Peščica staršev nasprotuje samotestiranju.
Včeraj so se otroci drugič obvezno samotestirali v šolah, prvič so to storili minulo sredo. Večjih zapletov ni bilo, so pa posamezni starši protestirali pred šolami, zlivali svoj gnev, potem ko so otroci bili poslani domov, ker niso podpisali soglasja za njihovo samotestiranje. Nekateri so šli še dlje, zoper ravnatelje in učitelje so spisali kazenske ovadbe ter jih vlagali na policijo in tožilstva.
Na celjski policijski upravi so, podatke je posredovala njihova tiskovna predstavnica Milena Trbulin, po sredinem testiranju od enajstih staršev osnovnošolcev sprejeli zapisnike o ustnih kazenskih ovadbah. "Po zbranih obvestilih bomo o ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo." Miran Šadl, tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave, pa navaja, da so na tej policijski upravi od osmih staršev sprejeli zapisnike o ustnih kazenskih ovadbah.
Na naše preverjanje, koliko ovadb so prejeli na okrožnih državnih tožilstvih v Mariboru, Celju, Slovenj Gradcu in na Ptuju, smo iz slednjih dveh dobili odgovor, da ovadb zoper ravnatelje ali učitelje niso prejeli. Darko Simonič, vodja mariborskega okrožnega državnega tožilstva, pa je pojasnil, da so do četrtka prejeli dve kazenski ovadbi zoper znani osebi, ki sta pa bili hkrati poslani tudi na pristojni policijski postaji." O kazenskih ovadbah bo po vsebinski proučitvi meritorno odločeno," še pravi Simonič. Simona Kuzman Razgoršek, vodja celjskega okrožnega državnega tožilstva, pa pojasnjuje, da so zaradi samotestiranja otrok prejeli eno ovadbo zoper zakonitega zastopnika šole.
V sredo 300 pozitivnih testov
Nezadovoljnih staršev je bilo včeraj pred šolami le peščica, ravnatelji so prejeli še nekaj podpisanih soglasij in testiranje se je izvedlo brez težav. Kot so v četrtek zvečer sporočili z ministrstva za izobraževanje, se je v sredo v osnovnih šolah samotestiralo 135.100 učencev oziroma 70 odstotkov vseh. Na daljavo se je zaradi zavračanja ukrepov šolalo skupaj 8033 učencev oziroma 3,61 odstotka vseh. Največji delež šolajočih na daljavo je v prvem in drugem razredu, dobrih pet odstotkov, najmanjši pa v devetem razredu, dobra dva odstotka. Pozitivnih je bilo približno 300 testov, so sporočili z ministrstva.
Kazenske ovadbe očitajo šolnikom kaznivo dejanje kršitve enakopravnosti, ker naj bi njihovim otrokom, ko so morali domov, ker se niso samotestirali, omejili njihovo pravico do šolanja. V nekaj ovadbah pa gre tudi za očitke o prisiljenju. "Kdor koga s silo ali resno grožnjo prisili, da kaj stori ali opusti ali da kaj trpi, se kaznuje z zaporom do enega leta," piše v kazenskem zakoniku. Je pa to kaznivo dejanje, katerega pregon se začne na predlog oškodovanca.
Blaž Kovačič Mlinar, ljubljanski odvetnik in predavatelj na Fakulteti za management in pravo, je v času sredinega testiranja na twitteru objavil: "Nekaterim učiteljem in ravnateljem starši grozijo s kazenskimi ovadbami. Če vas res ovadijo, pridite v našo pisarno. Vas bomo zastopali pro bono. Ampak brez strahu, to so prazne marnje." Očitno seznanjen, da ne gre zgolj za prazne marnje, pa je včeraj zapisal: "Morda še tole: kriva ovadba je kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Zagrožena je kazen do dveh let zapora."