Nadzorni svet Gen energije je imenoval novega generalnega direktorja družbe, potem ko so konec februarja s tega mesta odpoklicali Martina Novšaka. Družbo v stoodstotni državni lasti, pod okrilje katere med drugim spada tudi jedrska elektrarna v Krškem, bo po novem vodil Blaž Košorok, član SDS in nekdanji generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki je bil v tem mandatu tudi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo. V tričlanskem poslovodstvu ostajata poslovni direktor Danijel Levičar in finančna direktorica Gordana Radanovič. Košorok, ki je bil imenovan za štiriletni mandat, bo vodenje družbe prevzel z aprilom.
Radanovičeva je doslej začasno vodila Gen energijo po odpoklicu Novšaka, ki je ostal zaposlen v podjetju kot svetovalec. Do odpoklica Novšaka je prišlo po menjavi na čelu nadzornega sveta, kjer je Ksenija Flegar, ki spada med kadre gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, zamenjala Cvetka Sršena, sicer predsednika uprave Telekoma.
Novšak je bil za aktualno oblast moteč tudi zato, ker na čelu Gen energije, ki je polovična družbenica v Gen-I, ni udejanjil navodila nadzornega sveta, da bi bila imenovana uprava Gen-I, ki je ne bi vodil Robert Golob, ki je, kot je znano, medtem že ustanovil svojo stranko Gibanje Svoboda, s katero se podaja na državnozborske volitve.
V Gibanju Svoboda so razrešitev Novšaka označili za primer političnega predatorstva aktualne oblasti. O kadrovskih menjavah v Gen energiji so sredi meseca na izredni seji razpravljali tudi mestni svetniki v Krškem, ki so sprejeli sklep, s katerim so vlado pozvali, naj na vodstvena mesta družb, ki se ukvarjajo z jedrsko energijo, imenuje kompetentne strokovnjake. Gen-I pa začasno vodi Igor Koprivnikar, ki ga je imenovalo sodišče, potem ko družbenika, Gen energija in Gen EL, nista pravočasno sama imenovala nove uprave.
Imenovanje Košoroka je pomembno tudi zaradi dejstva, ker so v teku priprave na več milijard evrov vreden projekt gradnje drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem, za katerega je ministrstvo za infrastrukturo že izdalo energetsko dovoljenje. O možnostih sodelovanja pri tem projektu sta v ponedeljek v Zagrebu govorila tudi slovenski in hrvaški predsednik vlade Janez Janša in Andrej Plenković. Strategijo družbe za prehod v nizkoogljično družbo, ki zajema tudi gradnjo JEK 2, je v začetku leta javno še predstavil Novšak, a bo zdaj očitno nad njenim izvrševanjem bdel človek iz SDS.