V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so ogorčeni nad dogajanjem v javnem cestnem potniškem prometu. Kot so opozorili, je zanimanje za poklic voznika zaradi nedostojnega plačila za opravljeno delo, nehumanega delovnega časa in neznosnih delovnih pogojev doseglo dno. Skladno s tem so za soboto napovedali nov protestni shod, tokrat v Kranju. V sindikatu so v današnjem sporočilu za javnost spomnili, da so v preteklosti vložili ogromno truda v prepričevanje delodajalcev in največjih naročnikov o neustrezni umeščenosti voznikov avtobusov v dejavnosti cestnega potniškega prometa.
"Opozarjali smo jih, da je le še vprašanje časa, kdaj bo prišlo ne samo še do večjega pomanjkanja voznikov in voznic avtobusov, ampak tudi do ogrožanja njihove varnosti in zdravja in s tem posledično vseh udeležencev v cestnem potniškem prometu. In to kljub dejstvu, da je dejavnost cestnega potniškega prometa dobičkonosna dejavnost, ki jo preko subvencij sponzoriramo tudi vsi davkoplačevalci," so poudarili. Ob tem so kritični, ker da je delodajalcem in naročnikom, ki naj bi sledili predvsem plemenitenju vloženega kapitala, uspelo "popolnoma razvrednotiti poklic voznika/voznice avtobusa, ki je bil nekoč spoštovan in plemenit poklic ter je omogočal dostojno življenje in predčasno upokojitev".
Danes pa si upokojitve vozniki avtobusov zaradi nedostojnega plačila in posledično nizke pokojnine po njihovih navedbah ne morejo privoščiti niti takrat, ko izpolnijo vse pogoje za starostno pokojnino. "Rezultat vsega skupaj pa je, da je javni cestni potniški promet v dobršni meri odvisen od voznikov in voznic, ki že izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, kar pa je popolnoma sprto z vsemi merili trajnostnega razvoja javnega cestnega potniškega prometa v Sloveniji," so navedli.
Skladno s tem pristojno ministrstvo pozivajo, da se takoj loti težav v dejavnosti, in sicer s tako resnostjo kot se je vlada lotila prenove zdravstvenega sistema. Ob tem zahtevajo, da se v najkrajšem možnem času voznikom omogoči pogoje za bolj varno in zdravo delovno okolje ter spoštovanje osnovnega človekovega dostojanstva, ki se bo odražalo v ustreznem plačilu za opravljeno delo in delovnem času, ki bo zaposlenim omogočal preživljanje prostega časa z bližnjimi.
Zniževanje starostne meje oziroma nadomeščanje voznikov s tujci in upokojenci ne bi smelo biti del kakovostne in dolgoročne rešitve težav javnega cestnega potniškega prometa, rešitev je lahko le ureditev dostojnega plačila in humanih pogojev tega plemenitega in odgovornega poklica. Za soboto so zato napovedali drugi protestni shod, tokrat na avtobusni postaji v Kranju.
Prvi shod je bil sredi decembra pred upravno stavbo družbe Nomago v Ljubljani, udeležilo se ga je nekaj več kot 50 članov sindikata. Pozvali so k dostojnim plačam zaposlenih voznikov avtobusov, glavna zahteva je bila zvišanje plač za letno stopnjo inflacije. Iz Nomaga so tedaj sporočili, da je povprečna bruto plača voznikov pri njih nad slovenskim povprečjem in tudi nad povprečjem panoge. Dodali so, da imajo s zaposlenimi vseskozi konstruktiven dialog in da ga bodo imeli tudi v prihodnje.