Smo na začetku novega vročinskega vala. Kako dolg bo in kolikšne bodo temperature?

STA, Va
09.07.2023 09:35

Že za nedeljo so vremenoslovci napovedali temperature nad 30 stopinj Celzija. Nato pa bo vsak dan le še bolj vroče. Padajo tudi globalni vročinski rekordi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Po junijskem vročinskem valu se znova začenja obdobje visokih temperatur, zaradi katerega je Agencija RS za okolje (Arso) že za današnji dan izdala rumeno opozorilo za večino Slovenije. Temperature bodo krepko presegle 30 stopinj Celzija že v nedeljo.

Tudi v ponedeljek in torek bo sončno in vroče. Proti večeru lahko predvsem na severozahodu nastane kakšna vročinska nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, ob morju okoli 21, najvišje dnevne od 30 do 35 stopinj Celzija.

V sredo se bo nadaljevalo vroče poletno vreme, zapihal bo jugozahodni veter. Zvečer bodo krajevne vročinske nevihte, ki se bodo nadaljevale v noč.

Spet padajo rekordi

Povprečne temperature na globalni ravni so minuli četrtek tretji dan zapored podrle rekord. V torek in sredo je bila povprečna temperatura na svetu 17,18 stopinje Celzija, v četrtek pa 17,23 stopinje glede na meritve Univerze Maine, ki za ta namen uporablja satelitske podatke in računalniške simulacije.

Univerza meritve izvaja zadnjih 44 let, doslej pa povprečne svetovne temperature niso še nikoli presegle 17 stopinj Celzija. Zdaj je to povprečje celotnega tedna. "Možno je, da je bilo zadnjih nekaj dni najtoplejših v zadnjih 120.000 letih oziroma najmanj v zadnjih 23.000 letih," je sporočil podnebni znanstvenik Univerze Pensilvanija Michael Mann.

V kitajskem Jingxingu so temperature dosegle 43,3 stopinje Celzija, celo na Antarktiki so bile temperature v zadnjem  tednu za 4,5 stopinje Celzija nad povprečjem. V alžirskem Adrarju so se temperature zvečer v četrtek dvignile na 39,6 stopinje Celzija, segreva pa se tudi Evropa, v Nemčiji na primer v nedeljo pričakujejo 37 stopinj.

Znanstveniki dvig temperatur pripisujejo vremenskemu učinku pojava El Nino v Tihem oceanu, ki vpliva na temperature po vsem svetu ter prispeva k segrevanju ozračja, ki se v zadnjih desetletjih pospešeno segreva zaradi izpustov toplogrednih plinov.

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta