"Poslanski prestopi niso nič novega, ne za slovensko politiko in tudi žal ne za SMC," je razgrete politične strasti, ki sta jih zanetila prestopa dveh njihovih poslanskih kolegov, mirila vodja poslancev SMC Janja Sluga. Odhod drugega jih je presenetil, pri čemer jih je zmotilo, da Gregor Židan za prestop k SD "ni navajal političnih razlogov, pač pa je omenjal samo sanjsko ponudbo, ki je ne more zavrniti". Sluga je ocenila, da je želja opozicije za rušenje vlade očitna, ponudbe, ki jih še dobivajo nekateri njihovi poslanci, pa da presegajo meje dobrega okusa.
O Počivalškovi vrnitvi med poslance
Na besede Sluge so se odzvali v opozicijski SD, kjer pravijo, da za prestope niso dajali ponudb in jih ne dajejo. "Če kdo misli, da je do tega prišlo, potem naj pride s podatki ali z dokazi in bomo zadevo tudi razčistili, pa verjamem, da ni tako," je povedal poslanec SD Predrag Baković, ki je zatrdil, da pri prestopu Židana ni bilo "trgovanja".
V opozicijske vrste nihče ni vabil poslancev NSi, je povedal vodja poslancev Jožef Horvat. "Kar smo volivcem obljubljali, želimo realizirati v največji meri," je Horvat zatrdil, da njihovi poslanci ne bodo nikamor prestopali.
Gantar podprl WHO
Zdravstveni minister Tomaž Gantar je v ponedeljek na 73. letnem zasedanju skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je posvečena pandemiji covida-19, izpostavil, da Slovenija ceni prizadevanja organizacije pri koordinaciji odziva na pandemijo. Podpira tudi oceno odziva, ki bo prispevala k boljši pripravljenosti v bodoče, je povedal Gantar. Pri tem gre spomniti, da je na drugi strani premier Janez Janša v začetku aprila izkazoval nasprotovalen odnos do delovanja WHO, ko je s tvitom podprl ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ta je zavzel stališče, da se je WHO na pandemijo odzval neprimerno, in pozval tudi k ustavitvi plačevanja članarine.
Jurša: Desus stoji za Gantarjem
O trdnosti koalicije kot celote naj bi spregovorili na današnjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju, ko je osrednja tema tretji protikorona paket. Partnerji s tem niso seznanjeni, je pa NSi-jev Horvat dejal, da bodo morda spregovorili tudi o tem. Doslej poglobljene razprave o morebitni rekonstrukciji vlade po njegovih navedbah sicer še niso imeli, je pa "teh 46 glasov parlamentarna večina". Horvat pričakuje, da bodo manjšinska poslanca in drugi podprli tiste rešitve, ki jih bodo prepoznali kot dobre: "Vsakdo v opoziciji je povedal, da bo podpiral dobre rešitve."
O tem, da v koaliciji ni težav, ki bi ovirale delo, je prepričan vodja poslancev Desusa Franc Jurša. Spomnil je, da je imela koalicija pri skoraj vseh odločitvah 50 in več glasov, kljub trenutni minimalni podpori se to po njegovi oceni pričakuje tudi v bodoče. Jurša ne vidi niti kratkih stikov okoli zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja. Slednji je sicer že dejal, da bo na funkciji vztrajal do konca, vse dokler se morebiti premier Janez Janša ne bi odločil drugače. Kot je slišati, naj bi med Janšo in Gantarjem vladale napetosti, a da bi se premier nagibal k razrešitvi Gantarja, Jurši ni znano. Je pa Gantarju obljubil strankino podporo: "V končni fazi je šel skozi proceduro znotraj stranke in tu smo ga tudi predlagali za ministra za zdravje. Logično je, da ga podpiramo tudi sedaj."