Svet delavcev v Savi Turizmu podpira prezaposlitev sobaric in nasprotuje stavki

Timotej Milanov Timotej Milanov
20.02.2023 14:53
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jaka Ivancic

Potem ko so v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGiT) napovedali stavko zaradi načrtovane prezaposlitve sobaric v Savi Turizmu na družbo Aktiva čiščenje, se je v zvezi z zadevo oglasil tudi svet delavcev v Savi Turizmu, v katerem pa stavke ne podpirajo.  

Kot smo že poročali, je omenjena prezaposlitev okoli 40 sobaric, ki delajo v turističnem kompleksu Bernardin, načrtovana za 1. marec, kar je posledica dejstva, da je bila Aktiva čiščenje izbrana za enega od izvajalcev dejavnosti čiščenja v Savi Turizmu. V družbi so glede tega pojasnili, da dejavnost čiščenja prenašajo na zunanje izvajalce na vseh svojih destinacijah in da bi bila neposredna zaposlitev sobaric za družbo tvegana glede na trenutne razmere na trgu.  

V svetu delavcev, ki mu predseduje Andrej Regoršek, tako ocenjujejo, da bo varnost služb zaposlenih po prezaposlitvi enaka kot v Savi Turizmu. "Plače se zaposlenim povišajo, ohranja se pogodbena zaposlitev za nedoločen čas in upoštevani bodo hotelski standardi glede obremenitve zaposlenih. Ugotavljamo, da je poslovna odločitev v interesu družbe." Kot še dodajajo, je v svetu delavcev 13 članov, ki so izvoljeni s strani 1200 zaposlenih, medtem ko ima po njihovih navedbah SGiT v Savi Turizmu 259 članov. Glede predsednice hišnega sindikata, ki bi bila prav tako prezaposlena na novo družbo, pravijo, da lahko njeno funkcijo prevzame kdo od drugih sindikalnih funkcionarjev v podjetju.  

Ob tem še navajajo, da so načeloma proti outsourcingu, a pozivajo sindikat, da preneha s pozivanjem k stavki, saj je s tem po njihovem mnenju okrnjen ugled družbe in ogroženih 1200 delovnih mest.  

Navedbe glede domnevnega zvišanja plač so že pred kratkim zanikali v sindikatu, kjer poudarjajo, da gre za nove najnižje osnovne plače, ki veljajo od začetka leta glede na aneks h kolektivni pogodbi gostinstva in turizma. Pri tem izpostavljajo, da gre še vedno zgolj za plačo v višini 900 evrov bruto, kar je manj od minimalne plače.

Sindikat od vlade pričakuje odpravo outsourcinga v javnem sektorju in v gospodarskih družbah v večinskih državni lasti, kjer obstaja potreba po rednem delu. Prejšnji teden je zahteve sobaric podprl tudi minister za delo Luka Mesec.  

Predsednica SGiT Breda Črnčec pravi, da je pravica do stavke zagotovljena z ustavo in pojasnjuje, da so bili tako predstavniki sindikata kot sveta delavcev v Savi Turizmu na posvetovanju med upravama Save Turizma in Aktive odločno proti prezaposlitvi sobaric pri zunanjem izvajalcu. "Glede na današnjo izjavo predsednika sveta delavcev in že sprejetim sklepom sveta delavcev na posvetovanju, v SGiT ocenjujemo, da gre za pritisk na člane sveta delavcev, ki so tudi iz vrst sindikata."   

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta