Državni svet je izglasoval veto na ukinitev dodatka za delovno aktivnost. Za je glasovalo 13 svetnikov, proti trije. Državni zbor bo tako o noveli zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki jih predlaga vlada, moral odločati znova. Podpora predlogu pa je vprašljiva, saj bo za sprejem novele moralo glasovati vsaj 46 poslancev, minuli teden pa jih je za glasovalo le 34.
Predstavniki delojemalcev v DS so se, kot je pojasnila državna svetnica in predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, za veto zavzeli, ker so prepričani, da spremembe ne bodo vodile v hitrejšo aktivacijo upravičencev do denarne socialne pomoči, temveč v poslabšanje njihovega socialnega in materialnega položaja ter v večjo izpostavljenost revščini in socialni izključenosti.
"Če res prihaja do zlorab pri prejemanju dodatka, naj se poišče tiste, ki ga zlorabljajo, in naj se jim dodatek vzame, ne pa da se ga jemlje vsem po vrsti," je dejala. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti namreč kot argument za ukinitev dodatka navaja tudi, da prihaja do zlorab.
Veto na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih je podprla tudi komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide. Od devetih navzočih članov komisije je podporo vetu izreklo šest članov, trije pa so bili proti.
Odziv Levice
Poslanec Levice Matej Vatovec je v odzivu dejal, da so državni svetniki pokazali več socialnega čuta kakor poslanci prejšnji teden. "Z izglasovanjem veta na ukinitev dodatka za delovno aktivnost so postavili oviro na poti uvedbe tega protisocialnega ukrepa. Iskreno pričakujem, da bodo poslanci premogli toliko samorefleksije pri ponovnem odločanju, da zakon ne bo potrjen," je še komentiral.