Včeraj so pri nas opravili 4253 testov in potrdili 860 okužb. Delež pozitivnih testov je 20,2 odstotka. Opravili so tudi 24220 hitrih testov. Tudi danes je potrjenih bistveno manj okužb kot pred tednom dni. Takrat je bilo s PCR testi potrjenih 1279 novih okužb s koronavirusom. Opravljenih je bilo 5198 molekularnih testov, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih 24,6-odstoten.
Hospitaliziranih je 639 ljudi, 152 se jih zdravi na intenzivni negi. Iz bolnišnic so včeraj odpustili 50 oseb, pet jih je umrlo. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 871.
Kot je na današnji novinarski konferenci dejal direktor Urada vlade RS za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija, tudi današnji podatki kažejo, da je bila zaustavitev javnega življenja za zajezitev širjenja novega koronavirusa v času velikonočnih praznikov uspešna.
Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana se po podatkih, ki so jih objavili na Twitterju, na današnji dan zdravi 177 covidnih bolnikov, od tega 51 na intenzivnem oddelku. Pri tem so zapisali, da imajo trenutno polovico manj hospitalizacij kot na vrhu drugega vala epidemije novembra, vendar se število bolnikov v enotah intenzivne terapije približuje tistim iz konca prejšnjega leta.
Iz Splošne bolnišnice (SB) Celje pa so sporočili, da je bilo danes pri njih hospitaliziranih 98 pacientov s covidom-19, od katerih jih je 18 potrebovalo intenzivno terapijo. Pri tem ugotavljajo, da se je starostna struktura hospitaliziranih covidnih bolnikov glede na drugi val epidemije nekoliko spremenila.
Zaradi učinkov cepljenja je v bolnišnici veliko manj starostnikov iz domov starejših občanov. Več kot četrtina bolnikov na navadnih oddelkih in petina na intenzivni negi je mlajša od 60 let. Intenzivno terapijo pa so v tem času potrebovali tudi zelo mladi bolniki, stari 18, 19 let, so zapisali v sporočilu za javnost.
Pri tem so opozorili, da se zadnje tri tedne potrebe po bolnišnični obravnavi covidnih bolnikov ponovno dnevno povečujejo. V slabem mesecu dni so morali ponovno aktivirati dva dodatna navadna bolnišnična oddelka in povečati število intenzivnih bolniških postelj za te bolnike.
S povečevanjem števila bolniških postelj za covidne bolnike in ponovno vzpostavitvijo covidnih oddelkov pa so morali ponovno reorganizirati tudi ostalo bolnišnično dejavnost. Tako so v nekaterih dejavnostih morali nekoliko zmanjšati programe. Zaradi večanja števila intenzivnih postelj za covidne bolnike so morali zmanjšati program operacij, so še zapisali.
"Tisti, ki se je to spomnil, naj tudi predlaga cepivo"
Sicer pa je vlada med prednostne skupine za cepljenje uvrstila maturante in zaposlene, ki neposredno sodelujejo pri izvedbi mature in še niso bili cepljeni. Posodobljeno strategijo cepljenja je vlada sprejela na četrtkovi dopisni seji.
Posvetovalno skupino za cepljenje so šele včeraj prvič sploh vprašali o stališčih glede prednostnega cepljenja maturantov, so za Dnevnik potrdili na NIJZ. Prejeli so vprašanje, s katerim cepivom naj se maturantje cepijo. "Neke odločitve, katero cepivo bi priporočali, pravzaprav niti nismo sprejeli, ker je bila velika večina članov skupine proti temu, da se to sploh izvede," je za Pop TV pojasnil član posvetovalne skupine za cepljenje Alojz Ihan.
"Tisti, ki se je to spomnil, naj tudi predlaga cepivo. Prioritete cepljenja so cepiti starejše, ki v resnici življenjsko rabijo cepivo, medtem ko cepljenje dijakov gotovo ni zdravstveno upravičeno," je še dejal sinoči v oddaji 24UR-
Kdaj bo potekalo cepljenje, kje in kako se nanj prijaviti?
Generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da so maturanti in zaposleni uvrščeni v skupino skupaj z osebami starejšimi od 60 let in kroničnimi bolniki. "Želimo, da se dijaki čim bolj sproščeno pripravljajo na zrelostni izpit in ga opravljajo v varnem okolju." Cepljenje je prostovoljno. Tisti, ki se bodo zanj odločili, se morajo še danes ali najkasneje v ponedeljek do 12. ure prijaviti na cepljenje v cepilnem centru pri zdravstvenem domu stalnega prebivališča.
Vprašanja in odgovori
Ali bodo dijaki maturo pisali, potem ko bodo že cepljeni z dvema odmerkoma oziroma, ko bodo razvili imunost?
"Po nam znanih informacijah bodo dijaki v večjem delu države z maturo začeli konec maja. V tem primeru bodo v času, ko bodo začeli z maturitetnimi izpiti, praktično že zaščiteni, če se bodo cepili 23. aprila."
Kako bo z dijaki, ki ne bodo cepljeni, kako in kdaj bodo pisali maturo?
Cepljenje je prostovoljno, pravi Vesna Kerstin Petrič. "Upamo, da se jih bo čim več odločilo za cepljenje." Pravi, da vsi podatki za zdaj kažejo, da je cepljenje dovolj varno, da se zanj vsi lahko mirno odločijo.
"Tisti, ki se za cepljenje ne bodo odločili, bodo morali spoštovati ukrepe, o katerih se s šolstvom še dogovarjamo. Kakšni bodo natančni ukrepi med potekanjem mature, tudi to, kaj in kako bomo naslovili tiste, ki bodo v tistem času v karenteni, bo znano takrat, ko bomo imeli končne odgovore."
Ali drži, da stroka tega predloga ni podprla?
"Prav je, da se medicinska stroka odloča po medicinskih kriterijih, niso pa to edini kriteriji. Strokovna skupina se je odločila tako, kot se je odločila. Odločila se je iz razlogov, ki izhajajo iz zdravstva. Vlada pa se je odločila drugače."
Cepilni centri so o tem obveščeni in bodo maturante cepili prednostno že 23. aprila. V zdravstvu se bodo potrudili, da bodo lahko čim prej cepili vse, ki se bodo zato odločili. Na vprašanje, čigava ideja je bila, da se maturante uvrsti v prednostno skupino, Kerstin Petričeva odgovarja, da je šlo za skupno pobudo zdravstva in šolstva. Odločitev je "po treznem premisleku sprejela vlada". S tem ukrepom naj bi želela maturantom, ki so pod številnimi pritiski, odvzeti vsaj tistega, ki je povezan s strahom pred okužbo. Zaradi cepljenja maturantov, ki jih je dobrih 18.000, pa druge prednostne skupine ne bodo prikrajšane pri cepljenju, je zagotovila Vesna Kerstin Petrič.
Maturanti se bodo cepili s cepivom AstraZenece, tisti, ki so mlajši od 18 let, pa s cepivom, ki je primerno zanje, denimo s cepivom Biontecha in Pfizerja.
Začetek splošne mature je predviden 4. maja, ko naj bi maturantje pisali esej iz slovenščine, a naj bi obstajala tudi možnost, da bi bil prestavljen na konec maja. To namreč predlaga svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, ki meni, da bi lahko do konca maja po cepljenju dosegli odpornost maturantov proti covidu-19. Na ministrstvu za izobraževanje so sicer še v četrtek pojasnjevali, da časovnica mature za zdaj ostaja nespremenjena.
Začetek poklicne mature pa je že po zdajšnjem koledarju predviden za konec maja.