Svet agencije za energijo se je na svoji 114. redni seji seznanil s potekom uvajanja novega načina obračunavanja omrežnine. Na podlagi poročila o pripravljenosti informacijskih sistemov za izdajanje računov odjemalcem je svet agencije na predlog vodstva agencije sprejel odločitev, da se začetek uporabe prenove obračuna omrežnine prestavi na 1. oktober 2024. Metodologija in tarifne postavke za vse uporabniške skupine ostajajo nespremenjene.
V agenciji, ki jo vodi Duška Godina, še pojasnjujejo, da sproti spremljajo stanje uvajanja nove metodologije obračuna omrežnine. V zadnjih dveh mesecih so prejeli več pobud za spremembo metodologije in prestavitev novega obračuna omrežnine s prvotno načrtovanega letošnjega 1. julija, in sicer za dve leti: "Pobude za prestavitev so bile različne, predvsem pa interesno obarvane. Svet agencije je vse pobude obravnaval in ugotovil, da ni strokovnih argumentov oziroma razlogov za vsebinsko spremembo metodologije." Spomnimo, da je Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, sredi aprila letos na agencijo naslovil prošnjo za zamik uvedbe novega sistema obračunavanja omrežnine za dve leti. Temu pozivi so se pridružili, še delodajalske organizacije, del gospodarstva in dobavitelji električne energije. Pričakovali so tudi delno spremembo metodologije obračunavanja omrežnine in tarifnih postavk.
Na agencijo so se obrnili tudi dobavitelji električne energije in opozorili na tveganja, do katerih lahko pride pri izdajanju računov za oskrbo z električno energijo, saj še vedno niso izvedli vseh potrebnih testiranj za odpravo morebitnih napak. Z analizo stanja projekta obračunavanja omrežnin po novem se je na zadnji seji podrobno seznanil tudi svet agencije. Ta je pokazala, da so dobavitelji k omenjenemu projektu pristopili različno in da razvoj informacijskih sistemov pri nekaterih še ni v celoti končan, zato niso opravili vseh testiranj. Da bi se izognili morebitnim napakam pri izdaji računov in dobaviteljem omogočili še nekaj časa za prilagoditev in testiranje informacijskih sistemov, je vodstvo agencije svetu predlagalo trimesečno prestavitev začetka uporabe novega sistema obračunavanja omrežnine: "Čeprav metodologija velja že dve leti, je to zaradi enakega razloga že druga prestavitev, zato bo agencija do 1. oktobra letos spremljala razvoj priprave informacijskih sistemov in po potrebi sprejemala ukrepe za zagotovitev nemotenega prehoda na nov obračun omrežnine."
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so pozdravili odločitev sveta Agencije za energijo, vendar pa trimesečni zamik po njihovem mnenju ni dovolj. Od agencije pričakujejo prilagoditev metodologije, saj razporeditev časovnih blokov podjetjem naj ne bi omogočala prilagajanja odjema. "Razumemo, da je agencija vložila veliko časa in energije v pripravo reforme obračunavanja omrežnine, vendar nihče ni nezmotljiv. Z vztrajanjem pri škodljivi reformi bi ogrozili poslovanje podjetij, omrežje pa ne bo nič manj obremenjeno," je poudarila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.