Promet na slovenskih cestah je med poletno turistično sezono vsakodnevno močno povečan. Največje obremenitve, tako na cestah kot tudi na mejnih prehodih z Republiko Hrvaško, pa so predvsem med vikendi. Zato večkilometrske zastoje, kakršni so bili pretekli konec tedna, policisti pričakujejo tudi v nadaljevanju avgusta in tudi že ta vikend.
Da se prometna varnost ne bi poslabšala, bo policija na avtocestah in drugih cestah v smeri mejnih prehodov angažirala dodatne policiste, izmene pa bodo okrepljene tudi na samih mejnih prehodih. "Za prehod meje s Hrvaško na številnih mejnih prehodih pričakujemo čakalne dobe za izstop iz Slovenije, na nekaterih tudi pri vstopu v državo. Obvestila o zastojih na mejnih prehodih najdete na: https://www.policija.si/medijsko-sredisce/obvestila-o-zastojih-na-mejnih-prehodih," sporočajo policisti.
Dodajajo, da naj se vsi, ki se med vikendi odpravljajo na pot, nanjo ustrezno pripravijo. Zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa imajo države vzpostavljene posebne režime prehajanja svojih državnih meja. Zato naj potniki pred odhodom preverijo in pripravijo dokumente za prehajanje meja, izpolnijo spletne prijave za vstop v posamezne države (na primer Enter Croatia) in pridobijo ustrezna dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT. "Voznikom pa svetujemo, naj še pred začetkom vožnje temeljito preverijo stanje na cestah in mejnih prehodih. Stanje na cestah lahko preverijo na https://www.promet.si/portal/sl/razmere.aspx ali preko drugih storitev Prometno-informacijskega centra za državne ceste in medijev." Čas vožnje se ob vsakem povečanju prometa zagotovo podaljša, zato priporočajo uporabo manj obremenjenih prehodov in vnaprejšnjo pripravo vseh dokumentov, saj se s tem skrajšajo postopki na meji in posledično tudi čakalne dobe.
"Na pot naj se vozniki odpravljajo spočiti, vozijo naj s prilagojeno hitrostjo in na ustrezni varnostni razdalji. S seboj naj imajo zadosti tekočine. V primeru zastojev ali prometnih nesreč naj na avtocesti ustvarijo reševalni pas, potniki pa naj med čakanjem v kolonah ne zapuščajo vozil," še svetujejo policisti.
V Darsu sicer pričakujejo, da bodo ta vikend na avtocestah najbolj obremenjeni mejni prehodi Gruškovje, Obrežje in Karavanke, na drugih cestah pa Metlika, Vinica, Jelšane, Sečovlje, Dragonja, Starod, Slovenska vas, Zavrč in Zgornji Leskovec. Zaradi vrhunca turistične sezone bo vse do ponedeljka močno povečan promet skozi vso Slovenijo, predvsem od Avstrije in Italije proti slovenskemu in hrvaškemu primorju ter v obratni smeri. Od prihodnjega tedna bosta na priključku Vrhnika zaprta uvoz na primorsko avtocesto proti Kopru in izvoz z avtoceste iz smeri Kopra.
Vrste splošnih dokazil, ki se upoštevajo ob vstopu v Slovenijo
1. Negativni test PCR, ki ni starejši od 72 ur od odvzema brisa;
2. Negativni test HAG, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa;
3. Potrdilo o prebolelosti (dokazilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od deset dni, razen če zdravnik presodi drugače, vendar ni starejši od šest mesecev, ali potrdilo zdravnika, da je oseba prebolela covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev);
4. Potrdilo o cepljenju, s katerim oseba dokazuje, da je preteklo od prejema:
– drugega odmerka cepiva Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer najmanj sedem dni,
– drugega odmerka cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Moderna najmanj 14 dni,
– prvega odmerka cepiva Vaxzevria (COVID-19 Vaccine) proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni,
– odmerka cepiva COVID-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag najmanj 14 dni,
– prvega odmerka cepiva Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca najmanj 21 dni,
– drugega odmerka cepiva Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology preteklo najmanj 14 dni,
– drugega odmerka cepiva CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech najmanj 14 dni,
– drugega odmerka cepiva COVID-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm najmanj 14 dni;
5. Potrdilo o cepljenju za prebolevnike (potrdilo o prebolelosti in dokazilo, da je bila v obdobju do največ osem mesecev od pozitivnega rezultata testa PCR oziroma začetka simptomov cepljena z enim odmerkom cepiva iz prejšnje točke). Kot ustrezno dokazilo se šteje kombinacija: dokazila o cepljenju z vsaj enim odmerkom cepiva in pozitivnega testa PCR ali dokazila o cepljenju z vsaj enim odmerkom cepiva in potrdila zdravnika o prebolelem covid-19,
6. Evropsko digitalno covid potrdilo v digitalni ali papirni obliki, opremljeno s QR kodo, ki vsebuje podatke o negativnem rezultatu testa PCR ali HAG, potrdilo o cepljenju, potrdilo o prebolelosti ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike,
7. Digitalno covid potrdilo tretje države v digitalni ali papirnati obliki, opremljeno s QR kodo, ki vsebuje enake podatke kot evropsko digitalno covid potrdilo in ga je pristojni zdravstveni organ tretje države izdal v angleškem jeziku.
8. Če je oseba cepljena s kombinacijo dveh različnih cepiv, se zaščita vzpostavi po preteku časa od prejema drugega odmerka posamezne vrste cepiva.
Test PCR je ustrezen, če je opravljen v državah članicah Evropske unije, državah članicah schengenskega območja, Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Izraelu, Kanadi, Novi Zelandiji, Rusiji, Srbiji, Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ali Združenih državah Amerike, na kontrolnih točkah na letalskih povezavah za mednarodni zračni promet pa tudi, če je opravljen v Turčiji, vlada objavlja na svoji spletni strani.