Pozvali so tudi k zračenju prostorov, od delodajalcev pa je treba zahtevati delo v dokazano prezračenih prostorih, so predlagali. Poleg tega vstopajmo le v tiste javne prostore, kjer nam z merjenjem CO2 lahko dokažejo, da so dobro prezračeni, so zapisali v Zavezništvu za demokratično in pravično Slovenijo, Forumu za demokracijo, Alternativni akademiji in Gibanju za družbeno odgovornost.
Vlada po njihovih besedah opušča celo obstoječe ukrepe kljub epidemiološkemu stanju, zaradi katerega jih nekatere države znova uvajajo. "Vlada s svojim ravnanjem dopušča pospešeno širjenje novih sevov bolezni, obenem pa ga pripisuje neodgovornim državljanom, ki zavračajo cepljenje," so navedli in dodali, da je ta "prenos moralne odgovornosti na posameznika ob tem, ko sama ne stori vsega, kar bi lahko, zgrešena in nevarna vladna strategija".
Slej ko prej se bodo okužili vsi necepljeni posamezniki
Podpisniki poziva vabijo vse prebivalce, naj sprejmejo argumente znanosti, da je tveganje zaradi cepljenja več desetkrat manjše od tveganja, če ostanejo necepljeni. Slej ko prej se bodo namreč okužili vsi necepljeni posamezniki - ne samo mlajši, ki se odpravljajo na počitnice, ampak tudi tisti, ki jih bodo ob vrnitvi pričakali v domačem in delovnem okolju.
Dejstvo, da se del državljanov ne bo odločil za cepljenje, vlade po njihovih besedah ne odvezuje odgovornosti, da stori vse, da tudi necepljene zaščiti pred okužbo in v največji možni meri upočasni širjenje bolezni. Predlagali so tri ukrepe, ki jih vlada "dosledno spregleduje". Tako naj sproži kampanjo za učinkovito prezračevanje notranjih prostorov z ljudmi iz različnih mehurčkov tako v izobraževalnih in drugih javnih ustanovah, na delovnih mestih in v javnem prevozu.
Prav tako naj predpiše stalno merjenje prezračenosti javnih prostorov z merilci CO2 in s tem ukrepom pogojuje delovanje javnih ustanov in gospodarskih dejavnosti. Nenazadnje pa naj predpiše uporabo mask FFP2 v zaprtih javnih prostorih, saj kirurške maske ne zadržujejo kužnega aerosola, ki je poglavitni vzrok okužb.
Pod poziv se je v imenu koordinacijske skupine podpisalo več nekdanjih ministrov, tako za zdravje Dušan Keber, za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ivan Svetlik in za notranje zadeve Rado Bohinc.