Testiranje za v službo še brezplačno, za vse drugo ne

21.08.2021 06:00
Od ponedeljka bo testiranje plačljivo pred obiskom hotela, gostinskega lokala, kulturne prireditve ali pred prečkanjem meje, še naprej pa bo brezplačno za tiste, ki morajo test opraviti za prihod na delo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Samotestiranje od septembra za dijake in učence tretje triade, v prihodje morda tudi za učitelje in za druge poklice s pogoji PCT 
Robert Balen

Spomnimo, da so v tednu pred predvideno uvedbo plačljivega testiranja zavreščali zlasti v poklicih, kjer se morajo necepljeni, pa ob tem covida niso preboleli, pred prihodom na delo redno testirati. Po donedavnem predlogu vlade bi se po novem morali testirati celo vsakih 48 ur in ne več enkrat tedensko, testi pa naj bi stali dvanajst evrov. To bi zadevalo zaposlene v šolstvu, zdravstvu, domovih za starejše in v nekaterih storitvenih dejavnostih, kot so gostinstvo, turizem, frizerstvo in kozmetika.

Potem ko so pravniki pojasnili, da stroški nikakor ne smejo biti breme delavcev, temveč kvečjemu delodajalcev, so v zrak skočili tudi ti. Tik pred zdajci, ko tako šole, zdravstveni domovi pa tudi lastniki hotelov, gostinskih lokalov in manjši samostojni podjetniki še vedno niso vedeli, kakšen bo režim od ponedeljka naprej, se je vlada vendarle odločila, da stopi korak nazaj. Prvotni predlog so nekoliko ublažili, morebitne nove spremembe pa so napovedali za 6. september.

 

S ponedeljkom dvotirni sistem

V ponedeljek se bodo tako še vsi omenjeni zaposleni testirali kot običajno - enkrat tedensko in zastonj. Bodo pa testi od takrat naprej plačljivi za vse druge, ki potrebujejo negativni test kot stranke ali potniki za čez mejo. Na točkah za testiranje, ki bodo zdaj še ostale tam, kjer so, bodo izvajalci vsakega posebej vprašali, ali test potrebuje za službo ali za kaj drugega. Tisti, ki bodo test potrebovali za delo, bodo to morali dokazati in potem bo zanje test brezplačen. Vsi, ki tega ne bodo dokazali, pa bodo za test morali plačati in njegova veljavnost bo le 48 ur.

Učenci tretje triade in dijaki srednjih šol se bodo samotestirali. 
Lana Ferlinc

Kaj pa, če bo kak učitelj test želel uporabiti tudi za vstop v lokal? "Za namen vstopa v šolo bo njegov test veljal en teden, če pa bo s tem istim testom želel vstopiti v lokal, bo test veljal le 48 ur," je pojasnil zdravstveni minister Janez Poklukar. Ob tem je še povedal, da je takšno obravnavo predlagala stroka, s pojasnilom, da so ljudje v službenem okolju v stalnem mehurčku in je lahko zato testiranje manj pogosto, kot kadar ima posameznik več novih in različnih stikov.

 

​Kaj bo po 6. septembru?

Predlogi o takem načinu testiranja bodo veljali vsaj do 6. septembra, kaj bo po tem datumu, pa še ni povsem znano. Ena od možnosti, o kateri se vse glasneje govori, je samotestiranje zaposlenih. To je bil najprej predlog za zaposlene v šolstvu, a je predsednik vlade Janez Janša pred dnevi na twitterju zapisal, da bo v primeru samotestiranja to mogoče za vse panoge, v katerih je pogoj PCT, in ne le za šolnike. Minister Poklukar je pojasnil, da je to ena od možnosti, o kateri zdaj še razpravljajo, in da se bodo o tem pravočasno odločili.

Samotestiranje pa bo zagotovo obveljalo za učence tretje triade osnovnih šol in za dijake srednjih šol. To se bo izvajalo od prvega dne pouka. Stroške za teste bo kril državni proračun, testirali se bodo enkrat tedensko in doma. Če se bo samotestiranje uvajalo tudi za zaposlene v šolah, pa minister pojasnjuje, da bo pri njih delodajalec odločil, ali se bodo testirali v šoli ali doma.

​Tudi gospodarstveniki želijo možnost samotestiranja

Gospodarstveniki, ki so bili še do včeraj v negotovosti, kako bodo s ponedeljkom testirali svoje zaposlene, so zdaj z odločitvijo zadovoljni, saj bi bil strošek za redno testiranje zanje previsok. Si pa želijo, da bi čez čas vendarle obveljala možnost samotestiranja. "Upamo, da bo samotestiranje veljalo tudi za gospodarstvo in obrtnike in da bo stroške nosila država. Če pa jih ne bo, bo to vseeno bistveno nižji znesek, kot če bi nosili stroške hitrih testov. Govorijo namreč o dveh evrih za samotestiranje in dvanajstih evrih za hitro testiranje," razlaga predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh, ki prednosti v samotestiranju ne vidi le v stroških. "Prihranili bi tudi pri času. Če se zaposleni testirajo drugje, jim to vzame eno uro. Takrat ne morejo delati, ta ura pa se jim vseeno mora šteti v delovni čas," še pravi in upa, da bo v septembru tako za vse panoge, kjer je zdaj potrebno testiranje, obveljala možnost samotestiranja in da bodo testi še naprej veljavni en teden.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta