Ventilatorji, maske in pomanjkanje kadra v zdravstvu

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
29.08.2020 06:30

Bolj kot ventilatorji pred jesenjo zbuja skrb pomanjkanje zdravstvenega kadra, zlasti medicinskih sester. Na ministrstvu za zdravje na to nimajo odgovora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Država je ventilatorje močno potrebovala in je kupovala marsikaj. 
UKC Maribor

Ivan Gale, nekdanji vodja splošne službe na Zavodu za blagovne rezerve (ZBRZ), ki je javnosti postal znan zaradi razkrivanja domnevnih nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme, je po pisanju spletnega portala Necenzurirano.si vložil že drugo kazensko ovadbo zoper ministra za gospodarski razvoj Zdravka Počivalška zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja.
Gale je prepričan, da je bila pri nakupu zaščitnih mask od podjetja Acron iz Slovenj Gradca, največjega dobavitelja zaščitne opreme ZBRZ, država oškodovana za najmanj 1,2 milijona evrov, saj je imelo ministrstvo v času, ko je prišlo do podpisa pogodbe o nabavi mask FFP2 z Acronom, na mizi ponudbi še dveh podjetij po nižji ceni, a so zavrnili izdajo soglasja k pogodbama z drugima dobaviteljema.
Kakšna bo usoda ovadb, bo treba še počakati, medtem pa pristojni zagotavljajo, da je stanje zalog zaščitne opreme pred jesenjo, ko pričakujejo porast okužb s covidom-19, boljše, kot je bilo spomladi.
Koliko ventilatorjev sploh imamo?
Kljub temu v tem trenutku ni znano, koliko ventilatorjev za zdravljenje bolnikov s covidom-19 je trenutno na voljo. Na ministrstvu za zdravje, kjer je minister Tomaž Gantar sredi junija dejal, da je na voljo 439 ventilatorjev za covid bolnike, pravijo, da tega podatka nimajo, saj da je po koncu epidemije dolžnost nabave ventilatorjev prešla na posamezne bolnišnice. V javnosti pa odmevata primera nabav 90 ventilatorjev Siriusmed, ki jih je strokovna skupina za ocenjevanje primernosti opredelila kot pogojno primerne oziroma bi jih ob dokupu dodatne opreme v bolnišnicah uporabljali, če bi jim zmogljivejših zmanjkalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta