Kot so dodali, je podpora Izraelu toliko bolj zaskrbljujoča v trenutku, ko "izraelska oblast vodi politiko genocida in apartheida". Menijo, da "ima organizacija Hamas samo 'potencialno' željo uničiti Izrael", medtem ko na drugi strani izraelska država "dejansko uničuje palestinski narod in družbo".
Premierja so v ponedeljkovem pismu spomnili, da je bil sprožilec zadnjih dogodkov na Bližnjem vzhodu vdor izraelskih represivnih organov v mošejo Al Aksa, tretjo najpomembnejšo džamijo za vse muslimane na svetu, in to ob koncu svetega meseca ramadana, kar je bil "dogodek kršenja osnovnih človekovih pravic" brez primere v novejši zgodovini.
Premierja so obenem vprašali, "kako bi se on počutil, če bi policija vdrla v prostore katedrale, v kateri bi on s svojo družino mirno opravljal sveti krščanski obred". "Imate res tako brezčuten odnos do žrtev in vam je popolnoma vseeno, kako se počuti 50.000 muslimanov v Sloveniji?" so dodali.
"Pravico do obstoja imajo tako Judje kot Palestinci"
"Stališče naše skupnosti je, da je treba mednarodne konflikte reševati na miren in nenasilen način. Pravico do obstoja imajo tako Judje kot Palestinci. Toda predvsem mora imeti pravico do obstoja resnica," so zaključili pismo, pod katerega se je podpisal predsednik odbora Slovenske muslimanske skupnosti Muhamed Čerkez.
Slovenska muslimanska skupnost je sicer manjša od dveh islamskih verskih organizacij v Sloveniji. Ustanovljena je bila leta 2006 z odcepitvijo iz večinske Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji (ISRS). V ozadju delitve so bila predvsem prizadevanja takrat že nekdanjega muftija Slovenije Osmana Đogića za popolno avtonomijo ISRS, ki je podrejena Islamski skupnosti v BiH.
Janša: Muslimanska skupnost dela veliko napako
Zvečer se je na twitterju oglasil premier Janša. Da se zgodovina ponavlja, da je Hamas napadel prvi, raketiral civilne cilje "in se ob tem skrival za lastnimi civilisti".
"Muslimanska skupnost s podporo teroristom dela veliko napako," tako Janša.
Vlada je na svojem poslopju na Gregorčičevi ulici v Ljubljani v petek v znak solidarnosti z Izraelom izobesila izraelsko zastavo. Za to potezo se je odločila sredi najhujših spopadov na Bližnjem vzhodu v zadnjih sedmih letih.
Izobešanje zastave je obsodil palestinski veleposlanik s sedežem na Dunaju, ki je pristojen tudi za Slovenijo, Salahem Abdel Šafi. Za časnik Dnevnik je ocenil, da gre za nezaslišano in zelo skrb vzbujajoče dejanje ter razkazovanje enostranske, celo rasistične politike.
Logar: Kritike so neutemeljene
Kritike zaradi izobešanja izraelske zastave na stavbi vlade so neutemeljene, je v Bruslju ocenil zunanji minister Anže Logar.
"Izobešanje zastave je znak podpore Izraelu zaradi bombnih napadov Hamasa, vsi si prizadevamo, da se konflikt čim prej konča," je zatrdil.
"Povedal sem, zakaj je slovenska vlada izobesila to zastavo. Vsi si prizadevamo, da se konflikt čim prej konča, da ne prihaja več do nedolžnih žrtev in da lahko oba naroda mirno sobivata z uresničitvijo politike dveh držav," tako Logar.