Primerjali smo stanje epidemije 4. avgusta - lani in letos. Če pogledamo število aktivno okuženih, jih je letos za dobrih tisoč več, število hospitaliziranih pa je na podlagi sedemdnevnega povprečja za približno polovico večje. Na podlagi analize, ki so jo za nas pripravili pri Covid sledilniku, letos še posebej izstopa hitrost rasti, ki je bila lani pri skoraj vseh kazalnikih negativna, letos pa naraščajo tako primeri kot število novih hospitalizacij.
IJS: Septembra lahko rdeči, reprodukcijsko število večje
Kot pravijo epidemiologi, smo že nekaj časa v četrtem valu epidemije, a so razmere letos zaradi več razlogov drugačne. "Ključna razlika je, da zdaj naraščamo dosti hitreje kot isti čas lani, ko smo imeli večje širjenje okužb šele od 15. avgusta naprej. Letos smo za kakšna dva tedna hitrejši. Razlika je tudi ta, da je delta različica virusa precej bolj agresivna, a vse to bolje kompenziramo s cepljenjem," razlaga Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. Po njihovih prognozah bi sicer oranžno epidemiološko fazo lahko dosegli prihodnji teden, rdečo pa ob podobni dinamiki že septembra. Tudi pri Covid sledilniku ugotavljajo, da epidemijo zdaj vodijo trije dejavniki, in sicer že omenjeni raven precepljenosti in večja kužnost delta različice, ob tem pa izpostavljajo še sezonski dejavnik. Zdaj je namreč še čas dopustov in s pričetkom septembra gre pričakovati večje število kontaktov in s tem tudi več okužb.
Trenutno efektivno reprodukcijsko število, ki kaže, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, hkrati pa obravnava uvožene okužbe, kot bi nastale z lokalnim okuževanjem v Sloveniji, na institutu ocenjujejo na 1,45, ocenjeno lokalno reprodukcijsko število pa približno 1,25. Reprodukcijsko število je tako za več kot 50 odstotkov večje, kot je bilo pred enim letom, kar je zaskrbljujoče. Ob tem so na institutu pripravili več projekcij razvoja epidemije ob različnih reprodukcijskih številih. Ob predpostavki, da lokalno reprodukcijsko število ostane 1,25 in da dnevno uvozimo 15 okužb, bi bilo 25. avgusta v bolnišnicah že okoli 70 bolnikov, od tega približno 15 na intenzivni negi, umrlo pa bi še osem covidnih bolnikov.
Nepredvidene rasti in padci
A letos imamo pomembno prednost, ki bi jo morali izkoristiti. "Na voljo imamo cepivo, kar je najpomembnejša zaščita, ki je lani ni bilo. Uporaba PCT-pogoja bi lahko zmanjšala potrebno strogost ukrepov ob rasti okužb, če se bomo tega resno držali, od podjetij do javnih ustanov," pa pravi Roman Jerala s Kemijskega inštituta.
Že tretja aplikacija
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zagotavljajo, da bodo še danes objavili novo aplikacijo za preverjanja izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Aplikacija bo z odčitavanjem QR-kode uporabniku posredovala podatek o izpolnjevanju PCT-pogoja, pri čemer iz podatka ne sme biti razvidno, katerega od pogojev oseba izpolnjuje. Odčitala se bosta tudi osebno ime in letnica rojstva osebe, kar je nujno zaradi ugotovitve, da se potrdilo nanaša na osebo, ki ga je predložila.
Gre sicer za tretjo aplikacijo NIJZ za preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT v zadnjih nekaj tednih. Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je v preteklih dneh opozorila, da ni bila seznanjena z nobeno od aplikacij, bo pa sedaj prekinila inšpekcijski postopek in vprašanje ustreznosti odloka PCT prepustila v presojo ustavnemu sodišču.
Ravno zato letos tako dolgega in visokega epidemičnega vala ni pričakovati. Po podatkih Sledilnika so trenutne projekcije sicer zelo nenatančne, saj ne poznamo točnega vpliva prekuženosti zaradi cepljenja na sicer bolj kužne nove različice. Tudi izkušnje drugih držav, kot so Velika Britanija, Nizozemska, Francija, Danska, Španija, Malta in Ciper, kažejo, da prihaja do nepredvidenih gibanj, tako v smeri rasti kot padcev kazalnikov. "Najverjetnejša je ponovna eksponentna rast števila primerov in večine drugih kazalnikov, ki lahko doseže ravni drugega vala. Pričakovati pa je tudi povratne učinke cepljenja prebivalstva, ki lahko povzročijo gibanja v manjših valovih, ko bosta močni rasti kazalnika sledila padec in zopet rast," predvidevajo raziskovalci pri Sledilniku.