Ustavni pravnik: Avtomatizma, da bi bili neveljavni tudi drugi sklepi vlade, ni. Vladni pravnik: Za sporne sklepe se niso posvetovali z nami

Urška Mlinarič, DR
04.12.2020 17:34
O tem, ali so neveljavni tudi ukrepi omejevanja gibanja, zbiranja ljudi, nošenja mask, bi moralo posebej presojati ustavno sodišče, meni ustavni pravnik Samo Bardutzky. Ukrepe sprejemati dosledno z odloki.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Avtomatizma, zaradi katerega bi rekli, da če je ustavno sodišče odločilo, da trije konkretno določeni sklepi vlade niso začeli veljati, sedaj to velja tudi za vse ostale sklepe, ki so bili sprejeti na enak ali podoben način, ni. Tako meni ustavni pravnik s Pravne fakultete docent dr. Samo Bardutzky. Po tem, ko je  ustavno sodišče odločilo, da trije sklepi, ki se nanašajo na podaljševanje šolanja na daljavo ne veljajo, ker niso bili objavljeni v uradnem listu, so se pojavila mnenja, da potemtakem tudi sklepi vlade, s katerimi je ta na isti način podaljševala ukrepe omejevanja zbiranja ljudi, gibanja med občinami, nošenja mask in denimo nočne ure, prav tako ne veljajo. Bardutzky pravi, da bi bili ti drugi sklepi neveljavni le v primeru, če bi tudi zanje, in sicer za vsakega posebej, odločilo sodišče.  "Možno je, da bodo posamezniki izpodbijali - morda so tovrstne pobude tudi že pred ustavnim sodiščem - tudi veljavnost drugih sklepov pred ustavnim sodiščem in bo to sprejelo podobne odločitve, sledeč argumentaciji v včerajšnji delni odločbi. Možno pa je tudi, da bodo posamezniki, ki jim je bila na podlagi tovrstnih sklepov izrečena globa, v konkretnih postopkih sodnega varstva pred prekrškovnimi (okrajnimi) sodišči izpodbijali odločbe, s katerimi jim je bila naložena globa.Takrat bodo lahko prekrškovno sodišče opozorili na stališče ustavnega sodišča iz včerajšnje odločitve in predlagali, da prekrškovno sodišče zgolj z učinkom za konkretni primer »spregleda« sklep vlade in odloči, da pravne podlage za globo ni."

Potemtakem, po mnenju Bardutzkyja, tudi ne držijo trditve, da vsem, ki so dobili globe zaradi nespoštovanja drugih vladnih sklepov, s katerimi se je podaljševalo zaščitne covid ukrepe, teh ni treba plačati. Tudi v primeru tistih, ki se na globe niso pritožili ali je ta rok že potekel in je odločba pravnomočna, bi morala ustavno sodišče najprej odločiti o zakonitosti sklepov.  Zakon o ustavnem sodišču sicer predvideva posebno pravno sredstvo za primere, ko so bili podzakonski predpisi odpravljeni; vendar  v aktualnem primeru ustavo sodišče sklepov ni odpravilo, temveč je odločilo, da sploh niso nikoli začeli veljati. "Situacija je torej nekoliko drugačna. Ali bi bilo mogoče uporabiti to pravno sredstvo tudi tu, bo pokazala praksa, če bo seveda kdo to poskušal,"je pojasnil Bardutzky, ki tudi za morebitno odškodninsko odgovornost bodisi vlade ali ministrice za izobraževanje Simone Kustec pravi, da je še veliko neznank. "V vsakem posameznem primeru se zastavi vprašanje, kakšna škoda je nastala; ali je bilo konkretno protipravno ravnanje res vzrok za to, da je nastala ta škoda?" 

Sicer pa ustavni pravnik poudarja, da je pravilo, da predpis ne more veljati, če ni ustrezno objavljen,  izrecna zapoved ustave in izjemnega pomena v pravni državi. "Stališče ustavnega sodišča glede nedopustnosti tega, da bi predpis veljal brez ustrezne objave, je zelo ostro in se je oblikovalo, ko se je sodišče srečalo s »tajnimi uradnimi listi«, ki so obstajali v socialističnem režimu. Zato bi bilo prav, da bi vlada ukrepe dosledno sprejemala v obliki podzakonskega predpisa, to je odloka, pravi ustavni pravnik. Na ta način bi bila tudi vlada, na podlagi lastnega poslovnika,"prisiljena k poglobljenejši obrazložitvi kot to velja za sklepe. "Z bolj poglobljeno obrazložitvijo, ki bo tudi javno dostopna, pa se zagotovi tudi skrbno presojanje vprašanja, ali so ukrepi res še primerni in nujni, kar od vlade terja temeljno ustavno načelo sorazmernosti. Ustavno sodišče je torej po moji oceni predvsem utrdilo dolžnost vlade, da pred vsakim podaljšanjem preveri, ali razlogi za ukrep še obstajajo, in to tudi pojasni javnosti,"zaključuje Bardutzky.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta