V primerjavi s ponedeljkom se je število novih okužb skoraj podvojilo. V torek je bilo opravljeni največ testiranj doslej.
Vladni govorec Jelko Kacin je na dopoldanski novinarski konferenci pojasnil, da današnji podatki kažejo, da so razmere vse bolj resne. Virus se ne le širi, ampak se širi vedno hitreje. Epidemiološka poizvedovanja še potekajo, a razmere zahtevajo ukrepanje, saj do sedaj sprejeti ukrepi niso v zadostni meri pripomogli k zamejevanju širjenja virusa. Vse kaže, da do sedaj sprejeti ukrepi niso pripomogli k zamejevanju virusa. Včeraj popoldne se je sestala tudi vlada RS v krizni sestavi skupaj s svetovalno skupino ministrstva za zdravje, kjer so uskladili možne ukrepe. Danes popoldne bo potekala seja vlade, na kateri bo vlada odločala o sprejemu novih ukrepov.
V torek potrdili okužbo v 140 občinah, samo v Ljubljani 100 primerov
V torek potrjenih 707 okužb z novim koronavirusom je razdeljenih po 140 občinah. V prestolnici so zabeležili največj novih okužb, kar sto. Trenutno je v Ljubljani skoraj 700 ljudi aktivno okuženih. V Kranju o potrdili v torek 38 novih okužb, v Domžalah 25 in v Radovljici 24. Le še pet občin se sploh ni srečalo z okužbo. To so Solčava, Loški Potok, Osilnica, Hodoš in Sveti Jurij v Slovenskih Goricah.
Po Kacinovih besedah tudi danes o novih okužbah poročajo iz domov za starejše. V Trubarjevem domu upokojencev v Loki pri Zidanem mostu je okuženih 37 stanovalcev in 15 zaposlenih. Imajo pomoč regijskega tima ter tudi dodatno pomoč strokovnjakinj za okužbe, ki so jih zagotovili na ministrstvu za zdravje.
Kacin je povedal, da so včeraj članice EU sprejele načelni dogovor o priporočilih, vezanih na usklajen pristop do omejevanja prostega gibanja kot odziva na pandemijo. Dogovorile so se za sorazmerno, nediskriminatorno in začasno omejevanje svobodnega gibanja za zaščito javnega zdravja. "Sklenjeno je bilo, da morajo države članice sprejem ukrepov načrtovati vnaprej, če je možno 48 ur preden bodo te stopili v veljavo, in da je javnosti potrebno ukrepe napovedati 24 ur vnaprej."
Avstrija nadzor na mejah podaljšala do prihodnjega maja
Avstrija je nadzor na mejah s Slovenijo in Madžarsko, ki velja od leta 2015, danes podaljšala še za pol leta, do 11. maja prihodnje leto. Kot razloge za podaljšanje je avstrijski notranji minister Karl Nehammer navedel migracijski pritisk, ohranjanje notranje varnosti ter napete razmere, povezane s pandemijo covida-19.
Nehammer je o podaljšanju nadzora na notranji schengenski meji obvestil podpredsednika Evropske komisije Margaritisa Schinasa, evropsko komisarko za notranje zadeve Ylvo Johansson, predsednika Evropskega parlamenta Davida Sassolija ter notranje ministre EU in držav članic schengenskega prostora, piše v sporočilu za javnost avstrijskega notranjega ministrstva.
Avstrija nadzor na notranjih mejah schengenskega prostora, kjer naj ga sicer ne bi bilo, izvaja že od leta 2015, ko je v Evropo pljusknil velik val migrantov. Podoben nadzor na notranjih schengenskih mejah izvajajo tudi Nemčija na meji z Avstrijo, Francija, Švedska, Danska ter nečlanica EU Norveška.
V skladu z določili zakonika o schengenskih mejah je sicer nadzor na notranjih mejah načeloma mogoče uvesti za šest mesecev v primeru resnejše grožnje, ob strinjanju Evropske komisije pa ga je mogoče tudi podaljšati. Sedanje obdobje se izteče 11. novembra, Avstrija pa je nadzor zdaj podaljšala še za pol leta.
Slovenija sicer že dlje časa nasprotuje, da bi Avstrija še naprej izvajala nadzor na avstrijsko-slovenski meji, ker da Slovenija dobro varuje zunanjo schengensko mejo.
Med zaposlenimi v zdravstvu 45 novih okužb
Podatki Sledilnika za covid-19 kažejo, da je bilo med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb tudi 45 zaposlenih v zdravstvu. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča ter v Bolnišnici Topolšica.
Kot so sporočili iz URI Soča, je zaposleni iz oddelka, kjer obravnavajo bolnike po nezgodni poškodbi možganov, z multiplo sklerozo in drugimi nevrološkimi obolenji. Gre za oddelek z zelo zahtevnimi pacienti, v večini po poškodbi glave. Na oddelku bo ostalo 11 pacientov, vsi so asimptomatski in se dobro počutijo.
Med zaposlenimi in bolniki, ki so bili v stikih z okuženim, izvajajo testiranja. Rezultati testiranj bodo znani najpozneje v sredo.
Oddelek je opredeljen kot siva cona. To pomeni, da je potrebno nošenje dodatne zaščitne opreme, terapije se izvajajo samo v sobah bolnikov, določene so stalne ekipe zaposlenih, odhodi pacientov čez vikende v domače okolje niso mogoči, obiski so do nadaljnjega odpovedani in na oddelek trenutno ne sprejemamo novih pacientov.
V Bolnišnici Topolšica med zaposlenimi potrdili še eno okužbo
Zaradi nemotenega delovanje oddelka po nezgodni možganski poškodbi in zagotavljanja ustreznega kadra so zaprli oddelek. Odprli so ga kot dodatni oddelek zaradi obvladovanja čakalnih dob na področju hospitalne obravnave pacientov z nevrološko problematiko. Drugi oddelki in službe v URI Soča pa delujejo nemoteno.
V Bolnišnici Topolšica so so za STA pojasnili, da so med zaposlenimi potrdili še eno okužbo z novim koronavirusom, gre pa za partnerja ene sodelavke, ki so ji okužbo potrdili v preteklih dneh, a je bil partner kljub prvemu negativnemu testu umaknjen iz delovnega procesa. Okužbo je potrdil drugi test, skupno pa je tako v tej bolnišnici pet okuženih zaposlenih. Še šest zaposlenih je v karanteni, a se v prihodnjih dneh že vračajo v službo, je za STA povedal direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli.
V Italiji rekordnih več kot 7000 novih okužb s koronavirusom
V Italiji so v zadnjem dnevu zabeležili 7332 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej, kažejo podatki italijanskih oblasti. Umrlo je še 43 bolnikov s covidom-19.
V slovenski zahodni sosedi so v zadnjih 24 urah opravili več kot 152.000 testiranj na novi koronavirus in potrdili 7332 novih okužb. Prejšnji dnevni rekord, ki so ga zabeležili 21. marca, je znašal 6557 okužb. Takrat so opravili zgolj okoli 26.000 testiranj. Skupaj se je v Italiji doslej z novim koronavirusom okužilo 372.799 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Aktivno okuženih je trenutno v državi z okoli 60,4 milijona prebivalcev 92.445 ljudi. Število bolnikov s covidom-19 v bolnišnicah je naraslo na 5470. Od tega jih je 539 na intenzivni negi, kar je 25 več kot v torek, kažejo podatki italijanskega ministrstva za zdravje.
V zadnjem dnevu je umrlo še 43 bolnikov s covidom-19, kar je dva več kot dan pred tem. Skupaj je novi koronavirus v Italiji zahteval 36.289 življenj.
Ob naraščajočem številu novih okužb so nekateri italijanski virologi pozvali k drastičnim ukrepom za zajezitev virusa. "Preprečiti moramo, da bi z današnjih 5000 primerov na dan število naraslo na 10.000 ali 12.000," je poudaril strokovnjak z univerze v Padovi Andrea Crisanti. Treba je zmanjšati stike med ljudmi, je dejal.
Države bodo vsak teden Centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni posredovale podatke o številu novih primerov na 100.000 prebivalcev v preteklih 14 dneh, številu testov na 100.000 prebivalcev v preteklem tednu in o odstotku pozitivnih testov v preteklem tednu. Na podlagi teh podatkov bo pripravljen in tedensko osvežen tudi zemljevid regij v EU, ki bodo glede na tveganost obarvane zeleno, oranžno, rdeče ali sivo. Celotna Unija bo tako odslej imela enoten koronski semafor.
Javnega potniškega prometa zaenkrat ne nameravajo ustavljati
Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič je na današnji novinarski konferenci o ukrepih za zajezitev covida-19 v javnem prometu poudaril, da zaenkrat ne nameravajo ustavljati javnega potniškega prometa. Da to ne bo potrebno, je potnike pozval k upoštevanju ukrepov in uporabi aplikacije #OstaniZdrav.
Kot je pojasnil, vozniki javnih prevoznih sredstev poročajo, da nekateri potniki ne spoštujejo njihovih opozoril glede upoštevanja preventivnih ukrepov, kot je uporaba maske. Vozniki, ki so odgovorni za upoštevanje navodil na prevoznih sredstvih, lahko zaenkrat le opozarjajo potnike. V kolikor pa kljub opozorilom pride do nespoštovanja pravil, lahko vozniki zgolj pokličejo policijo, ki lahko ukrepa.
Upokojenci naj vlake uporabljajo izven časovnih konic
O pomenu upoštevanja preventivnih ukrepov in o smiselnosti uporabe aplikacije #OstaniZdrav je govoril tudi minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Poudaril je, da lahko aplikacija doseže svoj namen samo, če si jo prebivalci naložijo še pred okužbo, in če ob potrjeni okužbi, ob čemer od epidemiologa prejmejo posebno kodo, to kodo tudi vnesejo v aplikacijo. Samo v tem primeru, bodo namreč stiki uporabnika obveščeni, da so bili v stiku z okuženo osebo.
Po podatkih ministrstva za javno upravo je bilo med 22. septembrom in 12. oktobrom v aplikacijo vnesenih 282 kod, od skupno izdanih 455 kod v istem obdobju. To pomeni, da je kodo v aplikacijo vneslo le 60 odstotkov potrjeno okuženih uporabnikov, je dejal Koritnik. Ob tem je opozoril, da lahko epidemiolog okuženemu, če ta v roku ene ure ne vnese dobljene kode, dodeli novo kodo. Zaradi tega lahko pride do podvajanja izdanih kod, je opozoril Koritnik.
Direktorica potniškega prometa slovenskih železnic Darja Kocjan je povedala, da so vlaki ob časovnih konicah "bolj polni, kot bi si želeli", a imajo v obtoku vsa razpoložljiva prevozna sredstva. Potnike je pozvala k dosledni uporabi zaščitnih mask, razkuževanju rok, upoštevanju drugih navodil in uporabi aplikacije #OstaniZdrav. Upokojencem je svetovala, naj vlake uporabljajo izven časovnih konic. Dodala je še, da sicer potniki na vlakih slovenskih železnic po njenih izkušnjah in poročanju sprevodnikov zdaj bolj upoštevajo navodila, kot so jih pred časom.
V. d. direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Marija Magajne je dejala, da se o tem, ali popolnoma prepovedati obiske oziroma ali jih samo omejiti oziroma izvajati pod nadzorom, odločajo glede na vrsto zdravstvene dejavnosti. Če bodo ocenili, da se bi lahko obravnava pacienta ob vključitvi svojcev bistveno izboljšala, bodo to upoštevali.
Ob tem je opozorila še, da je splošna odredba ministrstva za zdravje ta, da se ukinejo programi, ki se lahko prestavijo, torej pregledi in posegi, ki niso življenjsko pomembni. Del presoje bo še vedno na izvajalcih zdravstvene dejavnosti.
V soboškem Centru za starejše novih devet okužb, skupno 38
V Centru za starejše Murska Sobota, ki je enota Doma starejših Rakičan, so po enem tednu brez novih okužb pri ponedeljkovem testiranju potrdili nove okužbe pri devetih stanovalcih. Pri zaposlenih nove okužbe niso bile potrjene. Danes imajo skupno 38 okuženih z novim koronavirusom.
Kot so sporočili iz rakičanskega doma, je okuženih 11 zaposlenih in 27 stanovalcev. Eden od slednjih je nameščen v soboški bolnišnici, drugi stanovalci z okužbo pa so v rdeči coni. Zaposleni so v karanteni.
Naročenih pacientov za zdaj še ne odpovedujejo
V Splošni bolnišnici Murska Sobota so za STA povedali, da zdravijo 15 bolnikov s koronavirusno boleznijo. V sivi coni dva, v rdeči 11 in na posteljah za intenzivno nego dva bolnika.
Od danes v bolnišnici zmanjšujejo delo v razvojni ambulanti, pri fizioterapiji in v posameznih internističnih ambulantah. Naročenih pacientov za zdaj še ne odpovedujejo.
Po dogovoru z ministrstvom za zdravje bodo ta teden za bolnike s covidom-19 zagotovili pet dodatnih postelj.
Medtem na Hrvaškem ...
Na Hrvaškem so v minulih 24 urah ob opravljenih 6448 testih potrdili 748 okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število na novo okuženih po 8. oktobru, ko je bilo 542 novih primerov. Zaradi covida-19 pa so od torka umrli štirje bolniki, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite.
Vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je v današnjem pogovoru za regionalno televizijo N1 povedal, da so visoko številke na novo okuženih predvsem posledica lokalnega prenosa okužb, ko ne obstajajo posebna žarišča.
Rekordno dnevno število na novo okuženih z novim koronavirusom so danes potrdili v Zagrebu - 211. V splitsko-dalmatinski županiji je bilo 128 novih okužb. Iz primorsko-goranske županije so poročali o 22 novih primerih, iz istrske pa o petih novih okužbah.
Lokali bodo lahko odprti med 6. in 24. uro
Na Hrvaškem je trenutno 3210 aktivno okuženih z novim koronavirusom. V bolnišnicah zdravijo 441 bolnikov s covidom-19, med njimi jih je 27 na ventilatorjih, je še sporočil nacionalni štab civilne zaščite.
Od 25. februarja, ko so na Hrvaškem potrdili prvi primer okužbe, so potrdili 20.741 okužb. Zaradi covida-19 je doslej umrlo 334 bolnikov, okrevalo jih je 18.197. Doslej so izvedli nekaj manj kot 372.700 testov.
Hrvaški štab civilne zaščite je z današnjim dnem uveljavil ostrejše epidemiološke ukrepe za obratovanje gostinskih lokalov.
Lokali bodo lahko odprti med 6. in 24. uro. Zaščitne maske na obrazu so obvezne tako za osebje kot tudi za goste pri vstopu in izstopu iz lokala ali pa premikanju od mize, na primer ob uporabi toaletnih prostorov. Za mizo mask ni treba uporabljati. Ob točilnih pultih ne bo več dovoljeno stati, temveč samo sedeti, in sicer na najmanj meter in pol razdalje med obiskovalci.
Lastniki lokalov niso zadovoljni z novimi ukrepi
Določili so najmanj štiri kvadratne metre na obiskovalca, kar pomeni, da bodo lokali v velikosti 100 kvadratnih metrov lahko sprejeli največ 25 gostov. Najmanjša razdalja med mizami je tri metre, razdalja med gosti, ki sedijo za različnimi mizami, pa meter in pol. Ukrepi veljajo tudi za terase, ker epidemiologi predvidevajo, da se bodo gostje v hladnejših dnevih zbirali okrog grelnikov.
Če v gostinskih lokalih organizirajo družabne dogodke, na katerih pričakujejo več kot 50 gostov, bo treba pridobiti dovoljenje lokalnega štaba civilne zaščite. Organizator dogodka mora zagotoviti tudi t. i. covid-redarje, ki bodo opazovali, ali vsi udeleženci spoštujejo epidemiološke ukrepe.
Lastniki lokalov niso zadovoljni z novimi ukrepi, ker ocenjujejo, da bodo le redki gostinci uspeli poslovati pozitivno. Predvidevajo, da bo sledilo zapiranje številnih lokalov, če država ne bo zagotovila določenih nadomestil ali olajšav za njihovo poslovanje.
V Nemčiji največ novih okužb od aprila
V Nemčiji so v preteklih 24 urah potrdili več kot 5000 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je prvič od aprila. Po podatkih inštituta Roberta Kocha so v preteklem dnevu potrdili 5132 novih okužb, kar je več kot 1000 več kot dan prej, ko so jih zabeležili 4122.
V Nemčiji so od začetka pandemije potrdili skupno 334.585 primerov okužbe, zaradi covida-19 je umrlo 9677 ljudi. V preteklem dnevu je bolezni, ki jo povzroča virus sars-cov-2, podleglo še 43 bolnikov.
Pred tednom dni so pristojne službe potrdile 2828 novih okužb. Številke so zdaj na enaki ravni kot sredi aprila, so pa nižje kot na vrhuncu pandemije konec marca in v začetku aprila, ko so v Nemčiji potrdili po več kot 6000 okužb na dan.
Zdaj sicer opravijo bistveno več testov kot spomladi, kar pomeni, da odkrijejo več okužb. V minulih dneh se je precej povečalo število bolnikov na intenzivni negi, a je še vedno razmeroma nizko. V torek jih je bilo okoli 620, pred tednom dni pa 450, poroča nemška tiskovna agencija dpa.