Z Brnika letimo že šest desetletij: Na slavnostni prireditvi ljubljanskega letališča o načrtih za razvoj

Gregor Grosman Gregor Grosman
19.04.2024 14:44

Mineva 60 let, odkar je na ljubljanskem letališču stekel potniški promet. V tem času je prek Brnika potovalo več kot 47,7 milijona potnikov, zabeležili so več kot 1,1 milijona premikov letal in oskrbeli 662 tisoč ton tovora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fraport Slovenija

Na slavnostnem dogodku ob 60. letnici ljubljanskega letališča je njegov upravljavec, družba Fraport Slovenija, ponudil vpogled v bogato zgodovino, podal podatke o uspešnem okrevanju prometa ter orisal prihodnje projekte za razvoj letališke infrastrukture in dejavnosti. Slavnostna govornica na prireditvi je bila predsednica države, Nataša Pirc Musar, goste je nagovorila tudi poslovodna direktorica Fraporta Slovenija Babett Stapel.

Po upadu prometa okrevanje

Zgodba Letališča Ljubljana se je začela na božični večer. 24. decembra 1963 je na Brniku pristalo prvo letalo, redni letalski promet pa je bil vzpostavljen 9. januarja 1964. Zato letališče letos praznuje 60. obletnico delovanja. Aktualno vodstvo je pojasnilo, da v šestih desetletjih poslovanja ni manjkalo preizkušenj, tudi najtežjih, zaradi katerih je bilo promet treba spet zgraditi iz točke nič. V 60 letih je prek Brnika potovalo več kot 47,7 milijona potnikov, zabeležili so več kot 1,1 milijona premikov letal in oskrbeli približno 662 tisoč ton tovora.

Nataša Pirc Musar
Fraport Slovenija

Pirc Musar je govor začela z osebno zgodbo in izpostavila lepe spomine, ki jo vežejo na brniško letališče, ko je še kot študentka opravljala delo stevardese. "Prepričana pa sem, da brniško letališče ni ostalo zapisano samo v mojem srcu, ampak tudi v srcih številnih Slovenk in Slovencev, ki so od tod leteli in še letijo na počitnice, službene in zasebne poti širom Evrope in sveta," je dodala. Posebej ljuba je predsednici tudi lega letališča: "Ob slehernem povratku te izstop iz letala in pogled na mogočne vrhove bližnjih gora ne pustita ravnodušnega. Veš, da si priletel nazaj domov," je dejala.

"Skupaj z vami se veselim vaše napovedi o nadaljnji stabilni rasti števila potnikov in postopnem vračanju na raven, ki ste jo beležili pred pandemijo," je nagovorila vodstvo podjetja Fraport Slovenija in poudarila pomembnost krepitve mreže letov ter s tem izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije, s čimer je neposredno povezana tudi prepoznavnost Slovenije kot turistične destinacije. "Splošno znano je, da dobre povezave prispevajo k rasti lokalnega gospodarstva, povečanju turističnega obiska in ustvarjanju novih delovnih mest. Prometna multimodalnost postaja nujnost za moderna letališča, kar kažejo tudi primeri dobrih praks v soseščini," je poudarila predsednica in s tem v zvezi izpostavila potrebo po vzpostavitvi železniške povezave brniškega letališča s slovenskim železniškim omrežjem. Še posebej je po mnenju predsednice nujna hitra železniška povezava letališča s prestolnico in bližnjimi mesti.

Prijava na let v novem potniškem terminalu.
Fraport Slovenija

Po zahtevnem obdobju, v katerem sta se skoraj sočasno zvrstila prenehanje letenja nacionalnega prevoznika in pandemija covida-19, je utrpelo veliko izgubo prometa. Ob razmahu turističnih potovanj potniški promet doživlja preporod, opažajo pri Fraportu Slovenija in beležijo močno rast. V letu 2023 je letališče naštelo dobrih 1.270.000 potnikov, 30 odstotkov več kot leto prej. V prvih treh mesecih 2024 je bilo potnikov v primerjavi z lanskim enakim obdobjem skoraj 28 odstotkov več.

