V bolnišnicah zdravijo tri bolnike manj kot dan prej, v enotah intenzivne terapije pa šest manj. Najmlajši covidni bolnik na navadnem oddelku je star 22 let, na intenzivni negi pa 21 let, je objavila vlada.
Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 28.607 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 2667, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 1348.
Število aktivnih primerov se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 2855. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 306, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 135.
Najpogostejši vir okužb je lokalni
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager je na novinarski konferenci povedala, da je najpogostejši vir okužb lokalni vir, zelo malo je uvoženega vira.
"Kar se starosti tiče, se je trend izrazito obrnil v mlajšo populacijo. Vidimo, da v starostnih skupinah od 15 do 24 in 25 do 34 let pravzaprav sledimo glavnini vseh okuženih primerov."
Čakš Jagrova je spregovorila tudi silvestrovanju v tujini. Zabeležili so dva izbruha. V prvem sklopu je bilo med 559 udeleženci do včeraj zvečer potrjenih 152 primerov okužbe, v drugem primeru pa je med 373 udeleženci pozitivnih 48 oseb.
Število dnevno potrjenih okužb se je drugič ta teden povzpelo nad 4000. Pred tem je bilo nazadnje več kot 4000 okužb na posamezen dan zabeleženih sredi novembra lani.
V primerjavi z minulim četrtkom, ko je bil delež pozitivnih testov 36,6-odstoten, so potrdili 2171 okužb več. Minuli četrtek so sicer opravili 5848 PCR-testov manj. V primerjavi s to sredo pa je bilo potrjenih 240 okužb več.
Ta četrtek so opravili tudi 86.516 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate še preverjajo s PCR-testi.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.252.906 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.194.283 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 77 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 495.531 ljudi.
Vlada razširila nabor izjem od karantene
Karantena ob visokorizičnem stiku bo od ponedeljka trajala sedem, in ne več deset dni, je na tiskovni konferenci pojasnila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager. Zagotovila je, da bodo do ponedeljka vsi sistemi usklajeni s spremembo.
Kljub nekaterim napovedim, da bo vlada skrajšanje karantene določila z odlokom na četrtkovi dopisni seji, odlok krajšanja ne predvideva. Po besedah Čakš Jagrove bo sprememba vseeno veljala od ponedeljka.
Poudarila je, da so za odločitev epidemiologov glede skrajšanja karantene obstajali strokovni kriteriji. Kot je že v sredo pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar, epidemiologi namreč ugotavljajo, da se okužbe v 94,6 odstotka primerih izkažejo znotraj sedmih dni, zato bi se karantena lahko zaključila brez dodatnega testa.
Ob tem je Čakš Jagrova zagotovila, da bodo do ponedeljka s spremembo usklajeni tudi vsi zaledni sistemi, "ki omogočajo izdajanje certifikatov in postopkov, tudi epidemiološkega anketiranja".
Po njenih besedah odločbo za karanteno posameznik pridobi tako, da svoje podatke vnese v sistem eUprava. Kdor podatkov ne vnese, je zaveden v posebnem seznamu, do katerega dostopa ministrstvo za zdravje in zdravstvena inšpekcija. Zlorabe posameznikov, ki bi se karanteni želeli izogniti tako, da svojih podatkov ne bi vnesli v sistem, naj tako ne bi bile mogoče.
Čakš Jagrova je spomnila še, da v karanteno napotijo osebe, ki so bile v rizičnem stiku z okuženo osebo. Okužene osebe pa napotijo v izolacijo, kar ureja družinski zdravnik, prav tako tudi bolniško odsotnost.
Ob povečanju števila karanten zaposlenih bi po opozorilih socialnih zavodov lahko prišlo do zapiranja oddelkov domov starejših
Ob povečanju karanten zaposlenih zaradi širjenja koronavirusne različice omikron obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot, je za STA pojasnil sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik. Zdravstveno ministrstvo medtem domovom starejšim priporoča omejevanje obiskov.
Domovi imajo po zagotovilih Sahernika pripravljen krizni načrt ukrepov ob pojavu okužb med stanovalci in zaposlenimi. Med njimi je naštel ukinitev dopustov in reorganizacijo delovnih procesov. Ob večjem kadrovskem izpadu zaradi okužb in karanten pa bodo zagotovo potrebne tudi zunanje kadrovske okrepitve, je napovedal in ob tem poudaril, da sistemske rešitve še ni.
