(VIDEO) Premierja Slovenije in Španije o energentih, Ukrajini ... Pa tudi o zgledni izmenjavi študentov

STA, Va
17.02.2023 18:56

Slovenski premier Robert Golob je danes na Brdu gostil predsednika španske vlade Pedra Sancheza. To je bil prvi uradni obisk tujega voditelja na premierjevo povabilo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenski in španski premier na Brdu pri Kranju  
Vlada RS/TWITTER

V izjavi po pogovorih sta oba poudarila pomen strateške avtonomnosti Evrope, konkurenčnosti gospodarstva in reforme evropskega energetskega trga. Govorila sta tudi o migracijah ter izpostavila prijateljstvo ter usklajenost stališč med državama.

Premierja sta se v pogovoru posvetila najbolj aktualnim evropskim temam, kot so krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva, izzivi v energetiki, enoten evropski odziv na migracije in razmere v Ukrajini.

Uvodoma sta oba v svojih izjavah pohvalila prijateljske odnose med državama, pri čemer sta kot primer izpostavila izmenjave študentov med Španijo in Slovenijo v okviru programa Erasmus, kar je lahko po njunih besedah eden od temeljev za nadaljnjo gradnjo dvostranskih odnosov. Pri tem sta omenila področja kulture in mladih, pa tudi poslovno sodelovanje.

"Zanimiva informacija je, da so ravno španski študentje med najštevilčnejšimi v Sloveniji v okviru izmenjav, in podobno velja za slovenske študente, ki se pogosto odločajo za izmenjavo s španskimi univerzami. Skupna ugotovitev je, da lahko začnemo graditi odnose med državama tudi na tej mladi populaciji in jih nadgradimo, tako v kulturni sferi kot tudi v poslovni sferi," je dejal Golob.

Oba premierja sta sicer eksplicitno poudarjala pomen strateške avtonomnosti Evrope in krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva. "Zagotovo je obema zelo pri srcu vprašanje odprte strateške avtonomnosti Evrope, to je tema, ki bo zaposlovala špansko predsedovanje, in je tema, ki bo dolgoročno odločala o tem, ali in kako bo Evropa ostala tudi celina blaginje ali ne," je dejal slovenski premier. Dodal je, da lahko Evropa obdrži ta status le s pomočjo globalno močnega in konkurenčnega gospodarstva.

Sanchez je ob tem poudaril, da Španija na področju strateške avtonomije "zagovarja štiri poglavitna področja, na katerih je treba nasloviti to vprašanje - energetika, zdravje, primarni sektor, torej kmetijski in živinorejski sektor, ter nove tehnologije, kar vključuje tudi proizvodnjo polprevodnikov in mikročipov".

To bo po njegovih besedah tudi pomembna naloga Španije med predsedovanja EU, ki ga bo prevzela v drugi polovici letošnjega leta, zato je španski premier dejal, da bo poslušal predloge drugih držav članic, tudi Slovenije, ki jih bodo nato poskušali vključiti v skupne rešitve.

Golob je prav tako izpostavil nesprejemljivost trenutnih cen energije ter potrebo po strukturnih reformah na področju energetike in energetskega trga v Evropi, ob tem pa nakazal, da bo EU vprašanje strukturnih reform tudi naslovila. "Oba deliva mnenje, da se konkurenčnost začne pri cenah energentov in da današnje stanje v Evropi ni zadovoljivo. Zato bomo tudi skupaj v prihodnjih mesecih naslovili vprašanje strukturnih reform energetskih trgov v Evropi in dali temu ponovno velik poudarek," je napovedal Golob.

Oba voditelja sta posebej omenila Zahodni Balkan kot prednostno za EU, tudi z vidika širitve unije, migracije pa izpostavila kot temo, ki je trenutno v Evropi zelo pomembna. Golob je poudaril, da na ravni EU končno obstaja konsenz, da so migracije problem, ki ga mora Evropa reševati skupaj, seveda pa "bo potrebnega še veliko dela".

O razmerah v Ukrajini sta dejala, da obe državi Ukrajino kot žrtev ruske agresije odločno podpirata z vsemi sredstvi in v skladu s svojimi zmožnostmi. Izpostavila sta tudi, da se mora vsaka vojna končati z mirom, kar je treba doseči tudi v Ukrajini.

"Žal ne pričakujemo mirovniških pobud agresorja, zato verjamemo, da bo prišlo do eskalacije vojne. Slovenija bo pomagala Ukrajini, da bo to eskalacijo preživela s čim manj žrtvami," je dejal Golob. Dodal je, da "je mogoče ravno zdaj pravi trenutek za to, da se poštene in jasne mirovniške načrte da na mizo", toda za mir je potrebno doseči dogovor, "pozivanje k predaji žrtve pa ni naša politika in tudi ne bo".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta