Debato o tem, da je treba spremeniti opis kaznivega dejanja posilstva pa tudi drugih spolnih deliktov, je vzpodbudil primer s Primorskega, kjer je Višje sodišče v Kopru obtoženega, ki je spolno občeval z družinsko prijateljico proti njeni volji, ko je vinjena zaspala pri njem doma, obsodilo le za kaznivo dejanje prisiljenja in ne posilstva. Ker se žrtev dejanju ni upirala, je bil argument. Po izreku te sporne sodbe so se pričele pojavljati pobude za redefinicijo kaznivega dejanja posilstva, ki bi kot kaznivo dejanje opredelila vsak spolni odnos brez privolitve, oziroma za uvedbo tako imenovanega modela "ne pomeni ne". A pravosodna ministrica v vladi Marjana Šarca Andreja Katič je šla še korak naprej - zavzemala se je za spremembe po modelu "da pomeni da". Če pogledamo model "ne pomeni ne", velja, da je ženska vedno pripravljena na spolni odnos in mora reči ne, če ni tako. Menim, da moramo izhajati iz tega, da mora ženska v odnos izrecno privoliti - z besedami ali obnašanjem, je Katičeva v času ministrovanja pojasnjevala svoje videnje.
A še preden ji je uspelo kaj spremeniti, je Šarčeva vlada odstopila. Katičevo je nasledila Lilijana Kozlovič, ki je v primerjavi s Katičevo stopila korak nazaj. Ministrstvo je izoblikovalo tako imenovani model veta - model izrečenega nesoglasja. Tega naj bi bila strokovna skupina, ki je pripravljala osnutek, prepoznala kot najbolj vzdržnega. Model bi organom odkrivanja in pregona po mnenju ministrstva omogočil učinkovitejši pregon tovrstnih kaznivih dejanj in bo zagotavljal tudi pravno varnost udeležencev v postopku.
Da s tem nadaljuje spremembe iz modela prisile v model soglasja ali privolitve, pravi Kozlovičeva, in da predlog novele kazenskega zakonika, ki so ga javnosti predstavili julija lani, že predvideva dopolnitev kaznivega dejanja posilstva. Tako kaznivo dejanje ne bo podano le v primerih, ko gre za uporabo sile ali grožnje, kot je zdaj v veljavi. Temeljni obliki kaznivih dejanj posilstva in spolnega nasilja bosta podani že, če bosta storjeni proti volji žrtve, torej brez storilčeve uporabe sile ali grožnje. "Rešitev po navedbah ministrstva pomeni pomemben korak v smeri modela soglasja in temelji na ugotovitvah empirične študije z naslovom Sila, objektivno sposobna streti odpor, iz novembra 2019. Ta je pokazala pomanjkljivosti trenutnega, že desetletja obstoječega modela prisile," pojasnjujejo na pravosodnem ministrstvu.
A Inštitut 8. marec je v tem tednu v državni zbor vložil pobudo za zbiranje 5000 podpisov državljanov v podporo predlogu redefinicije kaznivega dejanja posilstva in spolnega nasilja. Znova predlagajo ureditev po modelu "da pomeni da". V sredo pa je večina članov odbora državnega zbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino, ki so obravnavali nekatere aktualne primere spolnega nadlegovanja v akademskem prostoru, pozvala ministrstvo za pravosodje, da v 60 dneh pripravi spremembe kazenskega zakonika, s katerimi bi dosegli sodobne zaščite žrtev. In k temu dodali pobudo, da ob pripravi sprememb upošteva model "da pomeni da".