Ministrstvo domovom starejših poslalo priporočilo, naj obiske omejijo na eno zdravo osebo
Spomnil je, da domovi za starejše že v razmerah brez potrjenih okužb nimajo dovolj delavcev za izvajanje osnovnih dnevnih storitev za stanovalce, kot so pomoč pri hranjenju, oblačenju, slačenju in osebni higieni.
Zaradi slabšanja epidemiološke slike je ministrstvo za zdravje v četrtek domovom starejših poslalo priporočilo, naj obiske omejijo na eno zdravo osebo, ki izpolnjuje pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT), na stanovalca, je v odgovoru za STA zapisal Sahernik.
Obiskovalci morajo ob obisku tako predložiti dokazilo o negativnem rezultatu PCR-testa, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa, ali dokazilo hitrega testa, ki ni starejši od 24 ur od odvzema brisa. Vstop je mogoče tudi s predloženim covidnim potrdilom v elektronski ali papirnati obliki oz. dokazilom o polnem cepljenju.
Vlada je sicer na četrtkovi dopisni seji s sklepom podaljšala ukrep iz zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19, ki omogoča direktorjem socialnovarstvenega zavoda, da omeji stike stanovalcev in zapuščanje zavodskega območja, če z drugimi možnimi ukrepi ni mogoče doseči omejevanja širjenja epidemije. "Omejitev se lahko odredi le za čas in v obsegu, ki je nujno potreben za zagotovitev njenega namena. Zavod med trajanjem ukrepa ob upoštevanju svojih realnih možnosti spodbuja druge načine ohranjanja stikov stanovalcev z njihovimi družinskimi člani in drugimi osebami, v skladu z njihovimi individualnimi potrebami," je vlada zapisala v četrtkovem sporočilu za javnost, kjer so dodali, da ukrep podaljšujejo do konca junija.
V domovih se izvaja tudi cepljenje proti gripi in pnevmokoknim okužbam
Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so za STA izrazili pričakovanje, da se bo glede na naraščanje števila okužb v populaciji število okužb povečalo tudi v domovih.
Po njihovih podatkih je velika večina stanovalcev cepljena in so doslej zbolevali redko oz. so večinoma imeli lažji potek bolezni. Minister Janez Cigler Kralj je skupaj z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem že pred božičem pozval direktorje socialnovarstvenih zavodov k cepljenju stanovalcev in zaposlenih s tretjim odmerkom nemudoma po preteku treh mesecev od prejema drugega, so pojasnili.
Ob tem dodajajo, da se v domovih izvaja tudi cepljenje proti gripi in pnevmokoknim okužbam. Prav tako morajo socialnovarstveni zavodi poskrbeti za ustrezno organizacijo ekip svojih zaposlenih, da bodo pripravljeni na morebiten močan porast okužb med njimi in da ne bo motena ali ogrožena oskrba najranljivejših, so še sporočili.
Od ponedeljka na Hrvaškem nekaj sprememb
Ker pričakujejo nov pritisk na zdravstvo zaradi omikrona, bodo na Hrvaškem od ponedeljka v veljavi nekoliko ostrejši ukrepi. Število udeležencev na javnih zbiranjih na prostem znižujejo z zdaj dovoljenih 100 na 50. Na druženjih, kjer je za udeležbo potrebno EU-covidno potrdilo, bo udeležencev lahko največ 200. Na vseh javnih zbiranjih v zaprtih prostorih bo lahko največ 25 oseb, na zasebnih praznovanjih pa 20 oziroma 50, če imajo prisotni covidno potrdilo.
Delovnega časa gostinskih lokalov ne bodo omejili, bodo pa poostrili kontroliranje upoštevanja epidemioloških pravil: razmik med ljudmi, nošenje mask ... Maske bodo prav tako obvezne v kinodvoranah, galerijah in muzejih, v cerkvi ...
Omejeno bo tudi število gledalcev na športnih dogodkih: v notranjosti bodo lahko zasedli 20 odstotkov tribune, če je prireditev zunaj, pa 40 odstotkov.
Kjer je le mogoče, bodo morali delodajalci organizirati delo od doma.