"Zaključili smo tokrat rekordno dolgo sejo vlade in soglasno sprejeli predlog proračuna. To se mi zdi za nadaljnje delo vlade najpomembnejše," je novinarje presenetil z udeležbo na izjavi za medije predsednik vlade Marjan Šarec, saj naj bi dal izjavo le finančni minister Andrej Bertoncelj. Šarec je bil prepričan, da bo razprava v parlamentu na koncu prinesla tudi sprejetje proračuna. Ali bo šel s proračunoma v državni zbor tudi po zaupnico, pa: "O zaupnici se seveda še nisem odločil." Menil je, da imajo še nekaj časa, "ko bo zadeva v državnem zboru, se bomo odločali glede na dano situacijo".
Porabo znižali za sto milijonov evrov
V proračunu za prihodnje leto je vlada ponudila parlamentu v presojo za 10,35 milijarde evrov odhodkov. Sto milijonov evrov manj, kot naj bi v 2020. potrošili sprva, ko Umar še ni znižal napovedi gospodarske rasti, zaradi česar so vsa ministrstva porabo znižala za en odstotek. In vendar naj bi bila za 1,9 odstotka višja kot letos. Z davki in drugimi prihodki bi zbrali 10,82 milijarde evrov ali 4,5 odstotka več kot letos, proračun bi imel 467,9 milijona evrov ali 0,9 odstotka bruto domačega proizvoda plusa. V tabeli objavljamo, koliko bi lahko porabila posamezna ministrstva.
"To je najpomembnejši dokument, ki ga vlada pošilja v državni zbor. V obeh proračunih smo poskušali slediti cilju, da sta tudi socialna, čeprav nam nekateri očitajo, da ni tako, in hkrati razvojna. Povedati pa moram, da je vse odvisno od tega, kakšna bo v prihodnje gospodarska rast. Zdaj še vedno kaže, da bo dvakrat tolikšna, kot je povprečje evroobmočja. Vendar si ne gre zatiskati oči, da prihaja tudi do določenega ohlajanja. Ne moremo še govoriti o krizi. Nikakor ne. Vendar pa je treba biti na to pozoren in vlada bo morala, če se bodo številke še spreminjale, primerno ukrepati," je napovedal predsednik vlade Šarec.
Minister Bertoncelj pa dodal, da so se v proračunih posvetili razvoju, sociali in plačam in da sta "oba sestavljena tako, da sta po našem mnenju skladna z domačim fiskalnim pravilom". Soglasno so sprejeli tudi zakon o izvrševanju omenjenih dveh proračunov, ki določata povprečnino za občine in letni upokojenski dodatek, spet v petih razredih, in zanj bi namenili 145 milijonov evrov. "Vesel sem, da imamo vsaj v vladi ta dva proračuna pod streho in da sta to dobra proračuna. Veste, idealnega proračuna ni, mislim pa, da smo sestavili optimalnega v danih razmerah," je ocenil Bertoncelj.
Kolikšen naj bi bil regres za upokojence v 2020
Pri pokojninah do 500 evrov naj bi bil letni dodatek 440 evrov, pri pokojninah od 500,01 do 600 evrov naj bi znašal 300 evrov, pri tistih od 600,01 do 700 evrov pa 240 evrov. Upokojenci s pokojnino med 700,01 in 860 evri bi imeli 190 evrov letnega dodatka, upokojenci z višjo pokojnino od 860,01 evra pa v prihodnjem letu 130 evrov.
Davčna reforma na vlado čez dva tedna
Kako razgretih glav so ministri Šarčeve vlade skoraj polovico današnjega delovnega dne odločali in kako se je odrezala koalicija, seveda nismo izvedeli, ker so po Šarcu koalicije vedno pestre. Tudi pri upokojenskem regresu ni bilo drugače. "Imeli smo nekaj pogovora o tem, vendar ne kakšnih hujših zapletov, ker smo vsi pokazali dokajšnjo mero odgovornosti in se zavedamo, da delujemo kot vlada." Tudi zakaj ni bilo na vladi davčnih predlogov, prvi in drugi mož vlade sama nista pojasnila sama. Še s kulturnim evrom, ki naj bi ga danes dobili, naj bi se bil javnosti pohvalil minister za kulturo, ki si je zanj po Bertonclju tako boril.
Ko so ju novinarji pocukali za rokav, je Šarec povedal, da pogovori z Levico potekajo, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pa za seboj potegne najmanj 150 milijonov evrov, ki jih ta hip nimajo.
Sociala še vedno visoka
"Državljanke in državljani so že z letošnjim rebalansom čutili, kaj pomeni izvajanje proračuna. Ne gre pozabiti na razbremenitev regresa, ko je bruto regres postal neto. To so občutili v denarnicah neposredno. Tudi socialni transferji so še vedno visoki, v pripravi pa je tudi prestrukturiranje davčne zakonodaje in s tem razbremenitev dela. Mislim, da je splošno stanje dobro in da se državljanke in državljani zavedajo, da se gospodarstvo ohlaja, slovensko ne toliko kot tuja. Pa seveda tudi, da Slovenija vsako ohlajanje začuti z devetmesečnim zamikom, na kar se je treba tudi pripraviti. Ukrepi, tudi regres, pa so namenjeni spodbujanju domače potrošnje, kajti naše gospodarstvo je pretežno izvozno," je predsednik vlade odgovoril, kaj bodo imeli od proračunov državljani.
Levica dvomi o socialno naravnanem proračunu
Po besedah poslanca Levice Luke Mesca proračun za prihodnji dve leti po njim znanih podatkih ni tako razvojen in socialen, kot pravita premier Marjan Šarec in minister Andrej Bertoncelj. Med drugim naj bi se ukinjal dodatek za delovno aktivnost, namesto v raziskave in razvoj pa naj bi sredstva šla v obrambo.
Razočaranje za Alenko Bratušek
Ministri na današnji seji vlade niso potrdili predloga ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek za spremembo aktov o ustanovitvi energetskih družb v državni lasti Eles in Borzen, da bi, kot so to že storili pri družbi SODO, spremenili način potrjevanja direktorjev teh družb. "Ta nepričakovana poteza ministrov kaže, da našo državo očitno še vedno vodijo ljudje iz ozadja, ki so tako močni, da spreminjajo tudi že usklajene in dobre odločitve vlade, ko jim te škodijo," so se odzvali v stranki Alenke Bratušek.