Včeraj je bilo opravljenih 4278 PCR testiranj in 24.242 hitrih antigenskih testov. S PCR testi je bilo včeraj potrjenih 891 novih okužb (pred enim tednom kar 1527). V bolnišnicah se danes zdravi 624 pacientov, kar je dva več kot včeraj. Na intenzivni negi pa se danes zdravi 150 pacientov, kar je 4 manj kot včeraj. Umrlo je sedem ljudi.
7-dnevno povprečje okužb po danes po objavljenih podatkih NIJZ znaša 931 (včeraj 1021). "Vse skupaj očitno kaže na uspešen 'lockdown' v času velikonočnih praznikov. Hvala vsem, ki ste se držali in se držite ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije," je na novinarski konferenci dejal Uroš Urbanija.
Posebna aplikacija
Slovenska policija je pripravila posebno spletno aplikacijo Vstop v Slovenijo, kjer lahko državljani poiščejo odgovore na vsa vprašanja glede prehajanja meje. Policija je v zadnjih treh tednih na mejnih prehodih in drugih kontrolnih točkah izdala skoraj deset tisoč karantenskih odločb. Največ ljudi, ki so morali neposredno v domačo karanteno, je prihajalo s Hrvaške, je pojasnil namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak.
Sicer pa je vlada izdala odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo. Spremembe začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu in veljajo do vključno 25. aprila 2021. Več si lahko preberete TUKAJ.
S ponedeljkom v osmih regijah odprtje teras lokalov
Od ponedeljka bodo lahko v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji znova odprte terase in vrtovi gostinskih obratov. To bo možno med 19. do vključno 25. aprilom med 7. in 19. uro. Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc je pojasnil, da je opravljanje gostinske dejavnosti strežbe jedi in pijač na terasah in vrtovih gostinskih obratov dovoljeno le za mizami (sedeča postrežba) in ob upoštevanju razdalje med osebami najmanj 1,5 metra. Za eno mizo lahko sedijo največ štiri osebe."Tako gostinci kot tudi državljani bomo nekoliko lažje zadihali. V želji, da ohranimo dejavnosti še naprej odprte, polagamo na srce izvajalcem storitev in gostom, da strogo upoštevajo navodila in pogoje, ki jih narekuje NIJZ." Pri izvajanju gostinske dejavnosti je zahtevano strogo upoštevanje in spoštovanje vseh higienskih navodil, ki jih določa NIJZ in so nujno potrebna za preprečevanje širjenja okužbe z virusom.
Osebni prevzemi hrane, pijače in blaga na prevzemnih mestih se zaradi ukinitve policijske ure dovolijo brez časovnih omejitev.
"Vsi sprejeti ukrepi so tu z namenom, da se kot država čimprej obarvamo zeleno in s tem vrnemo v življenje, ki smo ga bili vajeni pred epidemijo," pravi Zajc. Kako bo po tem tednu odprtja teras, za zdaj še ni jasno, a če bo epidemiološka slika ugodna, bo to ostalo.
Vprašanja in odgovori
Ali bodo lokali ostali odprti po tednu dni? Prepovedano je druženje več oseb, ali bodo v lokalih lahko za isto mizo le člani istega gospodinjstva?
"Že pri zadnjem odpiranju gostinskih vrtov v rumenih regijah ni bil pogoj, da za mizo sedijo člani istega gospodinjstva, pogoj je bil, da za mizo lahko sedijo največ štiri osebe, med njimi pa je razdalja meter in pol. Kaj bo po enem tednu, je odvisno od tega, kako smo se pripravljeni držati navodil NIJZ. Če bodo šle navzdol, kot so šle danes, sem optimist za prihodnji teden," pravi Simon Zajc.
Kakšno je stališče vlade do italijanskega modela, po katerem bi lahko gostje v primeru slabega vremena sedeli v notranjosti lokalov, še posebej tistih, ki ponujajo hrano?
"Bomo videli, če bo potreba po spremembi v prihodnje."
Kaj je bil ključni kriterij za odpiranje teras in vrtov v regiji? Razlika med zasavsko regijo, kjer se odpirajo terase, in osrednjeslovensko regijo, kjer ostajajo zaprte, je en primer okužbe na 100.000 prebivalcev.
"Za vsako statistično regijo je določena številka, kdaj prestopi v katero fazo. Vedno je nekdo tik pod mejo. Pri pripravi odloka se držimo številk, ki so določene za obarvanost posamezne regije."
V sindikatu gostincev medtem z novim vladnim odlokom niso zadovoljni. Sprašuje se namreč, kaj bo s subjekti, ki nimajo vrtov in teras. Zahteva, da se panoga zažene v celoti.
"Če se gostilne in hoteli odpirajo za politiko, za poslovne sestanke, za športne prireditve, naj se odprejo za vse! Če je dovoljeno druženje in sestankovanje politiki in biznisu, zahtevamo, da se omogoči normalno življenje tudi nam, državljankam in državljanom," so medtem zapisali v sindikatu.
Izpostavili so tudi, da morajo delavci za preživetja delati. "Če ne želite razumeti, jim pokrijte ves dosedanji izpad dohodka in zagotovite 100-odstotno nadomestilo plače," so poudarili in dodali, da so vladni odloki povzročili nepopravljivo škodo.
Delež angleške različice koronavirusa v slovenskih vzorcih še naprej narašča
Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani so v 65 odstotkih od 575 vzorcev, ki so jih analizirali in so bili odvzeti med 29. marcem in 4. aprilom, potrdili angleško različico novega koronavirusa. Kot ugotavljajo na IMI, delež angleške različice narašča.
Med 575 vzorci, ki so sicer predstavljali 19 odstotkov vseh pozitivnih vzorcev na IMI, jih je bilo 60 odstotkov iz osrednjeslovenske regije, 18 odstotkov iz goriške, šest odstotkov iz jugovzhodne regije, pet iz zasavske regije, štirje odstotki iz obalno-kraške in po en odstotek iz gorenjske, koroške, podravske, posavske, primorsko-notranjske in savinjske regije. Pet vzorcev je pripadalo osebam, ki imajo stalno prebivališče v tujini.
Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano je na novinarski konferenci pojasnila, da je angleška različica najbolj razširjena, delež je v zadnjem tednu narasel čez 70 odstotkov. "To je zdaj glavna različica v Sloveniji. 2820 potrjenih primerov, prirast 25-odstoten od prejšnjega tedna," pravi.
Druge različice ne pridobivajo na moči, kar je razveseljivo je povedala Tjaša Žohar Čretnik. Nigerijska različica je porasla za 1 odstotek, število južnoafriške različice je ostalo enako (26), brazilske različice imamo en primer.
Različico, ki je najbolj razširjena v francoski čezmorski skupnosti Mayotte, so doslej potrdili v skupno 28 vzorcih iz osrednjeslovenske in jugovzhodne regije. Nigerijsko različico pa so do sedaj potrdili pri 22 vzorcih iz osrednjeslovenske, jugovzhodne in savinjske regije.
V minulem tednu niso potrdili južnoafriške različice
Kot pojasnjujejo na IMI, so v tokratnem presejanju našli vse mutacije, značilne za angleško različico, v vseh skupinah vzorcev. Deleži posameznih mutacij se v zadnjem presejalnem obdobju gibljejo od 60 in 70 odstotkov. Delež angleške različice med vzorci, vključenimi v presejalno sekvenciranje, narašča in je v tem presejalnem obdobju dosegel 65 odstotkov vseh vključenih vzorcev.
Niso pa v minulem tednu potrdili južnoafriške različice. Skupaj so doslej to različico potrdili pri 23 osebah. Prav tako niso potrdili brazilske različice virusa, so pa ugotovili višje deleže posameznih, za brazilsko različico značilnih mutacij v različnih kliničnih vzorcih, še navajajo na inštitutu.
Delež angleške različice med vzorci, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom in so jih sekvencirali, se sicer povečuje. Še prejšnji teden je znašal 50 odstotkov, teden prej pa 41,8 odstotka.
Duševno zdravje: Več otrok potrebuje psihiatrično pomoč tudi kot posledico porušenih družinskih odnosov
Otroci iz disfunkcionalnih družin so se pred epidemijo lahko zatekli kam drugam, denimo k osebju v šoli, obšolskim dejavnostim, prijateljem. Z epidemijo se je ta možnost okrnila, s tem pa je tudi možnost, da takšni otroci najdejo varno okolje, manjša. Posledice družinske disfunkcionalnosti na duševno zdravje otrok so tako veliko večje.
Družinska disfunkcionalnost vedno pomeni travmo za otroka, je v pogovoru za STA pojasnila pedopsihiatrinja z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor Hojka Gregorič Kumperščak.
Medtem ko so otroci iz takih družin pred epidemijo lahko iskali zavetje in uteho drugje, pa se je z zaprtjem šol in ukinjanjem obšolskih dejavnosti ta možnost bistveno skrčila. Poleg tega so se zapirali dijaški in mladinski domovi, otroci iz mnogih disfunkcionalnih družin so se zato vrnili k svojim družinam.
Lani obravnavali največ kaznivih dejanj zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja
Tako po besedah Gregorič Kumperščakove na pediopsihiatričnih oddelkih obravnavajo vedno bolj zapletene bolnike, ki nimajo le ene motnje, ki jo morajo zdraviti, in jih potem vrnejo v družinsko okolje.
"Mnoge družine so pod stresom, nekatere otroke je težje vrniti v njihove družine. Več otrok k nam prihaja tudi zaradi razrušenih družinskih odnosov, tako mora v njihovi oskrbi sodelovati poleg pediopsihiatra tudi socialni delavec in družinski terapevt," je pojasnila. Urejanje družine s strokovnimi delavci pa pogosto traja dlje časa, zato mnoge otroke po končani pedopsihiatrični obravnavi ne vrnejo takoj v družino, ampak zanje iščejo namestitev v kriznih centrih ali mladinskih zdraviliščih.
Zato so priporočila Združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo, katerega predsednica je Gregorič Kumperščakova, da morajo ostati službe, kamor se lahko otroci zatečejo po pomoč in zavetje, nenehno odprte in morajo v polni meri delovati tudi v času epidemije.
Po podatkih policije so lani obravnavali največ kaznivih dejanj zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja v preteklih štirih letih, kjer je bil storilec starš in žrtev otrok. Skupaj so obravnavali 442 takih primerov, v primerjavi s preteklimi leti pa število teh primerov bistveno odstopa za november in december, ko se je število primerov podvojilo.
Lani je bilo izrečenih 981 prepovedi približevanja otroku
Podatki centrov za socialno delo, ki zbirajo in vodijo podatke o žrtvah in povzročiteljih nasilja v družini, pa je bilo v lanskem letu 735 otrok žrtev nasilja v družini, navajajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Lani je bilo izrečenih 981 prepovedi približevanja otroku, kažejo podatki policije. Največkrat je šlo za otroke, mlajše od sedem let.
Po državi sicer deluje osem materinskih domov, 13 varnih hiš in kriznih centrov, ki skupaj nudijo preko 340 postelj. Socialnovarstveni programi, namenjeni preprečevanju nasilja, so se v lanskem letu po navedbah ministrstva za delo izvajali tako, da so izvajalci prilagodili svoje aktivnosti aktualnim ukrepom, hkrati pa so bili ves čas dosegljivi uporabnikom preko telefona, elektronske pošte ali video klica.
Na začetku epidemije so se izvajalci srečevali z upadom potreb po namestitvah, proti koncu leta se je povpraševanje spet povečalo. Hkrati pa se je bistveno podaljšal čas bivanja, saj so uporabniki ostajali vključeni dlje časa, ker izselitve niso bile možne.
Izvajalci teh programov ocenjujejo, da so se žrtve nasilja glede na veliko negotovost, ki jim sicer predstavlja življenje v nasilju, odločale, da ostanejo v nasilnem, a poznanem okolju in sistemu, saj je bila negotovost zunaj tega, povezana z epidemiološkimi ukrepi, večja.