Na avtocestah se vse pogosteje dogaja, da vozniki vztrajno vozijo po levem pasu, na desnega pa se skoraj ne vračajo. Takšnih so policisti letos do konca julija z globo 150 evrov kaznovali že 329, lani v celem letu pa 323. Posledično se lahko promet v teh primerih na desnem pasu premika hitreje kot na prehitevalnem. Tako vedenje povzroča umetne zastoje, zaradi zmanjšane pretočnosti pa je ogrožena tudi varnost udeležencev v prometu. Trmasto vztrajanje na levem pasu je značilno predvsem za jutranje in popoldanske prometne konice. Marko Polič, profesor obče in okoljske psihologije, pravi, da je razlogov za tako delovanje več, prevladujeta pa dva. "Gre za več dejavnikov, od navadne sebičnosti, ko voznika zanima le doseganje lastnih ciljev in ne upošteva drugih udeležencev, do posnemanja neustreznega in nevarnega vedenja, češ če drugi, bom pa še sam," pravi.
Pri vožnji na prehitevalnem pasu moramo torej ločevati dva tipa voznikov. Prvi so tisti, ki tam divjajo z nevarno visokimi hitrostmi, drugi pa vozijo prepočasi. Medtem ko prvi pojav navadno preplaši ostale udeležence, se drugi odraža na vznemirjenosti in nestrpnosti.
So vozniki bolj "frajerskih" avtomobilov bolj sebični?
Marko Polič pravi, da je izbira znamke ali vrste avtomobila tudi osebnostno pogojena. "Povezana je s posameznikovo samopodobo in tudi z njegovim finančnim stanjem. Seveda vrsta avta vpliva na vedenje voznika, saj različne zmogljivosti vozil omogočajo (ali pa ne) pospeške, divjanja," pravi in dodaja, da raziskave kažejo, da je največ prometnih nesreč zabeleženih med vodniki vozil srednje kategorije. "Slabša vozila pač niso tako zmogljiva, velike limuzine pa bogatašem vozijo šoferji. Mimogrede, večja in težja vozila so tudi varnejša za tiste, ki so v njih, pa toliko nevarnejša za ostale," še dodaja.
Promet počasnejši tudi zaradi starejših in neizkušenih
In kdo so še tisti, ki vozijo počasi? V. d. direktorice Agencije za varnost prometa (AVP) Vesna Marinko pravi, da lahko promet na prehitevalnem pasu ovirajo tudi starejši vozniki, ki so se usposabljali za vožnjo še pred izgradnjo avtocest in so pogosto bolj previdni, lahko pa gre tudi za neizkušene voznike.
Sicer tudi pri AMZS, na Darsu, policiji in AVP ugotavljajo, da je vožnje po levem pasu preveč. Marinkova opozarja, da lahko oviranje in upočasnjevanje prometa na prehitevalnem pasu povzroči nepotrebno nervozo pri drugih voznikih, posledično tudi nalete. "Zato na agenciji skozi preventivne akcije opozarjamo na strpno, odgovorno in previdno vožnjo ter dosledno upoštevanje prometnih pravil," odgovarja.
Vodja AMZS-jeve šole vožnje in inštruktor varne vožnje Manuel Pungertnik pa pravi, da je razlog za množično vožnjo po levem pasu tudi to, da se število vozil na naših cestah povečuje. "Mnogi vozniki tudi takrat, ko na desnem pasu ni večjega števila tovornih ali drugih počasnejših vozil, pozabljajo, da je levi pas namenjen le prehitevanju in da se je treba, ko po levem pasu prehitimo počasnejše vozilo na desnem pasu, umakniti nazaj na desni pas," pravi in dodaja, da zakon vožnjo po levem pasu dovoljuje, "a le, ko s tem ne ogrožamo oziroma oviramo voznikov, ki vozijo za nami".
Počasnost ljudi razdraži, sledijo kriljenje, žuganje in nevarno prehitevanje
Ko na pasu, ki je v prvi vrsti namenjen prehitevanju, promet zastaja, vozniki postajajo vse bolj razdraženi, pa nadaljuje Marko Polič. Ustrezno varnostno razdaljo nadomesti vožnja "za ritjo", menjavanja pasov več ne signalizirajo s smerniki, in nenazadnje - marsikdo začne uporabljati žaljive kretnje. Tako kot vztrajno zadrževanje na prehitevalnem pasu so tudi vsa dejanja, ki mu sledijo, znak nizke vozniške kulture. "Vozniki postanejo agresivni, ker so ovirani njihovi cilji, ker se želijo samodokazovati, lahko pa je tako obnašanje tudi posledica pomanjkanja samozavesti, nezadostne socializiranosti pa tudi trenutnega slabega razpoloženja, razdraženosti," še pravi in potrjuje, da je nestrpnost na cesti, tudi v primeru gneče na prehitevalnem pasu, nalezljiva. "Najbrž bo potrebno še velikokrat ponoviti znano trditev, da ljudje vozijo tako, kot živijo. Več kot bo v družbi agresivnosti nasploh, več je bo tudi na cestah," še dodaja.
Prehitevanje po desni je lahko tudi dovoljeno
Zaradi nedovoljenega prehitevanja po desni strani je policija letos do konca julija izrekla že 93 glob v višini 120 evrov, lani pa v celem letu 114. Če sta oba prometna pasova za vožnjo v isti smeri zasedena z vozili, ki se premikajo s podobno hitrostjo, se vožnja mimo po desni ne šteje za prehitevanje in je dovoljena, poudarja policija. Po desni se sme prehitevati tudi na ploščadi z več prometnimi pasovi, v katero se razširi smerno vozišče pred cestninsko postajo in na kateri je hitrost omejena na največ 60 kilometrov na uro.
Sicer pa na policiji svetujejo, da je treba v primeru upočasnjenega prometa na levem pasu voziti strpno in se izogibati aktivnostim, ki bi lahko privedle do prometne nesreče in ogrožanja samega sebe ter drugih udeležencev v prometu.
Slovenci v tujini vozijo po omejitvah
O psihologiji slovenskih voznikov pa pri AVP poudarjajo še nekaj. "V tujini pogosto bolj upoštevajo prometna pravila in manj tvegajo kršitve, kar je verjetno posledica, da ne poznajo dovolj dobro kaznovalne politike in menijo, da je kazen strožja," še meni v. d. direktorice agencije za varnost prometa (AVP) Vesna Marinko.
Ozavestiti voznike
Agencija za varnost prometa bo dodatno opozorila splošno javnost in voznike o pravilih vožnje po avtocesti, o nevarnostih stalne vožnje po prehitevalnem pasu. Tej problematiki že sedaj posvečajo pozornost, pri čemer preko izobraževalnih programov usmerjajo učitelje vožnje, da pri usposabljanju kandidatov opozorijo na menjavanje pasov pri vožnji na avtocesti, pravilno izvedbo prehitevanja in to tudi dosledno preverjajo na izpitnih vožnjah.
Za starejše in previdnejše voznike so pri AVP pripravil program Sožitje, s katerim dodatno izobražujejo tudi za vožnjo po avtocestah, kar lahko tudi praktično preizkusijo na svetovalni vožnji z njihovimi sodelavci.