.

Organizatorice izdaje so bile banke Deutsche Bank, Erste Group, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan in OTP banka Slovenija. Mandat za novo izdajo 30-letne obveznice RS95 jim je država podelila v ponedeljek. Knjigo naročil je odprla danes zjutraj in končno velikost izdaje v višini ene milijarde evrov določila okoli 13.40.

Na finančnem ministrstvu so objavili tudi podatke o strukturi vlagateljev v tokratno izdajo obveznice. Po institucionalni obliki 55-odstotni delež predstavljajo upravljavci skladov, 18-odstotnega zavarovalnice in pokojninski skladi, 17-odstotnega uradne institucije, kot so centralne banke, ter 10-odstotnega banke.

Po zemljepisni razdelitvi 39 odstotkov vlagateljev prihaja iz Združenega kraljestva, 25 odstotkov iz Nemčije, Avstrije in Švice, 17 odstotkov iz nordijskih držav, sedem odstotkov iz srednje in vzhodne Evrope, po štirje odstotki iz južne Evrope in Francije, dva odstotka iz Slovenije ter preostala dva odstotka od drugod po svetu.

Z izdajo nove obveznice Slovenija nadaljuje večletno prakso zadolževanja v prvih dneh koledarskega leta. V celotnem letu 2025 se lahko država zadolži za največ 4,58 milijarde evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta