15. marca se je začela plovba po Soči, vsaka od treh občin pa jo z odloki ureja po svoje. Občini Kobarid in Tolmin sta sicer sprejeli skoraj enaka odloka, predvsem se ločita po ceni dovolilnice, Bovec pa vztraja pri starem režimu, ki pri zaračunavanju ločuje med plutjem z rafti in kajaki.
Najdražje dovolilnice so v občini Kobarid, ki jo že drugi mandat vodi Marko Matajurc. Novi kobariški odlok je odpravil sezonske dovolilnice za rafte, tako da so zdaj enake dovolilnice za vse, ki plujejo po reki, prej pa so osebne dovolilnice kupovali le kajakaši. Za rafte so ponudniki vodnih športov kupili eno sezonsko dovolilnico, ki je stala 500 evrov.
V občini Kobarid globa za tistega, ki nima dovolilnice, znaša 800 evrov. "Dostop do plovbnega območja je dovoljen le na za to določenih vstopno-izstopnih mestih. Veljavnost dovolilnic se večinoma preverja na vstopno-izstopnih mestih. Ima pa medobčinski redar, v skladu z zgornjim zapisom, pravico izvajati nadzor nad izvajanjem plovnega režima ob reki Soči, za katero ima pristojnost po odloku," so nam odgovorili na občini Kobarid.
Sektor Bovec
Dnevna kajak: 3 evre
Tedenska kajak: 16 evrov
Sezonska kajak: 30 evrov
Dnevna raft: 50 evrov
Sezonska raft: 500 evrov
Sektor Kobarid
Enkratna neimenska dovolilnica: 10 evrov
Dnevna imenska dovolilnica: 10 evrov
Tedenska imenska dovolilnica: 50 evrov
Sezonska imenska dovolilnica: 250 evrov
Sektor Tolmin
Enkratna neimenska dovolilnica: 5 evrov
Dnevna imenska dovolilnica: 5 evrov
Tedenska imenska dovolilnica: 25 evrov
Sezonska imenska dovolilnica: 125 evrov
Enkratna neimenska dovolilnica v občinah Kobarid in Tolmin velja za enkraten vstop in enkraten izstop iz reke.
Dnevna imenska dovolilnica v občinah Kobarid in Tolmin velja za neomejeno uporabo vstopno izstopnih.
Dejstva, da so v tej občini dovolilnice najdražje, niso neposredno komentirali, so pa ponudili nekaj pojasnil. Med drugim to, da bodo na ta način pridobljena dodatna finančna sredstva namenili celoviti posodobitvi in upravljanju vstopno-izstopnih mest. Dodajajo, da je cilj odloka dvig turističnih storitev na višjo raven, pri čemer poudarijo zagotavljanje višje kakovosti doživetja na in ob reki za obiskovalce, ribiče, lokalne prebivalce in druge.
Na spletu se je ob uveljavitvi odloka, torej 15. marca, pojavil posnetek, ki prikazuje občinskega redarja med nadzorom. Videti je, da se je skril ob reki Soči, nato pa je ustavil kajakaša. "Posnetek prikazuje občinskega redarja med izvajanjem nadzora nad izvajanjem plovnega režima na reki Soči tik ob vstopno-izstopnem mestu Trnovo 1, za katero ima pristojnost Medobčinska uprava. Po dosegljivih podatkih v tem primeru ni bila ugotovljena kršitev odloka," so nam odgovorili na občini.
Ustavno sodišče zavrglo poziv za začasno zadržanje
Prav 15. marca je bila v javnosti predstavljena odločitev ustavnega sodišča glede predloga Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) raftarjev za začasno zadržanje izvajanja kobariškega odloka. Ustavno sodišče je predlog za začasno zadržanje zavrnilo.
Raftarji so prepričani, da gre za nezakonit odlok in za prikrito obdavčevanje. "Davki so zgolj v pristojnosti države, ne more občina pobrati več kot država," je februarja za Primorske novice trdil Goran Kavs, predsednik združenja GIZ raftarji. Opozarjajo tudi, da se bo njihova storitev za turiste precej podražila.