Poleti povezave s 25 destinacijami

Babett Stapel, je orisala prizadevanja družbe za nadaljevanje razvoja prometa. "Ob stabilni rasti prometa bomo po predvidevanjih do konca leta oskrbeli okoli 1,4 milijona potnikov. Tako bo število potnikov okrevalo na 92-odstotkov obsega prometa, ki smo ga beležili pred pandemijo." Pojasnila je, da so pri tem upoštevali manko transfernih potnikov (okoli 200.000), ki se zaradi že vzpostavljenih neposrednih povezav iz balkanskih državah na končne destinacije na ljubljansko letališče ne bodo več vrnili.

Pogled na vzletno-pristajalno stezo brniškega letališča.
Fraport Slovenija

Poslovodna direktorica pravi, da bo rast omogočilo največje število prevoznikov do zdaj – 22 jih bo v poletnem voznem redu zagotavljalo 25 letalskih povezav, tudi do največjih evropskih in svetovnih vozlišč. Med zadnjimi okrepitvami so leti v Luxembourg, ter prihajajoče letalske povezave z Rigo in Kopenhagnom, ki bodo zaživele konec aprila. Ob pomoči spodbud, ki jih je za izboljšanje letalske povezljivosti namenila država. Konec julija se bo v nizu novih pridružila še povezava v Madrid. Čarterski leti bodo v poletnem voznem redu leteli na 57 počitniških destinacij.

Babett Stapel
Fraport Slovenija

V načrtih za razvoj prometa je Stapel izpostavila prizadevanja za krepitev povezav do pomembnih letalskih vozlišč, dodajanje novih povezav, optimizacijo urnikov letenja in dvig deleža ponudbe letov nizkostroškovnikov. Fraport Slovenija si želi Letališče Ljubljana pozicionirati kot letališče prve izbire v regiji.

V dveh desetletjih do brezogljičnega letališča

Fraport Slovenija nadaljuje z investicijami v letališko infrastrukturo, opremo in IT tehnologijo. "V obdobju od 2014 do 2023 smo v razvoj letališča vložili 73 milijonov evrov," tako Stapel. Najbolj zajetna v tem obdobju je bila 23 milijonov vredna investicija v novi terminal, ki je za potnike vrata odprl poleti 2021. "Letos in prihodnje leto načrtujemo investicije v vrednosti 25 milijonov evrov. Polovico teh bo namenjenih izgradnji nove vozne steze J in popolne obnove dela vozne steze A ter obnovi in reorganizaciji glavne letališke ploščadi," je pojasnila o investicijskem ciklu v teku in dodala: "Fraport Slovenija bo, odkar je leta 2014 prevzel upravljanje letališča, do leta 2035 v slovensko javno infrastrukturo vložil obsežna sredstva, skupaj 200 milijonov evrov." Investicije bodo v prihodnjem obdobju usmerili tudi v uresničevanje zelenega prehoda. V načrtu je, da do leta 2045 ljubljansko letališče postane brezogljično letališče.

Vsakega novega prevoznika so na Brniku veseli, a številk iz obdobja pred pandemijo in stečajem Adrie Airways še ne uspejo doseči.
Fraport Slovenija

Med prednostnimi usmeritvami je poslovodna direktorica izpostavila tudi digitalizacijo in avtomatizacijo, kjer bo poudarek na optimizaciji letaliških operativnih postopkov in nadgraditvi storitev za potnike. Letališče Ljubljana že danes za bolj predvidljivo in hitrejšo odpravo letal uporablja z umetno inteligenco podprto orodje podjetja Assaia. Predvidoma še pred poletjem bo v terminalu za potnike letališče predstavilo točke za samostojno oddajo prtljage, v prihodnosti pa na ploščadi načrtujejo vpeljavo daljinsko vodene vleke letal in avtonomno vleke prtljage.

Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana
Fraport Slovenija
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta