Stranka v nastajanju ekologom ukradla slogan "Očistimo Slovenijo"?

STA, M.R.
03.02.2020 13:54

Društvo Ekologi brez meja opozarja, da si je nova stranka Zelena dežela za slogan izbrala njihovo geslo Očistimo Slovenijo. Izrabo imena akcije, ki je leta 2010 prvič združila več kot 270.000 prebivalcev Slovenije, leta 2012 pa rekordnih 289.000 prebivalcev, kar predstavlja 14 odstotkov takratnega prebivalstva, ostro obsojajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Akcija Očistimo Slovenijo
Andrej Petelinšek

"Ime prvega tako množičnega prostovoljskega okoljskega projekta v Sloveniji se je v spomin in zgodovino ljudi zapisalo kot sinonim, kaj lahko naredimo vsi, če stopimo skupaj," so zapisali Ekologi brez meja. Projekt je bil izveden povsem prostovoljno, s pomočjo več kot 500 organizatorjev na terenu, ki so opravili 1000 prostovoljnih ur za to, da so iz narave očistili 20.000 ton odpadkov ter vprašanja okolja in odpadkov umestili v vsakodnevna družbena vprašanja.
Namen akcije je vedno bil povezati vse v pozitivnem duhu, ne glede na narodnost, politično pripadnost, starost ali izobrazbo. "Gre za moralno dediščino, ki je last vseh, ki so v katerikoli od akcij aktivno prispevali svoj čas, znanje in sredstva. Nihče od vidnih akterjev nove stranke nikoli ni bil del organizacijske ekipe ne na nacionalnem ne na lokalnem nivoju. Za nas ni bilo nikoli sprejemljivo, da si katerikoli posameznik ali skupina ime akcije prisvaja za svoje (politične) projekte in kampanje," so navedli.
Dodali so, da bo društvo Ekologi brez meja še naprej delovalo politično neodvisno s ciljem aktivno prispevati k izboljšanju stanja okolja na področju odpadkov in ima za sabo vrsto projektov, ki so dali pomemben prispevek k spremembi politik in navad tako v Sloveniji kot širše.
Pobuda za novo zeleno stranko sicer prihaja iz Moravč in je nastala kot posledica gibanja aktivistov Ljudske iniciative Moravče zaradi odlaganja odpadkov podjetja Termit v njihovi občini. "Iz moravškega primera smo se naučili, da je treba naš boj dati v višjo prestavo in ga nadaljevati na nacionalni ravni. Zato danes vstopamo v državno politiko," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil predstavnik omenjene iniciative Jurij Kočar.
Moravški župan Milan Balažic pa je dodal, "da na terenu lahko ugotavljamo, da se naše življenjsko okolje še naprej uničuje" in da "v tej državi skupaj s politiko vlada družbeno neodgovoren kapital in imamo neučinkovito politično elito, ki se ne odziva na ogrožanje narave in ljudi".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta