Vlada je po začetku stečajnega postopka družbe Adrie Airways znova preigravala možnosti, ki so ostale državi po propadu letalskega prevoznika: možnost subvencioniranja nekaterih linij ali ustanovitev novega nacionalnega prevoznika. Na mizi so imeli predlog novele zakona o letalstvu in dopolnitev, ki izjemoma omogoča vzpostavitev gospodarske javne službe za opravljanje posameznih letalskih linij v primerih, ko bi zaradi nezanimanja s strani letalskih prevoznikov Slovenija izgubila pomembne letalske povezave, tudi sprejeli. Predlog spremembe zakona je v čakanju na stečaj Adrie Airways, pripravilo ministrstvo za infrastrukturo.
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1179690968594997249{/twitter}
Če torej tuji prevozniki za določeno povezavo znotraj EU, za katero bi vlada ocenila, da je pomembna, ne bi pokazali zanimanja, bi jo lahko država subvencionirala. Vsaka država članica EU ima pravico, da lahko uvede obveznost javnih služb za redne zračne prevoze na progah, ki veljajo kot izredno pomembne za gospodarski in socialni razvoj območja, kateremu služi letališče. Zaenkrat sicer kaže, da bo Fraport Slovenija uspel po stečaju Adrie Airways znova vzpostaviti povezanost Slovenije. Linije do petih najpomembnejših destinacij, bodo najverjetneje vzpostavljene že do konca leta, štiri so že.
Stečajni upravitelj že začel delo v Adrii Airways
Stečajni upravitelj Adrie Airways Janez Pustatičnik je začel z delom. V sredo popoldne je po oklicu začetka stečajnega postopka s sodelavci opravil prve sestanke z zaposlenimi na sedežu družbe. Poleg tega pripravlja vse za ureditev odpovedi zaposlenim in druge nujne aktivnosti v tej fazi postopka.
Po informacijah stečajnega upravitelja so pogodbe za najeta letala Adrie Airways že odpovedane. "V kolikor bi se izkazala realna možnost za nadaljevanje poslovanja morebitnega kakšnega dobičkonosnega dela, kar bi lahko povečalo stečajno maso, bomo predlog in možnosti ustrezno proučili in postopali skladno z določili zakona," je dejal o možnostih za nadaljevanje opravljanja dejavnosti v Adrii Airways.
Stečaj Adrie zahteven postopek
Predsednik Zbornice upraviteljev Slovenije Marko Zaman pojasnjuje, da je ena prvih in najobsežnejših nalog, ki čaka upravitelja, tudi to, da delavcem čim prej pripravi vse potrebne podatke in dokumentacijo za prijavo na zavod za zaposlovanje in za prijavo terjatev v stečajno maso. Ob tem se mora posvetovati tudi s pristojnim zavodom za zaposlovanje, saj je pripraviti vse potrebno za več kot 500 ljudi naenkrat kar precejšen administrativni zalogaj. Sledi ugotavljanje obsega premoženja, od česar so odvisni postopki unovčevanja stečajne mase. Četudi podjetje nima več veliko premoženja, ga nekaj po Zamanovih predvidevanjih zagotovo ima. Stečajni upravitelj bo moral biti zelo temeljit pri ugotavljanju njegovega obsega.
Upa tudi, da bo stečajni upravitelj kljub precejšnjemu delu dosegljiv tako za upnike in sodišče kot tudi za javnost ter da bo informacije o tem, kaj se dogaja, do neke mere delil z javnostjo ter bo javno pojasnjeval postopke. Ne bi bilo namreč prav, da bi se - glede na medijsko odmevnost primera - zavil v molk, je ocenil Zaman.
Zavod za zaposlovanje na pomoč zaposlenim v Adrii Airways
Začetek stečaja letalskega prevoznika Adrie Airways je najbolj boleč za 558 zaposlenih. Da bi bili ustrezno informirani in bi čim lažje prešli v odkrito brezposelnost, bodo predstavniki Zavoda RS za zaposlovanje stopili v kontakt s stečajnim upraviteljem ter z njim dogovorili možnosti, kako tem delavcem pomagati v Sloveniji in EU. Adrijini delavci lahko sicer postopek prijave na zavod opravijo osebno na najbližjem območnem uradu, elektronsko, po pošti ali po pooblaščencu. Za prijavo potrebujejo osebni dokument, delovno knjižico (če jo imajo) in številko osebnega transakcijskega računa.
Direktorica ljubljanske območne službe zavoda Barbara Vrtačnik je pojasnila, da lahko zaposleni sprožijo postopek kadarkoli po prenehanju zavarovanja na podlagi delovnega razmerja oz. po poteku odpovednega roka, če želijo vložiti zahtevek za denarno nadomestilo, pa se morajo prijaviti in zahtevek vložiti najpozneje v roku 30 dni po prenehanju delovnega razmerja. Kdor bo ta rok zamudil, se mu bo skupna dolžina prejemanja nadomestila skrajšala za koledarske dneve, ki pretečejo od 31. dneva po prenehanju zavarovanja do dneva vložitve zahteve. Vrtačnikova je opozorila še, da si mora vsakdo zdravstveno zavarovanje do prejema odločbe o denarnem nadomestilu urediti sam na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Letalske družbe se hitro prilagajajo
Priložnost v prenehanju izvajanja letalskih operacij letalske družbe Adria Airways pa so v hipu prepoznali drugi prevozniki. Lufthansa in njena hčerinska družba Swiss bosta z zimskim voznim redom ponudili povezave ljubljanskega letališča do Frankfurta, Münchna in Züricha. Od srede so že v prodaji tudi karte za novo linijo Brussels Airlines v Bruselj.
Odpovedi letov in stečaj Adrie Airways vplivajo tudi na poslovanje Pošte Slovenije, ki svoje pošiljke v tujino pošilja tudi z letali. Doslej je pri tem sodelovala z Adrio, s katero je pošiljke dostavljala v evropske države in preko njihovih letališč praktično po celem svetu. Odslej pa pošta uporablja druge letalske prevoznike, ki letijo z Brnika. Kot so pojasnili na Pošti Slovenije, pošiljke za sosednje države in Nemčijo dostavljajo po cesti, za preostale države pa se poslužujejo letalskega prevoza. Ker so možnost stečaja Adrie pričakovali, so se lahko na spremenjene razmere dobro pripravili, vseeno pa je prišlo do nekoliko daljših rokov prenosa. Sodelovanje so v nastali situaciji razširili na dodatne destinacije, sporočajo, povečali so tudi odprave preko zagrebškega letališča in preko obstoječih cestnih povezav.