"Dne 10. februarja 2021 sem kot neizbrani kandidat za mesto generalnega direktorja RTV Slovenija vložil tožbo, s katero izpodbijam sklep Programskega sveta RTV z dne 25. januarja 2021 o imenovanju novega generalnega direktorja RTV Slovenija." S temi besedami začenja svoje današnje sporočilo za javnost še vedno aktualni generalni direktor Radiotelevizije Slovenija Igor Kadunc, ki pa se mu mandat izteče 24. aprila. Kot je povedal na kasnejši novinarski konferenci, je tožbo je vložil na ljubljansko delovno sodišče.
Spomnimo, programski svet je ob koncu januarja z 18 glasovi za novega "generala" na Kolodvorski izvolil Andreja Graha Whatmougha (SMC), zdajšnjega predsednika nadzornega sveta javnega servisa, ki je ves mandat veljal za tihega favorita vladajoče koalicije.
"Za to potezo sem se odločil, ker kot sedanji generalni direktor z bogatimi delovnimi izkušnjami v javnem zavodu že iz preteklosti, pa tudi kot dolgoletni menedžer, dobro poznam RTV Slovenija in zahtevnost položaja prve osebe v inštituciji, ki je za demokratično družbo izjemno pomembna. Za tožbo sem se odločil zaradi spoštovanja temeljnih načel vodenja postopkov in imenovanj ter zaradi pomena in spoštovanja javne RTV. Prepričan sem, da je bil postopek imenovanja novega generalnega direktorja oporečen, saj se v njem ni upoštevalo enega ključnih pogojev za izbiro kandidata, to je 3 leta izkušenj z vodenjem večjih organizacijskih sistemov," pojasnjuje Kadunc, ki dodaja, da se izpodbijanja sklepa programskega sveta o imenovanju generalnega direktorja ni lotil zaradi sebe: "Čemu torej vseeno tožba? Zaradi RTV! In zato, ker imamo državljani pravico zahtevati, če že imenujejo koalicijsko usklajenega generalnega direktorja, da ta izpolnjuje vsaj formalne pogoje, ki jih zahteva zakon, statut in zdrava pamet. Vsem, ki se vsaj malo spoznajo na vodenje, je jasno, da je lahko dober generalni direktor le tisti, ki ima ob poznavanju čim večjega dela sistema RTV tudi druge kvalitete in odlične sposobnosti vodenja. Te pa prinese samo praksa vodenja. Vse ostalo je loterija in zelo verjetno prazno upanje."
Kadunc pravi, da nikjer ni zaslediti, da bi imenovani kandidat sploh kadarkoli kogarkoli vodil. "Torej nima niti dneva izkušenj vodenja, kaj šele tri leta. Ker se je vmes pojavila novica, da naj bi SDH priznaval usposobitev za vodenje z vodenjem nadzornih svetov, sem to preveril in to ne drži! SDH ni nikoli imel takšnega uradnega stališča! To je povsem logično, saj se točno ve, kaj je vodenje in kaj nadziranje. So bili torej člani programskega sveta prevarani? So glasovali v zmoti? Zagotovo, vendar večinoma niso naredili nič, da bi ugotovili dejansko stanje, ker jim to ni bilo v interesu. Koliko ljudi je videlo njegovo izjavo, kjer naj bi dokazoval usposobljenost organiziranja in vodenja? Ali vedo, da notri ne more biti naveden niti en sam samcat dokaz o tem? So pogledali seznam zaposlitev, kjer se vidi njegove dejanske delovne izkušnje?" se sprašuje Kadunc, ki vleče vsebinske in postopkovne vzporednice z imenovanjem Antona Guzeja na čelo RTV Slovenija v času prve Janševe vlade. Takrat se je namreč Kadunc kot kandidat prav tako pritožil na sodišče, vendar neuspešno. Kot pravi, gre sedaj za podobno situacijo, tedaj po njegovem mnenju Guzej ni izkazal poznavanja delovanja RTV Slovenija, tudi njegov program naj bi bil vprašljiv. "Kako je pa kasneje vodil RTV Slovenija, ste lahko videli," dodaja Kadunc.
Andrej Grah Whatmough je službi za komuniciranje RTV Slovenija posredoval pisno izjavo s prošnjo, da se enaka izjava posreduje vsem medijem, ki bi zaprosili za njegov odziv v zvezi z nedavno novinarsko konferenco Igorja Kadunca. Glede na to, da je neizbrani kandidat vložil zahtevo za sodno varstvo, bo to edina izjava za medije, ki jo bo v zvezi s tem podal.
Po Kadunčevem mnenju "vse kaže na to, da je dejansko šlo za postavljanje koalicijsko usklajenega najboljšega možnega kandidata, pa čeprav so vsi vedeli ali bi morali vedeti, da ne izpolnjuje osnovnega pogoja".
Kaj pravi predsednik razpisne komisije?
"Razpisna komisija programskega sveta je soglasno podala mnenje, da vsi trije kandidati (prejeli smo tudi tri vloge) izpolnjujejo pogoje. Na seji sta bila prisotna tudi vodja pravne službe RTV Slovenija Sabina Muratovič in zunanji sodelavec RTV Slovenija Janez Tekavc. Člani komisije pri svojem delu nismo razpolagali z nobenim pisnim pravnim mnenjem. Pri določenih zadevah smo se na oba obrnili za pravno mnenje, ki pa sta ga podala ustno. Komisija se je seznanila z ustnimi obrazložitvami ter z delom na tej točki zaključila."
Tako je predsednik razpisne komisije Matjaž Juhart odgovoril na naša vprašanja. Zanimalo nas je, ali je vlogo kandidata Andreja Graha Whatmougha res pregledala tudi "pravna služba RTVS in odvetniki", kot je Grah Whatmough dejal za Dnevnik, in da "nepravilnosti niso ugotovili"; ali se je razpisna komisija pri tem res oprla na mnenje Slovenskega državnega holdinga, za katero mnenje SDH gre in ali so bili s tem mnenjem seznanjeni tudi člani programskega sveta, najprej seveda predsednik programskega sveta Ciril Baškovič in člani razpisne komisije.