Vidni posamezniki pozivajo k enotnemu nastopu politike, medijev in družbe proti epidemji

M.R.
03.02.2021 12:10
38 akademikov, doktorjev znanosti in politikov je poslalo pismo, ki ga je naslovilo "Poziv k družbenemu premirju in sodelovanju", v njem pa politike pozivajo, naj se vzdržijo "brezplodnih provokacij, dnevnih političnih igric in pogrevanja starih zamer". Pri tem opozarjajo, da družbena omrežja ne bi smela služiti "kot sredstvo političnega komuniciranja, s katerim se spodbujajo konflikti, žali ljudi in poglablja razdor v družbi".
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pred nami je še mnogo težkih mesecev odrekanj in naporov, kar velja še posebej za naše zdravstveno in negovalno osebje, so prepričani podpisniki javnega pisma.
Matej Povse

"Slovenija si na najbolj odgovornih mestih zasluži državnike, ki bodo državo vodili s svojim zgledom. Vsi, ki soustvarjajo slovenski javni prostor, pa naj pri svojem delu in javnih izjavah spoštujejo načela zmernosti, resnicoljubnosti in strpnosti," so še zapisali.

Poudarjajo, da Slovenija potrebuje operativno in odgovorno vlado, opozicijo, ki je kritična in konstruktivna, ter medije, ki so profesionalni in pluralni, saj nova politična kriza ali pa četrte zaporedne predčasne volitve v teh razmerah ne morejo biti rešitev. "Prepričani smo, da je ta trenutek edina odgovorna rešitev v družbenem premirju in iskrenem prizadevanju vseh strani za sodelovanje na področju boja proti pandemiji, gospodarskega okrevanja in predsedovanja Svetu EU," so zapisali na koncu.

Še pred tem pa so v pozivu opozorili, da je epidemija novega koronavirusa terjala v Sloveniji več kot 3500 smrti. Upanje, da bomo lahko spet zaživeli svobodno in brez strahu pred virusom, prinaša cepljenje. Pred tem pa je še nekaj mesecev odrekanj in naporov. 

Ugotavljajo, da je Slovenija ena redkih držav, kjer "politika, osrednji mediji in z njimi celotna družba ne nastopajo proti pandemiji enotno". "Že vrsto mesecev smo priča politični, medijski in poulični gonji, ki v ničemer ne prispeva k uspešnejšemu spopadanju s pandemijo in njenimi ekonomskimi, socialnimi in duševnimi posledicami," še poudarjajo. 

Menijo, da so bile na področju boja proti epidemiji storjene tudi napake in da bo čas za podrobno analizo in iskanje odgovornosti prišel, ko bo nevarnost mimo. "Politika, še posebej vladajoča, bo zanje odgovarjala volivcem. Za morebitno korupcijo in vojno dobičkarstvo bodo vpleteni odgovarjali na sodiščih," so dodali. 

Država se mora še pred tem lotiti štirih velikih projektov, ki kot celota terjajo "najširše družbeno soglasje". Kot prvega navajajo dokončanje boja zoper epidemijo, drugi je gospodarsko okrevanje, tretji predsedovanje Svetu EU in četrti prenova volilnega sistema. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta