"Niti enega konkretnega odgovora nismo dobili," je po spletnem srečanju ravnateljev osnovnih šol s predstavniki ministrstva za izobraževanje, ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) povedal ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca Marjan Gorup.
Za zdaj je znano le, je dodal ravnatelj, da se bo novo šolsko leto začelo po modificiranem modelu B, ki omogoča tudi združevanje učencev različnih oddelkov pri izvajanju obveznih in neobveznih izbirnih predmetov ob upoštevanju higienskih ukrepov.
Ministrstvo za izobraževanje predlaga samotestiranje učiteljev
Pristojni si želijo, da bi se šolsko leto začelo po modelu B, torej z učenci in dijaki pri pouku. Ministrstvo predlaga samotestiranje učiteljev, odločitev pa bo na svetovalni skupini za covid-19 in vladi, je v izjavi po današnjih sestankih z ravnatelji vrtcev in šol dejal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec.
Po modelu B se je sicer končalo lansko šolo leto. "Želimo si, da bi bili vsi čim dlje v šoli. Prizadevali si bomo, da se šole ne bi zapirale, tudi če bo stanje slabše, bomo naredili vse, da bo šolski prostor odprt," je danes zagotovil Orehovec.
Spomnil je, da bo tudi v vzgoji in izobraževanju treba izpolnjevati pogoj PCT. Vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju je znova pozval k cepljenju, da bo lahko delo potekalo čim bolj fleksibilno in da bodo šole čim dlje odprte. "Kdor se ne bo cepil, se bo moral trikrat v tednu testirati," je ponovil.
Ministrstvo za izobraževanje je strokovni skupini za covid-19 predlagalo samotestiranje tudi za zaposlene v vzgoji in izobraževanju in ne le za osnovnošolce iz zadnjega triletja in dijake. "Vse je odvisno od vladne skupine, ki danes zaseda na Brdu pri Kranju. Če bodo to odobrili, bo delovni proces stekel veliko lažje," je dodal. Po besedah državnega sekretarja s to rešitvijo "nekako soglaša" tudi ministrstvo za zdravje.
Kdo bo plačeval teste?
"Zagotoviti želimo zdravo učno okolje, da so otroci zdravi. Moramo zaupati učiteljem in ravnateljem, da bodo to varno okolje ustvarili," je dodal Orehovec.
Na vprašanje, kdo bo plačeval teste, je Orehovec ponovil, da bo to za zaposlene na plečih delodajalcev. Glede plačevanja testov polnoletnih dijakov pa je dejal, da upa, da bo za vse brezplačno.
Orehovec je danes poudaril pomen zaupanja v vzgoji in izobraževanju. "Moramo narediti korak naprej, si zaupati in ustvariti varno okolje," je odgovoril na vprašanje, kdo bo preverjal rezultate testov.
Povedal je še, da so že pretekli mesec od Nacionalnega inštituta za javno zdravje dobili priporočila za šole. Vsaka šola mora zase pripraviti protokole prezračevanja, saj ima vsaka šola svoje specifike in splošna navodila ne bi bila primerna, je še dejal Orehovec. "Gre za to, da se izvaja naravno prezračevanje. Kjer imajo mehansko prezračevanje, pa na ta način," je dejal.
Na vprašanje, kako bo z maskami v šolah, je dejal, da vse ostaja enako kot doslej, ni pa znal odgovoriti na vprašanje, ali se lahko nenošenje mask sankcionira.
Na vsa druga odprta vprašanja, ki so jih ravnatelji množično postavljali tudi v spletni klepetalnici, naj bi po obljubi državnega sekretarja Damirja Orehovca dobili do petka. Je pa pozitivno, pravi Gorup, da naj bi se poslej na predlog direktorja NIJZ Milana Kreka skupina ravnateljev dobivala z zdravstveno stroko in na ta način poskušala doreči življenjske ukrepe v šoli. Tak predlog so sicer ravnatelji podali že pred letom in pol.
"Izvedeli nismo ničesar, a pozdravljamo pobudo ministrstva, da zbere ljudi, odgovorne za šolsko problematiko. Na koncu je bilo videti kot predavanje o situaciji, morebitnih težavah, priporočilih," pa je po sestanku za STA dejal ravnatelj OŠ Livada Goran Popović.
Srednješolci bodo novo šolsko leto začeli s samotestiranjem, je bil rezultat današnjega ločenega sestanka ministrstva za izobraževanje, znanost in šport z ravnatelji srednjih šol, je po sestanku za STA povedala predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Fani Al-Mansour.
Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan je sicer v zvezi s sestankom za spletno Delo ocenil, da "toliko blefa, kot ga je zdaj na našem ministrstvu, ga še ni bilo". "Čista in najčistejša beda," je dodal.
Ravnatelji vrtcev niso zadovoljni z današnjim sestankom z ministrstvi
Ravnatelji vrtcev so po današnjem sestanku s predstavniki ministrstev za izobraževanje, znanost in šport ter za zdravje pred začetkom novega šolskega leta razočarani. Slišali niso namreč nič konkretnega, njihova vprašanja pa ostajajo neodgovorjena, je za STA dejala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj.
Želimo odgovore, jasna navodila, kako bomo jeseni lahko izvajali pedagoški proces v vrtcih, kako bomo lahko uvajali novince v vrtec, je pojasnila Bogajateva. A kot je dejala, danes niso dobili nobenih ustreznih navodil. "To, da rečejo, da bo veljal B model, nam ne pove ničesar," je dodala.