Volišča so zaprta, do 16. ure je glasovalo dobrih 27 odstotkov volivcev, najmanj v Mariboru

Va, STA, M.R.
27.11.2022 07:25

Volivci so odločali o uveljavitvi novel zakonov o vladi, o dolgotrajni oskrbi in o RTV Slovenija. Glasovali so lahko o vseh treh referendumih ali samo o enem oziroma dveh. Najvišja udeležba v volilni enoti Ljubljana - Center.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Po podatkih okrajnih volilnih komisij je na voliščih v Sloveniji do 16. ure na referendumu o noveli zakona o vladi glasovalo 466.516 volivk in volivcev oziroma 27,53 odstotka volilnih upravičencev.

Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana - Center, in sicer 30,06-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Maribor, in sicer 25,36-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (35,88 %), z najnižjo pa Maribor 5 (20,83 %).

Velja opozoriti, da so okrajne volilne komisije čez dan sporočale zgolj podatke o volilni udeležbi na referendumu o noveli zakona o vladi, po zaprtju volišč pa se podatki o volilni udeležbi objavljajo za vsak referendum posebej.

Na referendumu o noveli zakona o vodah julija 2021 je bila volilna udeležba do 16. ure 29,76-odstotna (glasovalo je 505.539 volivcev), končna volilna udeležba pa je bila 46,46-odstotna.

Do 11. ure na volišča desetina volivcev

Do 11. ure na referendumu o noveli zakona o vladi glasovalo 170.974 volivk in volivcev oziroma 10,09 odstotka volilnih upravičencev. Najvišja volilna udeležba je bila dopoldne v volilni enoti Novo mesto, in sicer 10,93-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Ljubljana - Bežigrad, 8,97-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Škofja Loka 2 (13,64 %), z najnižjo pa Domžale 2 (6,67 %), so sporočili iz Državne volilne komisije (DVK).

Za primerjavo. Na referendumu o noveli zakona o vodah julija 2021 je bila volilna udeležba do 11. ure 15,15-odstotna (glasovalo je 257.328 volivcev). Na ponovnem glasovanju na referendumu o zakonu o drugem tiru leta 2018 je do 11. ure glasovalo 5,10 odstotka volilnih upravičencev, na referendumu o zakonu o drugem tiru leta 2017 pa je do 11. ure glas oddalo 6,25 odstotka volilnih upravičencev. Leta 2015 je na referendumu o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih do 11. ure glasovalo 9,3 odstotka volilnih upravičencev.

Med volilnim molkom sporne vsebine na družbenih omrežjih, v spletnih medijih ...

V času volilnega molka so na ministrstvu za notranje zadeve prejeli 32 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Inšpektorat za notranje zadeve jih obravnava deset, največ jih je povezanih s spornimi vsebinami na televiziji in spletnih medijih, sledijo sporne objave vsebin na družabnih omrežjih.

Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, so pri 22 obvestilih ugotovili, da se nanašajo na zadeve, ki so že v obravnavi ali pa niso povezane s kršitvami volilnega molka.

Za primerjavo: v času volilnega molka na lanskem zakonodajnem referendumu o noveli zakona o vodah so skupno prejeli 104 obvestila, na podlagi katerih so uvedli 27 postopkov o prekršku.

Rezultati glasovanja danes sicer še ne bodo dokončni. V ponedeljek jih bodo dopolnjevali še z izidom glasovanja po pošti iz Slovenije, 5. decembra pa z glasovnicami iz tujine.

Uradni izidi referendumov bodo predvidoma znani šele januarja prihodnje leto. Zaradi ugotavljanja kvoruma bo namreč ministrstvo za notranje zadeve pripravilo še podatke o številu volivcev, ki so umrli od dneva sestave volilnega imenika do zaključka glasovanja. To bo glede na rokovnik referendumskih opravil 14. januarja, DVK pa bo poročilo o končnem izidu glasovanja sprejela najpozneje 24. januarja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta