Tukaj smo zato, da jim sporočimo, da to sodi v srednji vek!" Tako je ob gasilski cisterni, ki že od julija domačinom v Desklah dovaža pitno vodo, zavpil okoljevarstvenik, biolog in kajakaš Rok Rozman in v množici do tedaj plašnih domačinov in bolj pogumnih gostov od drugod, je završalo. Prebivalci majhnega kraja ob Soči, destinaciji, ki jo slovenske turistične organizacije promovirajo kot zeleno, zaradi onesnaženja pitne vode le to dovažajo s cisternami.
A težav ob smaragdni reki je še veliko več. Preobremenjenost ekoloških in ostalih sistemov povzročajo prekomerni turizem in odpadki, hidroelektrarna in Salonit Anhovo. Predvsem proti slednjemu je bil usmerjen protest, ki se ga je udeležolo okoli 500 ljudi, odločenih, da "Narave ne damo za gradbeno jamo!"
Protest se je začel že dopoldan - Sočo od Trente do Anhovega so organizatorji razdelili na sedem odsekov, na posameznem odseku so udeleženci pot prekolesarili, prehodili oziroma preveslali. Po poti so protestniki pobirali odpadke, nato pa se zbrali v Desklah, kjer so organizatorji Eko Anhovo z Matejo Sattler na čelu, presenečeno in navdušeno ugotavljali, da je število udeležencev daleč preseglo pričakovanja društva. Med pohodom so protestniki na vratarnici podjetja Eternit simbolično pustili nekaj plastenk oporečne vode iz anhovskega vodovoda, Kombinatke so zapele Kolko kapljic tolko let in ponovili zahteve Anhovcev, ki zase in za sokrajane zahtevajo čisto vodo in zrak, kakor jim po ustavi tudi pripadata.